Підтримати
Зображення до посту “Справи” п’яти полонених іноземців передали у т.з. “Верховний суд ДНР”. Що про них відомо
Фото: ЗМІ окупантів

У т.з. “Верховний суд ДНР” передали “справи” п’ятьох полонених іноземців. Троє з них захищали Україну у лавах ЗСУ ще до відкритого вторгнення Росії. Ще один виявився волонтером. Розповідаємо, що відомо про полонених.

 

Про передачу “справ” п’яти іноземців у “Верховний суд ДНР” повідомляють окупаційні ЗМІ з посиланням на пресслужбу т.з. “суду”.

“У провадження Апеляційної палати Верховного Суду ДНР надійшла кримінальна справа стосовно Густавссона Матіаса, Пребега Векослава, Гардінга Джона, Гілі Ділана, Гілла Ендрю, які є іноземними громадянами, яких звинувачують у найманстві”, — йдеться у повідомленні псевдоустанови.

Ми зібрали з відкритих джерел все, що відомо про полонених бійців, яких “судитимуть” окупанти.

Ендрю Гілл

“Справи” п’яти полонених іноземців передали у т.з. “Верховний суд ДНР”. Що про них відомо 1
Скріншот відео: Youtube/Вечный ZOV

35-річний британець Ендрю Гілл захищав Україну у складі ЗСУ за контрактом, який він підписав до початку повномасштабного вторгнення Росії.

У квітні росіяни опублікували відео з допитом Ендрю. Окупанти стверджують, що він начебто склав зброю та здався у Миколаївській області. Він дістав поранення: на відео у чоловіка була пов’язка на голові, а вся його ліва рука була перебинтована.

Ендрю Гілл із Плімута, що у Великій Британії. Чоловік має чотирьох дітей та супутницю. Гілл сказав, що мандрував і приїхав в Україну за власним бажанням, щоб допомогти біженцям на кордоні. Пізніше до нього звернулися з проханням надалі допомагати Україні.

“Ми не знаємо, який його поточний стан. Ми не знаємо, чи отримує він лікування, не знаємо, що росіяни та їхні поплічники планують для нього. Ми дуже занепокоєні цією ситуацією. Ми наполегливо закликаємо ставитися до Ендрю Гілла як до військовополоненого згідно з Женевськими конвенціями”, — сказав 13 червня спікер інтернаціонального Легіону оборони України Дамьєн Магру.

Ділан  Гілі

“Справи” п’яти полонених іноземців передали у т.з. “Верховний суд ДНР”. Що про них відомо 2
Фото: nationalworld.com

22-річний волонтер Ділан зник 25 квітня разом з іншим волонтером, 45-річним Полом Юрі. Вони працювали волонтерами у  некомерційної організації Presidium Network, яка надає гуманітарну допомогу регіонам у кризі. Напарник Ділана Пол помер у полоні окупантів 10 червня.

Ділан Гілі разом з Полом Юрі працювали над евакуацією мирних жителів з півдня Запоріжжя. Російські пропагандисти стверджують, що чоловіка взяли у полон на заводі Ілліча у Маріуполі.

Джон Гардінг

“Справи” п’яти полонених іноземців передали у т.з. “Верховний суд ДНР”. Що про них відомо 3
bbc.com

55-річний британець Джон Гардінг у травні потрапив у полон окупантів у Маріуполі. Він із 2018 року працював парамедиком у лавах полку “Азов”. Перед повномасштабним вторгненням Джон казав, що вирішив запропонувати свій досвід військового медика Україні, щоб підтримати українців у боротьбі проти агресора.

Гардінг обороняв південно-східні райони Маріуполя. Його схопили, коли українські підрозділи, разом з якими він бився на заводі “Азовсталь”, були змушені здатися.

Окупанти вказують, що чоловік входив до складу полку “Азов”. Сам він казав друзям, що воює у складі Національної гвардії України.

У червні з’явилось відео, на якому Джон Гардінг звернувся до прем’єра Бориса Джонсона і попросив про допомогу, уточнивши, що йому загрожує страта.

“Я хотів би сказати доньці, що повинен був проводити більше часу з нею, але не проводив”, — сказав тоді Джон Гардінг, коли в нього спитали, що б він сказав рідним наостанок, якщо це його останнє відео.

Векослав Пребег

“Справи” п’яти полонених іноземців передали у т.з. “Верховний суд ДНР”. Що про них відомо 4
Скріншот відео: Youtube/Серёга Санин

Векослав Пребег захищав Україну з 24 лютого в Павлополі, а  пізніше — у Маріуполі, зокрема на території заводу імені Ілліча.

Чоловік народився 1982 року у місті Загреб, Хорватія. Векослав теж підписав контракт із ЗСУ та вступив у лави морської піхоти за півтора року до відкритого вторгнення й не є “найманцем”. В Україні чоловіку вдалося знайти свою любов, тут він хотів отримати громадянство.

Взяття Векослава в полон в МЗС Хорвартії підтвердили 7 травня.

Загарбники опублікували відео з хорватом, де його змусили казати, що ЗСУ начебто не випускали мирних жителів з Маріуполя. Полонений також розповів, що 11 квітня їх начебто покинуло командування, і він пішки намагався вийти до Запорізької області. 24 квітня він потрапив у полон до загарбників. Таке рішення він пояснив тим, що “не хотів когось вбивати”.

Матіас Густавссон — громадянин Швеції, це єдине що вдалося знайти про нього у відкритих джерелах.

Полоненим погрожують “кримінальні справи” за “найманство”. Якщо т.з. “суд” окупантів визнає їх винними, їм загрожуватиме смертна кара. Мораторій на неї скасували 8 червня.

Іноземці можуть оскаржити свій “вирок” протягом місяця та просити про помилування. Якщо ватажок донецьких бойовиків Денис Пушилін їх помилує, то смертну кару можуть замінити на довічне ув’язнення або 25 років колонії.

Ще трьох полонених захисників Маріуполя — британців Шона Піннера і Ейдена Асліна та марокканця Брагіма Саадуна — т.з. “суд ДНР” “засудив” до страти. Іноземців звинуватили у злочинах проти цивільних.

29 червня стало відомо, що адвокатка підданого Великобританії Шона Піннера підготувала оскарження вироку щодо смертної кари. Однак подати його вона зможе після того, як т.з. “суд ДНР” оприлюднить смертний вирок. Адвокати британця Ейдена Асліна та марокканця Брагіма Саадуна теж готують скаргу, в якій проситимуть суд окупантів замінити смертний вирок на помилування та довічне ув’язнення.

17 червня Європейський суд з прав людини зобов’язав Росію вжити заходів, аби у т.з. “ДНР” не стратили іноземців.

Втім країна-агресорка ухвалила рішення не виконувати рішення ЄСПЛ з 15 березня. У Кремлі це пояснюють виключенням Росії з Ради Європи через відкриту війну проти України.

11 червня в офісі ООН з захисту прав людини оцінили смертні вироки іноземним бійцям ЗСУ у “суді ДНР” як ще один воєнний злочин.

Читайте також:


Завантажити ще...