Ми в Соціальних мережах

Укриття на Донеччині

За вісім місяців від початку відкритої війни на Донеччині уклали перший контракт на ремонт підвалу, аби облаштувати там укриття. Тоді близько 130 тисяч гривень заплатили за поточний ремонт у приміщенні Покровської райради. Більш масово громади регіону почали укладати такі договори з літа 2023-го. Ремонти стали замовляти не тільки поточні, а й капітальні, а їхня вартість подекуди сягає десятків мільйонів гривень.

Журналісти Вільного радіо проаналізували контракти на роботи в укриттях, які укладали з підрядниками на Донеччині. У цьому матеріалі ми розповімо, де витратили найбільше та хто на цьому заробляє.

Скільки грошей витратили на ремонти укриттів у населених пунктах Донеччини

Ми знайшли 237 договорів на ремонти укриттів, які представники місцевого самоврядування Донеччини уклали з підрядниками від початку відкритої війни до середини серпня 2024-го. 157 із цих контрактів у Prozorro позначені як активні. Тобто роботи там ймовірніше за все й досі тривають.

Загальна сума цих ремонтів — 342 млн 635 тис. 487 грн. У лідерах серед закупівель — Краматорська громада: там уклали 145 контрактів на понад 225 млн грн. В інших громадах ми знайшли від 1 до 22 договорів на ремонти.

Витрати громад Донеччини на ремонти укриттівВартість контрактів може відрізнятися у рази: від дрібного (наприклад, косметичного, або із невеликим переліком робіт) ремонту підвалу на сотню тисяч гривень до капітальних робіт за 24 мільйони. Зокрема у стільки обійшовся найдорожчий ремонт укриття на Донеччині — у медзакладі Краматорська. Там, серед іншого, прокладуть нові комунікації (воду, електрику, опалення), встановлять техніку та меблі. Зазначимо, що настільки вартісних підрядів ми знайшли найменше.

СУМИ КОНТРАКТІВ на ремонти укриттів на Донеччині

Нерідко укриття облаштовують у підвалах житлових будинків (таких найбільше у Краматорську), закладах освіти (школах і дитсадках) та адміністративних будівлях. Однак є й окремо розташовані захисні споруди. Зокрема, таке сховище бюджетним коштом облаштували на території Дружківської громади.

укриття у Дружківці
Укриття в Дружківці. Фото: Вільне радіо
укриття у Дружківці
Укриття в Дружківці. Фото: Вільне радіо

Новостворені ФОПи та постійні підрядники: хто заробляє на ремонтах укриттів на Донеччині

Понад 80% закупівель на ремонти укриттів провели без конкуренції. Договори підписували з підрядниками напряму або ж віддавали контракт єдиному учаснику тендера (обидва варіанти дозволили під час повномасштабної війни).

Ми з’ясували, що відомо про бізнес, який отримав найбільше грошей. Серед цих підприємців — фігуранти кримінальних справ та місцевий житель, який зареєструвався як ФОП за місяць до того, як почав ремонтувати укриття на мільйони. Йдеться про підрядників, які проводили роботи у Краматорську, Дружківці, Покровську, Добропіллі та Новогродівці.

Хто заробляє на ремонтах укриттів Донеччини

Хто найбільше заробив на ремонтах укриттів у Краматорську 

Серед договорів, які уклали на ремонти укриттів у Краматорську (загалом їх 145), ми знайшли найбільше різноманіття підрядників. Гроші розподілили між 8 ФОПами та 17 фірмами.

Найбільше — майже 60 мільйонів гривень — отримає місцева фірма “Автоінтерстрой”. Це постійний підрядник Краматорського управління капітального будівництва та перспективного розвитку (з ним установа уклала 40 контрактів на майже 400 млн грн). Підприємство отримує контракти за бюджетні гроші й в інших містах Донеччини. Зокрема, компанія ремонтувала школу №6 у Торецьку, школу №18 у Бахмуті та лікарню у Дружківці.

