Чим відрізнятиметься цьогорічне ЗНО від попередніх? У чому мінус проходження пробного тестування в електронному форматі? Які документи має зібрати випускник з ОРДЛО, щоб його пропустили через пункт пропуску? Чому абітурієнти з ОРДЛО не проходитимуть двотижневу ізоляцію? Про це та інше читайте у нашому інтерв’ю з директором Донецького регіонального центру оцінювання якості освіти Володимиром Володимировичем Власовим.
У зв’язку з карантином КПВВ тривалий час не працювали, а тепер відкрилися 2 з них. Але тільки на 3 години на день. Розкажіть, чи відомо вже як пропускатимуть для складання тестів випускників з тимчасово окупованих територій?
Я хочу перш за все сказати, що Кабінет міністрів вніс зміни до постанови про те, що на учасників Зовнішнього незалежного оцінювання не поширюються самоізоляція та обсервація. У зв’язку з тим, що діти мали прибути до нас і на пробне, і на основне тестування, Україна відкрила два пункти пропуску. І ми повідомили у відповідні служби про те, що діти з непідконтрольних територій будуть прибувати на нашу сторону, і основним документом для перетину пункту пропуску має бути ксерокопія сертифіката учасника Зовнішнього незалежного оцінювання. Однак у п’ятницю (12 червня, – ред.) знов були внесені зміни до постанови Кабінету міністрів, які не дозволяють приймати на наших пунктах пробного тестування тих, хто писали заявку на участь у пробному тестуванні. І у зв’язку з цим у нас пробне тестування 15 та 17 червня проходить в онлайн-режимі.
Відносно основного тестування має бути прийняте рішення Головного санітарного лікаря, яке має з’явитися 22 червня. Воно дасть нам право проводити Зовнішнє незалежне оцінювання так, як ми й планували: з 25 червня по 17 липня. Для учасників ЗНО з непідконтрольних територій буде помічним наш сайт, там є спеціальна сторінка “Інформація для учасників з неконтрольованої території”. На цій сторінці розміщена вся необхідна їм інформація.
Ті, хто буде прибувати до нас заздалегідь, можуть також вирішити питання з проживанням. На нашому сайті є контактні особи з Донецької та Луганської областей з вказанням їхніх мобільних номерів. Звернувшись до них, учасники ЗНО зможуть вирішити питання з проживанням як для себе, так і для тих, хто їх супроводжує.
Якщо ж з якоїсь причини вони не зможуть прибути до нас на основну сесію, вони можуть написати заяву на участь у додатковій сесії та направити її через той заклад освіти, де вони навчаються екстерном на нашій території. Додаткова сесія проходитиме з 24 червня по 10 серпня.
Якими можуть бути поважні причини, з яких абітурієнтові дозволять приїхати на додаткову сесію?
Причини можуть бути різними. Це може бути хвороба дитини, смерть близької людини. Можливо, учаснику не вдалося перетнути лінію розмежування, це враховується як поважна причина, й ми зможемо зареєструвати його для участі у додатковій сесії.
А якщо вступник з поважної причини не зможе прибути й на додаткову сесію?
Є такий варіант, як освітні центри “Донбас – Україна”. На сайті Міністерства освіти розміщений перелік з майже 100 закладів вищої освіти України, при яких створені ці освітні центри. Вступник з непідконтрольної території може звернутися до будь-якого з них та спробувати вступити до вишу через ці центри.
Тобто, без ЗНО?
Так. Якщо вступник не візьме участі в основній та додаткових сесіях Зовнішнього незалежного тестування, йому краще звернутися до освітнього центру “Донбас – Україна”. Я б рекомендував їм звертатися до того закладу, куди вони планують вступати, більш детальну інформацію вони зможуть отримати саме там.
А чи складатимуть якісь списки випускників, які їхатимуть на тестування з боку непідконтрольної території?
На сьогодні жодних списків ми не формуємо. Тим паче, що в Донецькому регіональному центрі при реєстрації ми не робимо якихось позначок щодо того, з якої території цей вступник. Тому скласти такі списки Донецький регіональний центр не має можливості.
Скільки вступників з непідконтрольної Донеччини цьогоріч зареєструвалися для складання ЗНО?
У нас є попередні дані, які ми отримали з Департаменту освіти Донецької та Луганської областей. Ми працюємо на території цих двох областей. Ці цифри складені виходячи з того, що діти з непідконтрольної території зверталися до шкіл для навчання екстерном та отримання документа про середню освіту. Приблизно ми знаємо кількість дітей, які проходять навчання екстерном. По Донеччині їх 780, а по Луганщині – 415. Загалом виходить 1195 учнів. Але є така категорія учасників ЗНО, як випускники минулих років. Це ті люди, які випустилися з закладу освіти рік, два, три роки тому та хотіли б отримати вищу освіту. А можливо, хтось хоче отримати другу вищу освіту. І коли вони до нас надсилають документи, вони не потрапляють до цієї кількості. Часом вони вказують місце проживання на непідконтрольній території, або вказують село, селище або місто з контрольованої території. Тому відстежити кількість учасників з непідконтрольної території ми не маємо змоги.
