Отримує одну з найменших зарплат серед начальників військових адміністрацій Донеччини, а раніше — був правоохоронцем. Сергій Новіков керує Вугледарською громадою від 2021 року. Журналісти Вільного Радіо підготували досьє на посадовця. Розповідаємо, що відомо про начальника Вугледарської ВА та його родину, скільки він заробляє та як його роботу оцінюють місцеві.
Для підготовки цього досьє наші журналісти проаналізували відкриті дані (реєстри, декларації, сторінки у соцмережах, публікації у ЗМІ тощо), отримали документи від Вугледарської військової адміністрації та поспілкувалися із місцевою жителькою,
Якщо ви вважаєте, що в матеріалі бракує інформації, якою ви готові поділитися із Вільним Радіо, напишіть нам у Telegram, Instagram чи Facebook.
Сергій Сергійович Новіков народився 4 березня 1980 року в Українську, що у Селидівський громаді. Після школи пішов навчатись у Донецький національний технічний університет на спеціальність “автомобілі та автомобільне господарство”. Цей освітній заклад закінчив 2003-го, отримав фах інженера-механіка.
Це не єдина освіта посадовця: 2009-го Сергій Новіков закінчив Міжнародний науково-технічний університет імені Юрія Бугая, де отримав кваліфікацію юриста.
На першу роботу Новіков влаштувався ще під час навчання в університеті. 2001-го він став сторожем ІІ класу у відділі Державної служби охорони при Селидівському відділі внутрішніх справ. У 2002-му Сергій там же обійняв посаду охоронця “Варта”.
2004-го Новіков заступив на службу до органів внутрішніх справ. Переїхав до Донецька та влаштувався у Київський районний відділ Донецького Управління МВС.
У 2008 році Сергій Новіков отримав посаду в органах податкової міліції управління державної фіскальної служби у Донецькій області. Працював у Донецьку та Маріуполі.
2020 року Новіков змінив сферу діяльності та обійняв посаду заступника голови Покровської районної державної адміністрації.
2021-го став вже першим заступником, а 22 листопада того ж року його призначили на посаду керівника Вугледарської міської військово-цивільної адміністрації. Виборів тут не було, тож посадовця обирав серед кандидатів тодішній очільник області Павло Кириленко. Новіков — державний службовець.
“Я усвідомлюю велику відповідальність, надану мені державою. Впевнений, що мій досвід роботи на керівних посадах буде сьогодні в нагоді. Будемо працювати і буде результат на благо як громади, так і області, і держави в цілому”, — казав тоді Сергій Новіков.
У березні 2022-го Вугледарська ВЦА стала військовою адміністрацією, начальника залишили того самого.
Сергій Новіков на посаді очільника Вугледарської громади пробув лише 3 місяці до початку активних бойових дії. Тоді у громаді мешкали майже 26 тисяч людей. У самому Вугледарі добудовували ЦНАП (у рамках “Великого будівництва”), який так і не встигли відкрити. Тривав ремонт шкільного комплексу.
Чимало населених пунктів Волноваського району росіяни захопили у перші тижні повномасштабної війни. Навесні 2022-го окупанти майже впритул наблизилися до Вугледара. Втім, ділянка фронту навколо міста не зазнавала суттєвих змін близько двох років, попри числені атаки росіян. Зокрема, бої у районі Вугледара посилилися у січні 2023-го, тоді бойовики заявляли, що отримали наказ почати наступ на місто. Ці штурми вдалося відбити.
ЗСУ відійшли від Вугледара у перших числах жовтня 2024-го, коли окупанти вже були у Вугледарі.
Попри те, що перші 2,5 роки великої війни Вугледар та найближчі села залишалися під контролем української влади, умов для життя місцевих там майже не було.
“Ситуація стабільно складна. Вугледар, Павлівка, Пречистівка, Богоявленка – ці населені пункти громади щодня під ворожим вогнем. Комунікації відсутні. Водяне, Павлівка, Вугледар – немає ні світла, ні газу, ні води. Відсутній також зв’язок. Селища, що трохи далі від фронту – Богоявленка та Новоукраїнка тільки зі світлом. Пречистівка також електрика є, немає зв’язку”, – так описував ситуацію у Вугледарській громаді у листопаді 2022-го заступник міського голови Вугледара Максим Вербовський.
