У 2024 році на підтримку “чорнобильців” Донецької області додатково з обласного бюджету виділили 2,2 млн грн — дещо менше, ніж торік. Постраждалих від аварії на ЧАЕС планують забезпечити одноразовою виплатою в розмірі 1,5 тис. грн на одну людину. Скільки “чорнобильців” зараз є в регіоні та на які пенсії та пільги вони можуть розраховувати — розповідаємо далі.
На обліку органів соцзахисту населення в Донецькій області перебувають понад 4,5 тис. людей, які мають статус громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Більшість з загальних видатків, які передбачені на підтримку “чорнобильців” Донеччини, регіон отримує з державного бюджету: у 2023 році направили трохи більше ніж 10 млн грн. Також додаткову суму виділяють й з обласного бюджету: цьогоріч вона дещо менша, ніж у 2023-му. Торік виділили понад 2,5 млн грн.
Підтримка передбачена для “чорнобильців”, які залишаються на Донеччині, та тих, хто виїхав через російську агресію.
“Бюджетом області відповідно до Програми економічного і соціального розвитку Донецької області на 2024 рік передбачені видатки на виплату матеріальної допомоги постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи, у тому числі тим, які зареєстровані/задекларовані на території Донецької області та перемістилися (евакуювалися) за її межі, в обсязі 2,2 млн грн”, — повідомили в Донецькій ОВА.
З бюджету області постраждалим від аварії на ЧАЕС планують нарахувати по 1,5 тис. грн. Ця матеріальна допомога буде одноразовою.
Зауважимо, що в перший рік відкритої війни загальний обсяг видатків (з державного та обласного бюджетів) для “чорнобильців” Донецької області був вдвічі більшим, ніж у 2023-му — майже 20 мільйонів 230 тисяч.
Торік у Департаменті соціального захисту населення Донецької ОВА зменшення цього фінансування пояснили проведенням обов’язкової евакуації мешканців за межі регіону.
В Україні до постраждалих від аварії на Чорнобильській АЕС належать:
Крім того, держава допомагає і дружинам, чоловікам та опікунам дитини людей, смерть яких пов’язана з аварією на ЧАЕС.
В Україні пільги постраждалим від аварії на Чорнобильській АЕС і ліквідаторам трагедії залежать від категорії, яку їм призначила країна. Та більшість з пільг схожі для кожної із трьох категорій, зокрема:
Втім, кожна з цих пільг має примітку, що залежить від бюджету країни на конкретний рік. Тобто, якщо статтю не фінансують — можливості отримати такі пільги немає.
Детальніше з видами пільг і їхнім розподілом по категоріях можна ознайомитись у 4 розділі Закону України № 796-XII.
Державна програма забезпечення чорнобильців житлом “заморожена” із 2012 року. На неї не виділяють кошти з бюджету країни. Однак окремі місцеві ради в Україні працюють з сім’ями, які потребують покращення житлових умов.
Постраждалі від аварії на ЧАЕС і ліквідатори цієї трагедії, яких віднесли до 1 категорії, мають право на щорічне безоплатне санаторно-курортне лікуванням або ж компенсацію замість нього.
Однак у 2024 році путівок чи коштів “чорнобильці” не отримають. Таку зміну внесли у Закон України “Про Державний бюджет України на 2024 рік”. Така ж ситуація з санаторно-курортним лікування була й минулого року.
Постраждалі внаслідок Чорнобильської катастрофи мають право на дві пенсійні виплати — державну пенсію та додаткову виплату до неї.
За даними Пенсійного фонду України, “чорнобильці” можуть вийти на пенсію раніше. Для людей, які постраждали від аварії на ЧАЕС, пенсійний вік можуть скоротити від 1 до 13 років. Для цього потрібно, щоб страховий стаж становив не менше 15 років.
Люди ж, які брали участь у ліквідації аварії, могли вийти на пенсію раніше на 5, 8 або 10 років. Це залежить від часу, протягом якого вони працювали в зоні відчуження. Також, якщо ліквідатор долучався до підземних робіт, зокрема в особливо важких або шкідливих умовах, пенсійний вік могли скоротити додатково ще на три роки.
Мінімальну пенсію визначають також залежно від групи інвалідності. У 2024 році пенсія для ліквідаторів аварії на ЧАЕС, які мають інвалідність, не може бути нижчою:
Мінімальний розмір пенсій для “чорнобильців” з інвалідністю, які не брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, у 2024 становить:
Зауважимо, мінімальний розмір пенсій для людей з інвалідністю внаслідок катастрофи на ЧАЕС залежить також від розміру середньої зарплати в Україні (з якої сплачені страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії за минулий рік).
Нагадаємо, у 2024 році в Костянтинівці планують з бюджету громади оплачувати проїзд і лікування “чорнобильців”. Ми дізналися, які ще пільги хочуть профінансувати та скільки на це витратять грошей.
Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.