Слідчі оголосили про підозру 8 учасникам корупційної схеми розкрадання коштів на шахтах в Донецькій області. За даними слідства, там вкрали понад 50 мільйонів гривень на тендерних закупівлях. Про які шахти йдеться та що відомо по справі читайте в матеріалі.
Правоохоронці заарештували та оголосили про підозру 8 учасникам корупційної схеми на тендерах держпідприємств на Донеччині, які ймовірно привласнили 51 мільйон гривень. Про це повідомляє прес-служба Спеціальної антикорупційної прокуратури.
Суть справи: Слідчі встановили, що протягом 2016 та 2018 років ДП “Селидіввугілля”, ДП “Мирноградвугілля” та ДП “Шахтоуправління Південнодонбаське №1” віддавали десятки тендерів одній й тій самій фірмі. Зокрема вони закуповували паливно-мастильні матеріали, запасні частини до гірничо-шахтного обладнання, металовироби, кабельну продукцію для шахт тощо. Загалом високопосадовці провели майже 70 тендерів загальною сумою в 174,5 мільйони гривень. З них 51 мільйон 170 тисяч гривень вони привласнили собі.
Деталі з судових документів: з судових ухвал по справі журналісти Вільного радіо дізнались, що правоохоронці охарактеризували всю злочинну організацію як ієрархічну. 18 фігурантів вони розподілили на три ланки.
Керували схемою дві людини, з яких правоохоронці встановили лише одного. Правоохоронці відокремили їх в першу ланку схеми.
Пізніше ці двоє залучили ще двох чоловіків, які мали слідкувати за підготовкою тендерних пропозицій підконтрольних підприємств, шукати реальних постачальників на держпідприємства, контролювати роботу членів тендерних комітетів ДП.
Згодом залучили ще 8 людей. Зокрема це були голови, секретарі та члени тендерних комітетів з кожного держпідприємства.
Згодом чоловік з другого ступеню по ієрархії попросив собі помічників і залучив до корупційної схеми ще 4 людей, які шукали необхідне обладнання, моніторили ціни, узгоджували поставки та вели бухгалтерський облік. Серед них була бухгалтер фірми ТОВ “Доненергоекспорт”, яка й вигравала більшість тендерів.
Вже у березні 2017 року організатори схеми для того, щоб створити імітацію конкурентності на багатомільйонних тендерах знайшли двох людей, які стали керівниками двох підприємств: ТОВ “Тріалтрейд” та ТОВ “Універсал Інвест-Строй”.
За даними аналітичного порталу Opendatabot першу фірму в той період очолив Баланда Клаудіюс, а другу — Ярослав Карпина.
Як працювала схема: Керівники держпідприємств формували списки товарів та послуг, які необхідні для підприємства. Члени тендерних комітетів (третя ланка) передавали інформацію двом чоловікам з другої ланки схеми. Вони вже телефонували реальним підприємцям та дізнавались не завищену ціну на товар чи послугу. Від цієї суми вони й відштовхувались, коли складали тендерну документацію. Після цього фіктивні підприємства схеми дійсно закуповували товари і віддавали їх на ДП ще до оголошення тендеру. Щоб все було “офіційно”, держпідприємства проводили допорогові закупівлі або, в разі якщо на аукціоні виграє не “своя” фірма, ДП просто не своєчасно робили розрахунки й контракти розривались. Так посадовці робили допоки не виграє необхідна фірма. Ці ж підприємства закидали ціну значно вищу за ринкову. “Переплачені” кошти організатори ділили між всіма учасниками схеми.
З сайту Судової влади журналістам Вільного радіо стало відомо ім’я лише одного підозрюваного — директора фірми ТОВ “Український брокер”, яка не брала участь в тендерах, Олексія Дирди.
Деякі судові рішення приховані через те, що сторони просили закрити засідання. Тож інші деталі стануть відомі згодом, щоб не розкривати таємницю слідства.
Журналісти Вільного радіо намагались зв’язатись з адміністрацією та тендерними комітетами держпідприємств, однак за телефонами, які вказані у відкритих джерелах, ніхто не відповідав, а деякі номери телефону вже неактивні. Вільне радіо буде продовжувати слідкувати за справою та повідомлятимемо про нові деталі в окремих матеріалах. Якщо у нас з’явиться коментар від представників шахт — ми додамо цю інформацію.
Зазначимо, в Донецькій області існує проблема з неефективністю вугільних держпідприємств. Шахяи постійно мають багатомільйонні борги перед гірниками за зарплату, а також за світло. Для прикладу, в середині лютого 2020 року шахту “Південнодонбаська №1”, яка підпорядковується одному з держпідприємств, що фігурує в корупційній схемі, відключали від електропостачання через борги. Шахти стали неприбутковими, адже в керівництві багато корупційних схем, завдяки яким вугілля розкрадають. Через це ще попередній Кабмін запланував в 2020 році витратити на реструктуризацію вугільної галузі 1,9 мільярдів гривень. На закриття шахт — ще 709 мільйонів гривень.
Крім того, цього року уряд має розробити програму “справедливої трансформації” вугільних регіонів.
Детальніше про розвиток та поразки у вугільній галузі на Донеччині читайте в підсумковому матеріалі за 2019 рік: Страйки, знеструмлення й мільярдні борги: чим 2019 запам’ятається у вуглевидобувній галузі.
Читайте також:
Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.