На початку 2024-го у Вугледарі вже не лишалося вцілілих будівель, втім, аж до моменту окупації, тобто до жовтня 2024-го, у місті перебували близько сотні цивільних (їх було стільки і на початку року).
Відповідно до даних аналізу Вільного Радіо, Вугледарська громада — одна з двох на Донеччині, яка не має власного сайту. Новини та документи посадовці публікують на сайті Волноваської районної державної адміністрації. Окрім цього, про життя громади інформують на сторінці у Фейсбуці, новини публікує і Сергій Новіков у власних соцмережах.
Зазначимо, для спілкування з медіа у цій військовій адміністрації немає уповноважених працівників. Про це в громаді повідомили у відповідь на звернення Вільного радіо. Комунікувати пропонують лише через офіційну пошту. В останні роки про цю громаду говорять дуже обмежено, хоча бюджет у неї є.
Ми не знайшли на цих сторінках світлин із Сергієм Новіковим у Вугледарі, викладених після початку повномасштабної війни. Втім, щонайменше до кінця 2023 року посадовець звітував, що бував у більш віддалених від фронту на той момент селах громади — Богоявленці, Максимівці.
Про те, що Сергій Новіков перебував у Вугледарі та особисто керував евакуацією, нам розповідає місцева жителька та журналістка Анастасія Гришкова. Її родина виїхала з міста у березні 2022-го.
“Від початку війни він керував евакуацією з міста. І, коли дозволяла ситуація, він теж їздив у місто та привозив гуманітарку. В один день було два евакуаційних рейси, ми прийшли спонтанно, без речей, щоб дізнатися, наскільки далі небезпечно знаходитися у місті. І Новіков наполіг на тому, що треба евакуюватися. Він навіть запропонував затримати перший евакуаційний рейс, щоб ми встигли взяти речі. Потім евакуація відбувалася не так інтенсивно, але Новіков постійно приїжджав”, — коментує місцева жителька.
Анастасія розповідає про підтримку від військової адміністрації і після того, як її родина виїхала. Зокрема, каже, особисто начальник ВА допоміг її сім’ї тоді, коли вони зіштовхнулися з упередженим ставленням після евакуації.
“У цій ситуації Новіков знову проявив себе як справжній керівник: втрутився у ситуацію, пояснив місцевій адміністрації реальність, і відношення адміністрації шелтеру, де моя родина тимчасово проживала, змінилося на краще. Якщо б не війна, я впевнена, що під його керівництвом Вугледарська громада розвивалася б у найкращому напрямку. Я роблю такі висновки, порівнюючи діяльність Новікова з його попередником та зважаючи на підтримку громади в складні часи”, — продовжує переселенка з Вугледара.
Нині ж у Вугледарській військовій адміністрації звітують переважно про можливості та допомогу переселенцям, а також заходи в евакуації. Від Вугледарської громади не створили власних хабів для ВПО. Втім, жителі можуть звертатися до центрів підтримки переселенців Волноваського району.
Також у військовій адміністрації уклали меморандуми щодо підтримки переселенців на базі хабів інших громад. Зокрема, такі договори є з Очеретинською, Покровською та Курахівською адміністраціями.
У біографії Сергія Новікова, яку нам надали у військовій адміністрації у відповідь на запит, інформації про родину посадовця немає. Також у відкритому доступі немає і декларацій посадовця. Втім, деякі дані з декларацій збереглися в аналітичній системі YouControl (портал працює як агрегатор та підтягує інформацію з різних джерел). Звідти відомо, що раніше Новіков вказував Анастасію Олександрівну Новікову як члена родини, із яким є спільне майно.
За даними реєстру МВС, Сергій Новіков не має власного авто (принаймні, зареєстрованого після 2013 року, старіших даних реєстр не зберігає).
Сергій Новіков має одну з найменших зарплат серед начальників військових адміністрацій громад Донеччини. За 2024 рік йому нарахували 349 672 грн (це до вирахування податків), відтак “на руки” посадовець отримував у середньому близько 23 тис. грн на місяць.
У січні та лютому посадовець отримував “чистими” трохи менше 20 тис. грн на місяць.
Якщо вам є що розповісти (зокрема, й про посадовців, досьє котрих поки що немає на нашому сайті) — зверніться до команди Вільного Радіо у Telegram, Instagram чи Facebook. Можливо саме ваша думка зробить досьє об’єктивнішим та допоможе нам у роботі над текстами.