За даними аналітичної системи Youcontrol, власник ТОВ “Автоінтерстрой” — житель Краматорського району Олександр Шахматов. Директор — прописаний у Краматорську Костянтин Селезньов. 2020-го у Краматорську він балотувався від партії “Батьківщина” в місцеву та районну ради. А до цього, 2019-го, Селезньов намагався стати нардепом як безпартійний.

2017-го “Автоінтерстрой” фігурував у кримінальному провадженні щодо розтрати бюджетних грошей. Тоді правоохоронці вважали, що до змови були причетні одразу декілька фірм та людей — у справі було 10 фігурантів.

Підряди нібито діставалися ТОВ “Автоінтерстрой”, бо інший фігурант справи (дані цієї людини не вказані) лобіював інтереси підприємства в органах влади. А тендери фірма вигравала начебто у змові з іншими підприємствами, які мали складати фіктивну конкуренцію в торгах на Prozorro. Директор ТОВ “Автоінтерстрой” Костянтин Селезньов у коментарі Вільному радіо запевнив, що кримінальне провадження щодо його фірми закрили, а представники підприємства не перебували у статусі підозрюваних чи обвинувачених.

Укриття в Краматорську
Одне з укриттів у Краматорську. Фото: міськрада

А от найбільше підрядів за кількістю у Краматорську дісталося підприємцю Миколі Єрьоменку. Він зареєструвався як ФОП у жовтні 2023-го і вже наступного місяця отримав перші 16 контрактів від управління з питань цивільного захисту Краматорської міської ради. Усього ж із Єрьоменком уклали 22 договори на понад 8 млн грн.

Микола Єрьоменко зареєстрований у Краматорську, і це все, що про нього відомо. Підрядів за гроші інших громад він не отримував. До того, як став підприємцем та почав отримувати мільйони з бюджету, Микола не був пов’язаний із будівельним або якимось іншим бізнесом (згідно з даними відкритих реєстрів).

2 підряди на 14 440 991 грн дісталися ще одному постійному підряднику — підприємцю з Краматорська Андрію Мінаєву. Журналісти Вільного радіо проаналізували один із цих договорів. З’ясувалося, що за деякі позиції можуть заплатити вдвічі, ба навіть втричі більше від ринкових цін.

Ще 8 790 340 грн отримала фірма “Миком лтд”, де Андрій Мінаєв має частку 54,83%. Із цією компанією представники місцевого самоврядування Краматорська також нерідко укладають договори (лише управління капітального будівництва та перспективного розвитку міста уклало контрактів на понад 60 млн грн). Зокрема, 2023-го у “Миком лтд” замовили ремонт школи після обстрілів у Краматорську за майже 30 млн грн. Журналісти Ngl.media проаналізували кошторис і виявили 20% переплат від вартості будматеріалів на ремонт цієї школи.

Хто заробив на ремонтах укриттів у Покровську

Понад 35 мільйонів гривень Покровський відділ освіти розподілив між двома фірмами з Харкова: “ТМ НВО УкрБудІндустрія” та “ТМ НВО Енергобудсервіс”.

Власник обох підприємств — харків’янин Станіслав Грищенко. Обидві фірми він зареєстрував у червні минулого року, а перші підряди його компанії отримали кілька місяців потому, у жовтні 2023-го.

“ТМ НВО Енергобудсервіс” має бюджетні підряди виключно від замовників із Покровська. Із “ТМ НВО УкрБудІндустрія” додатково укладали договори замовники з Харківщини, однак із бюджету Покровської громади фірма отримала більше.

Попри те, що обидві фірми, які ремонтують укриття у Покровську, Грищенко заснував напередодні укладання контрактів, він був підприємцем і раніше. Його ім’я та прізвище є у даних ще кількох підприємств (які припинили свою діяльність, деякі з них — через банкрутство), що пов’язані із будівництвом та розведенням птиці й худоби. Також нині Грищенко має 1% власності у ТОВ “ТМ НВО Укрбудсервіс”, яка зареєстрована на Сейшельських островах.