Ця кількість хоча б приблизно менша чи більша у порівнянні з минулими роками?
Протягом останніх 2-3 років з непідконтрольної території до нас реєструються близько 1000-1200 людей. Ця цифра практично не змінюється щороку. Звісно, було б краще, якби вона зростала. Чим більше б до нас приїздили вступати з тимчасово окупованої території, тим краще. Якщо в них виникнуть якісь питання, вони можуть звернутися на нашу електронну пошту [email protected] або зайти на наш сайт, щоб отримати певну інформацію. Жодному з них ми ніколи не відмовимо в допомозі, якщо вони звернуться до нас у телефонному режимі або надішлють свої питання електронною поштою. Ми готові з ними співпрацювати та допомагати їм.
Як пояснили чому абітурієнти, які їдуть з тимчасово непідконтрольних територій, не будуть проходити самоізоляцію?
Це рішення прийняте на рівні уряду і я вважаю, що воно правильне. Перш за все, вступників з ОРДЛО на пункті пропуску зустрічає медпрацівник, який міряє їм температуру та переконується, що зі здоров’ям все гаразд. Коли всі учасники ЗНО незалежно від того, з якої вони території, будуть приходити на наші пункти тестування, їх так само зустрічатимуть медичні працівники й також міряти їм температуру. Наші пункти тестування будуть повністю забезпечені деззасобами, тобто, будуть створені всі необхідні умови, які ставить санітарна служба перед людьми, відповідальними за проведення ЗНО. Діти всі сидітимуть у масках, працівники, які обслуговують пункти тестування, теж будуть у масках. Я думаю, тут буде набагато безпечніше, ніж, напевне, у повсякденному житті, з яким стикаються учасники Зовнішнього незалежного тестування.
Який пакет документів має бути у вступника для пропуску через КПВВ?
Перш за все, як і у всіх, хто перетинає пункт пропуску, у вступників має бути паспорт. Також завчасно слід звернутися до Служби безпеки, щоб отримати пропуск. Учасники звертаються на сайт СБУ та отримують пропуск, а на КПВВ знають, що цьому громадянину дозволений перетин пункту пропуску. А для того, щоб підтвердити, що він учасник Зовнішнього незалежного оцінювання, ми спеціально на персональну сторінку кожного абітурієнта з непідконтрольної території відправили скан-копію його сертифіката. Роздрукувавши їх у себе на тій території, вони можуть пред’явити ці сертифікати на пункті пропуску. В такому разі прикордонна служба сприятиме їм у безперешкодному перетині КПВВ. Це питання вже обговорене з відповідними відомствами.
Чи відрізнятиметься цьогорічна процедура складання ЗНО від попередніх?
Наша процедура проведення ЗНО цього року не зазнала великих змін. Єдине – були внесені зміни, пов’язані зі створенням безпечних умов: вимірювання температури, видача масок учасникам тестування, які їх не мають, звернення до них з проханням дотримуватися дистанції в 1,2 метра, забезпечення туалетних кімнат рідким милом та паперовими рушниками. Всі ці моменти, звичайно ж, знайшли відображення у зміні регламенту проведення процедури ЗНО.
Уточнімо стосовно масок: одну медичну маску не можна носити надто довго, їх треба міняти якомога частіше. Чи передбачена така можливість для учасників ЗНО?
Завдяки діям Міністерства освіти та Українського центру оцінювання якості освіти наші пункти будуть забезпечені масками у достатній кількості. ЮНІСЕФ, група “Нафтогаз Україна” поставляють на наші пункти тестування маски у розрахунку дві маски на одну людину. Через те, що в одній масці можна перебувати не більше трьох годин, у нас буде їх достатня кількість, щоб пропонувати учасникам ЗНО.
А у скільки обійдуться всі ці заходи?
Завдяки тому, що відгукнулися, можна сказати, спонсорські організації, вони й несуть витрати. Скільки саме вони витратили, я не знаю.
Голова Донецької області Павло Кириленко виступає за повне скасування ЗНО в цьому році для випускників з непідконтрольних територій. Чи підтримуєте Ви його?
Як я вже казав, на наших пунктах буде набагато безпечніше, ніж у тих громадських місцях, де бувають наші діти. Адже вони вечорами бувають на дискотеках, у нічних клубах, ходять до магазинів. У нас вимоги будуть набагато жорсткішими, ми намагатимемось повністю убезпечити дітей під час проведення ЗНО. Ми створимо всі умови та будемо вимагати їх дотримання.
