Які пільги та виплати можуть отримати постраждалі від аварії на ЧАЕС. Ілюстративне фото: Радіо Свобода
ЧАЕС після катастрофи. Ілюстративне фото: Радіо Свобода

У 1986 році через сукупність політичних, людських та технічних факторів в Україні відбулася найбільша техногенна катастрофа в історії людства, наслідки якої ми відчуваємо і понині.

 

У перші години 26 квітня 1986 року на Чорнобильській АЕС у Київській області прогриміли два вибухи, які знищили четвертий реактор станції. Через це у повітрі опинилися небезпечні для людини речовини, зокрема радіоактивний цезій, який згодом забруднив 3/4 території Європи. 

За даними українського інституту національної пам’яті, 8,5 мільйонів жителів України, Білорусі та Росії найближчими днями після аварії отримали значні дози опромінення, близько 500 тисяч з них померли від наслідків опромінення. До кінця літа 1986-го понад 90 тисяч людей евакуювали із зони зараження, знелюдивши 81 населений пункт України.

За роки незалежності Чорнобиль поступово перетворився на живу пам’ятку своєї епохи, капсулу часу, де 1986-й триває вже 38 років. Типові радянські вулички епохи радянської “перебудови” поступово поглинає природа, що з цікавістю спостерігають численні туристи.

Трагедія Чорнобиля посідає важливе місце в українській культурі: як в елітарній, так і в масовій. Всесвітньо відома серія відеоігор S.T.A.L.K.E.R. розповідає вигадану історію протистояння різноманітних угрупувань на території Чорнобильської зони відчуження, про Чорнобиль та його ліквідаторів знімають документальні та художні фільми й серіали, а також пишуть історичні праці.

Чорнобильська трагедія в українському мистецтві проявляється і в прихованій формі. Так, у виступі гурту Go_A на “Євробаченні” 2021 року деякі критики побачили алюзії на ядерну катастрофу та поступове відновлення природи.

Нагадаємо, у 2024 році на підтримку “чорнобильців” Донецької області додатково з обласного бюджету виділили 2,2 млн грн — дещо менше, ніж торік. Постраждалих від аварії на ЧАЕС планують забезпечити одноразовою виплатою в розмірі 1,5 тис. грн на одну людину. Скільки “чорнобильців” зараз є на Донеччині та на які пенсії та пільги вони можуть розраховувати — журналісти Вільного радіо розповіли у матеріалі.


Завантажити ще...