Посадовці Дружківської громади планували, що спецфонду їхнього бюджету на 2024 рік бракуватиме 7,4 мільйона гривень. Кошти з цього джерела йдуть на розвиток громади, будівництво та закупівлю обладнання. Однак у серпні місцева влада констатувала, що дефіцит спецфонду виріс до 119 мільйонів гривень. Аналізуємо зміни у бюджеті громади.
Першу редакцію бюджету Дружківської громади ухвали 20 грудня 2023 року. Тоді очікувалося, що загальні доходи за 2024 рік сягнуть 434 мільйонів гривень. Таку ж суму встановили для видатків.
Профіцит (тобто сума, яка перевищує очікувані доходи над витратами) впродовж року мав скласти 7,4 мільйона гривень. Таку ж суму вписали як очікуваний дефіцит (тобто нестачу грошей) у спеціальному фонді бюджету громади.
З того часу документ регулярно зазнає змін. Згідно з останніми правками у бюджет від 22 серпня 2024 року доходи громади зросли до 511 мільйонів гривень, що на 77 мільйонів більше, ніж планували. Однак значно зросли й витрати — до 636 мільйонів гривень, що перевищує заплановану суму на 202 мільйони гривень.
Значна різниця між нестачею доходів та витратами припадає на спеціальний фонд бюджету громади. Замість очікуваних 7,4 мільйона гривень дефіциту наприкінці серпня посадовці зафіксували недоотримання 119 мільйонів гривень. Тобто при плануванні бюджету розраховували, що отримають на 111,6 мільйона більше, ніж є станом на зараз.
[info]Спеціальний фонд у бюджетах громади зазвичай відповідає за розвиток регіону. Гроші у бюджеті закріплені за конкретними статтями видатків та фінансуються з конкретних джерел. Кошти зі спецфонду не можна спрямовувати на щоденні витрати, наприклад, оплату праці, утримання будівель чи купівлю їжі. Усі витрати зі спецфонду йдуть на розвиток, капітальні видатки, будівництво, закупівлю обладнання тощо. Наповнюється спеціальний фонд з податків, які сплачують фізичні особи-підприємці (ФОП).[/info]
Водночас основний бюджет часом отримував більше грошей ніж планував. У першій редакції очікували 7,4 мільйона профіциту, а вже у травні реальний профіцит сягнув 30 мільйонів. Але потім нестача грошей посилилась, і вже у серпні бюджет має тільки 4,8 мільйона гривень профіциту.
Нагадаємо, нещодавно журналісти Вільного радіо аналізували, що Дружківська громада за час повномасштабної війни уклала 22 договори на загальну суму понад 8 мільйонів гривень на ремонт укриттів. Масово укладати такі договори громади регіону почали з літа 2023-го. Ремонти стали замовляти не тільки поточні, а й капітальні, а їхня вартість подекуди сягає десятків мільйонів гривень.
Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.