У цьому році складання пробного ЗНО мало б розпочатися 15 червня. Наскільки відомо, рішення провести його онлайн було несподіваним для регіональних центрів оцінювання якості освіти. Розкажіть, звідки та коли Ви про це дізналися?
Я дізнався так само, як і всі решта, це була п’ятниця 12 червня, робочий день вже завершився. Ми провели досить масштабну роботу, і 15 червня у 13 містах Донецької області та у 9 містах Луганської області за парти на 27 пунктах Донеччини й 13 пунктах Луганщини мали б сісти майже 9 тисяч учасників – 8823. У суботу ми одразу ж постаралися вжити необхідних заходів, щоб поінформувати всіх дітей, усіх педагогічних працівників, які залучені до проведення пробного тестування. Необхідно було знайти якийсь вихід з ситуації, яка склалася. Тому було вирішено провести пробне тестування в онлайн-режимі.
Я хочу сказати, що тоді як пробне тестування має на меті показати процедуру проходження Зовнішнього незалежного оцінювання, то при онлайн-тестуванні цього зробити неможливо. Ми передбачали, що 15 червня діти прийдуть на пункти тестування, й це буде репетиція основної сесії як для них, так і для нас. Тобто, вони мали прибути на пункти тестування, в них мали поміряти температуру, забезпечити всі умови безпечного перебування. Учасники мали знайти себе у списках, бути в аудиторії, бачити й чути те, що відбуватиметься на основному тестуванні, взяти в руки підготовлені зошити з тестовими завданнями, отримати бланки, заповнити їх, зрештою, морально підготуватися до основного тестування. Окрім того, вони б забрали з собою з пункту пробного тестування бланки своїх відповідей. Прийшовши додому, вони б їх ввели на своїй персональній сторінці у сервіс визначення результатів, і отримали б результат. Тієї атмосфери, яка на них очікує під час основного тестування, вони не отримали. Ось це, звісно, дуже сумно.
Як бути з грошима, які вже витратили учасники? Скільки взагалі вони заплатили?
Коли учасник пробного тестування реєструється, він сплачує за один предмет 144 грн. Гроші, які віддали учасники, їм повернуть. На сьогодні такого механізму немає, але доручення президента є, і ми його виконаємо.
Як пройшло пробне тестування в електронному форматі?
Тут були певні проблеми, пов’язані з тим, що об 11:00, коли всі діти мали зайти на свої персональні сторінки та отримати доступ до тестових матеріалів, це були десятки тисяч звернень на наш сайт. Протягом 5-10 хвилин сайт завис, а потім співробітники нашого відділу змогли ліквідувати це непорозуміння. Вже за 10 хвилин відновилася нормальна робота.
Зараз у Слов’янську фіксують спалах COVID-19, немає транспортного сполучення з іншими містами. Як це вплине на заплановане складання ЗНО та Єдиного вступного екзамену? Адже можливості перереєструватися вже немає.
Якщо в учасника виникне проблема доїхати до пункту тестування у Слов’янську, це є поважною причиною. Тоді він протягом 5 днів, враховуючи день тестування, може написати заяву в Донецький регіональний центр про допуск на додаткову сесію, незалежно від того чи вступає він у заклад вищої освіти або збирається вступати до магістратури.
Чи можливо скласти ЗНО за гроші?
Я працюю в системі Незалежного зовнішнього оцінювання з 2006 року. Таких питань було вже дуже багато, але я на місці учасників ЗНО або їхніх батьків був би вкрай обережним, коли їм щось пропонують купити. Я гадаю, такі послуги можуть пропонувати шахраї. Я не знаю такої можливості придбати результати ЗНО.
Чи часто списують на ЗНО?
Такі випадки в нас бувають, частіше за все діти користуються мобільними телефонами. Однак протягом вже багатьох років у нас на пунктах тестування проводять технічну перерву, під час якої приходять відповідальний за пункт тестування та представник служби охорони, які проводять роз’яснювальну роботу та оглядають дітей за допомогою металошукача. І якщо знаходять телефони або якісь компоненти, таких дітей просто видаляють з пункту тестування та позбавляють можливості пройти тестування з цього предмета, а часом діти навіть втрачають змогу вступити у виш у поточному році. Спроби списувати є, але ми намагаємось їх зупиняти. І я б не радив учасникам ЗНО списувати й користатися чимось недозволеним.
Чи посилять в цьому році заходи проти списування? Можливо, збільшиться кількість людей з металошукачами?
Ні, більше людей не буде. Я вважаю, що найбільш ефективною є роз’яснювальна робота. Під час проведення тестування інструктор знайомить дітей з правами та обов’язками та застерігає, щоб вони не здійснювали цих спроб. По-друге, представник охорони з металодетектором може виявити нечесного учасника. Ну а якщо хтось вирішив ризикнути – нехай спробує. Думаю, він просто втратить можливість скласти тестування.