Фотографії розбомбленого та захопленого міста Соледар виклали російські загарбники нещодавно у мережу. На кадрах понад десяток розстріляних легковиків, понівечені багатоквартирні будинки, особисті речі мешканців у кімнатах без стін, спалене рудоуправління ДП “Артемсіль”, окопи вздовж вулиць та жодного жителя.
Що саме на фото коментує Вільному радіо місцева мешканка, вчителька Наталя Тищук. Вона наразі в евакуації та живе в іншій області.
“На цьому фото — знищені житлові будинки та розбомблена автівка на в’їзді в місто з боку заводу “Knauf”, біля кар’єра. Цією дорогою проїжджав автобус з Бахмута. Це південна околиця Соледара”, — каже жінка.
Де була асфальтована дорога, залишилася звивиста ґрунтова дорога.
Фото ймовірно зроблені наприкінці березня — більшість цих файлів з видами знищеного міста у віртуальній папці називається “24.03.2023”.
Це 5-поверхівка в районі Білокам’янки. Наталя зазначає: у мережі місцеві мешканці бачили фото масштабніших руйнувань цього будинку.
А ця 5-поверхівка — крайній будинок по вулиці Дачна, окоп же проритий вздовж вулиці Карпінського:
Далі — вид униз на ту саму вулицю Карпінського. Багатоквартирні будинки понівечені обстрілами.
“Будинки 8, 9, 10 по цій вулиці. Карпінського, 10 — дім подруги, Карпінського, 9 — це мій будинок”, — каже Наталя Тищук.
Нижче цією вулицею видно будівлю рудоуправління ДП “Артемсіль”, туди й прямує фотограф. По дорозі об’єктив окупанта фіксує знищені легковики біля гаражів:
Ще пара перевернутих легкових машин — біля знищеного магазину “Центральний”:
На цій фото ліворуч здаля бачимо розбомблене та згоріле вщент рудоуправління ДП “Артемсіль”:
Рудоуправління ДП “Артемсіль” знищене тотально.
А от пам’ятник науковцю Олександр Карпінському, якому державне підприємство та Соледар власне зобов’язані власним створенням, вцілів.
Він знаходиться за пару десятків метрів від рудоуправління. На момент цієї зйомки він вцілів, проте чи цілий він досі, невідомо.
Нижче цією ж вулицею починається міський парк. Перед входом до нього ще декілька знищених автівок. На них сліди обстрілів з різних видів зброї, потім їх ймовірно частково розібрали на запчастини.
Озброєний окупант фотографується на фоні входу до міського парку відпочинку.
“За два місяці до вторгнення росіян в Україну та за рік до знищення міста парк та околиці досліджували нідерландські урбаністи, які розробили пропозиції як покращити цю територію”, — згадує Наталя Тищук.
“Школу №13 тут важко не упізнати, вона знята з провулку Гоголя”, — каже Наталя Тищук.
Жінка працювала у цій будівлі до початку її реконструкції. На момент вторгнення росіян в Україну в цій школі продовжували капітальний ремонт.
У цій школі у дитинстві навчався чинний чемпіон світу з боксу за версією WBA Артем Далакян, ексчемпіон світу з боксу Олег Єфимович та декілька інших видатних українських боксерів сучасності.
Всі вони починали свою спортивну кар’єру у місцевому боксерському клубі “Золота рукавичка”. Його створив у підвалі 5-поверхівки на околиці міста тренер Георгій Гангалов. Фотограф окупантів зняв цей будинок.
Російсько-окупаційна армія штурмувала Соледар усе літо та осінь 2022-го, у січні їм вдалося тимчасово встановити контроль над знищеним вщент містом. Проте українські військові завдають ударів по захоплених росіянами позиціях. Мешканців, які залишалися там та відмовлялись від евакуації, окупанти депортували у раніше окуповані райони Донеччини, Луганщини, а декого до Росії. Відтоді Соледар залишається безлюдним, і ніякого відновлення інфраструктури там немає.