Ремонт укриття в одному з освітніх закладів Покровська
Ремонт укриття в одному з освітніх закладів Покровська. Фото: МВА

Хто заробив на ремонтах укриттів у Новогродівці

Представники Новогродівської міськради та відділу освіти замовили ремонти трьох укриттів на понад 26 мільйонів гривень. Усі договори уклали з фірмою зі Слов’янська “Стройбуд девелопмент”

Компанія зареєстрована понад 4 роки тому. Її власник — прописаний у Горлівці Олександр Ященко.

До цього фірма ремонтувала будівлі за бюджетні гроші й в інших громадах Донеччини. А загальна сума державних закупівель за ці роки перевищує 32 млн грн.

Хто заробив найбільше на ремонтах укриттів у Добропіллі 

Два найдорожчі контракти (на понад 21 млн грн) Добропільський відділ освіти уклав із фірмами місцевого підприємця Михайла ЗемлянухінаТОВ “Будівельна група Таунбудінвест” та “Рем-буд 21”.

Обидві компанії й раніше отримували бюджетні підряди від замовників із Добропілля й інших населених пунктів Донеччини. Зареєстроване 2019-го ТОВ “Будівельна група Таунбудінвест” отримало замовлень на понад 45 млн грн (із них майже 40 млн — від Добропільського відділу освіти). А зареєстроване 2020-го ТОВ “Рем-буд 21” отримало підрядів на понад 15 млн грн (близько 14 млн від Добропільських відділу освіти та виконкому).

Михайло Землянухін прописаний у Добропіллі. 2015-го він балотувався до міськради від партії “Батьківщина”. А 2020-го — до Добропільської міськради та Покровської райради від партії “Наш Край”. Жодного разу Землянухіну не вдалося стати депутатом.

Укриття в одному з дитсадків Добропілля до ремонту
Укриття в одному з дитсадків Добропілля до ремонту. Фото: МВА

Хто заробив найбільше на ремонтах укриттів у Дружківці

Комунальне підприємство “Управління капітального будівництва” Дружківської міської ради та місцеве управління ЖКГ розподілили 22 підряди між п’ятьма фірмами.

Добропілля укриття
Відремонтоване укриття у Дружківці. Фото: Вільне радіо

9 контрактів на майже 2,6 млн грн уклали з двома пов’язаними між собою фірмами: “Буд-Інвест-К” та “Еверест-2017”

ТОВ “Еверест-2017” зареєстроване 7 років тому в Добропіллі та належить Ігорю Ковальчуку. “Буд-Інвест-К” створили 5 років тому і прописали у Лимані. Компанія у власності Ігоря та Єгора (ймовірно, син) Ковальчуків.

ТОВ “Еверест-2017” найбільше грошей отримало від Дружківського управління капітального будівництва (із цим підрядником установа уклала контрактів на понад 14 млн грн) та Шахівської сільради (понад 10 млн грн за укладені контракти). Така співпраця зацікавила правоохоронців: 2021-го директор компанії Ігор Ковальчук був підозрюваним у незаконному заволодінні грошима Шахівської громади. Він буцімто вніс неправдиві відомості у звіт щодо обсягу виконаних робіт та вартості будматеріалів під час капремонту покрівлі будинку культури. Правоохоронці стверджували, що через це замовники безпідставно заплатили підряднику понад 289 тис. грн. Остання судова ухвала у цій справі датується 2021 роком, вироку відтоді не було.

ТОВ “Буд-Інвест-К” Ковальчуків також співпрацювало із Шахівською сільрадою (на контрактах із нею фірма отримала майже 5,5 млн грн). Окрім цього, у топі замовників фірми — Лиманський виконком (2,5 млн грн), Дружківське управління капітального будівництва (понад 2 млн грн), Лиманські “Зеленбуд” (1 млн грн) та служба єдиного замовника (1 млн грн).

Цей матеріал журналісти Вільного радіо підготували як учасники мережі “Вікно відновлення”. Все про відновлення постраждалих регіонів України дізнавайтеся на recovery.win.

Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.


Спонсор
This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.