Підтримати
національний монумент MH17 у Нідерландах з висоти
Фото: www.stichtingvliegrampmh17.nl

Біля столиці Нідерландів є парк, де рівно 298 різних молодих дерев висадили у формі стрічки пам’яті. Біля деяких — фотографії, біля кожного — іменна табличка, навколо — соняхи та степові трави. Парк добре видно пасажирам з ілюмінаторів літаків, які щохвилини вилітають з аеропорту Схіпгол неподалік. Це меморіальний комплекс  у пам’ять про загиблих на борту рейсу MH17, збитого над Донеччиною влітку 2014-го. Ось як виглядає комплекс зараз.

 

“Андрей Маріуш Ангел, 24 роки, Канада”, — написано на табличці. Цей хлопець загинув у літаку, який підбили російські окупанти та їхні маріонетки неподалік тимчасово окупованого Тореза.

парк у пам'ять про жертв Боїнгу MH17 у Нідерландах
Фото: Вільне радіо
табличка з іменем загиблого у літаку MH17
Фото: Вільне радіо


Для довідки:
Андрей Маріуш народився 1990 року в Румунії. У 2013-му закінчив Університет Ватерлоо за фахом “біомедицина”. Жив на дві країни  —  у Румунії з бабусею та дідусем, поки навчався у медколеджі, та іноді навідував батьків у Канаді біля Торонто. На Різдво 2013-го він бачився з батьками востаннє. А у липні наступного року взяв відпустку та полетів із коханою дівчиною на Балі. Обидва загинули у літаку, який збили російські військові злочинці.
 

Рідні повісили портрет хлопця біля його іменного дерева та поставили лампадку. Але портретів або якихось подібних речей на цьому меморіалі одиниці. 

дерево на честь загиблого у літаку MH17
Нідерландцю Гері Слоку у липні 2014-го було 16 років. Фото: Вільне радіо
дерево на честь загиблого пасажира у літаку MH17
А це дерево – на спомин про Еріка Флісенбека, йому було 29. Фото: Вільне радіо


Ніде немає ані слова про те, хто збив цей малайзійський Боїнг: жодної згадки про російських найманців чи бойовиків “ДНР”. Бо монумент спорудили у 2017-му, коли ще не завершився розгляд справи у суді. Нині вирок вже є: Гаазький суд
визнав 4 військових Росії та “ДНР” винними у збитті MH17. Вирок мають оголосити до кінця року.

Лише на офіційному сайті меморіалу є заклик берегти мир. 

“Війна здається дуже далекою від Нідерландів. Це судження дуже далеке від правди. <…> Жорстока атака гібридної війни — і мир здається іграшкою силової політики та свавілля. І як результат — страждання, які не можна забути. Це робить кримінальне розслідування та встановлення винних надзвичайно важливим”. 

Навколо бачиш рослини, які є типовими для степу українського сходу: блакитні квітки петрового батога, полин, соняхи, тополі. Соняхи обрали тому, що вони квітнуть у липні  —  у місяці, коли літак збили окупанти.

степові трави біля пам'ятнику жертвам катастрофи MH17 у Нідерландах
Рослинність – майже як на Донеччині. Фото: Вільне радіо
рослинність у парку пам'яті жертв MH17 у Нідерландах
Петрів батіг, полин, тополі й соняхи – все як на Донеччині. Фото: Вільне радіо
соняхи біля національного монументу MH17 у Нідерландах
Ось як соняхи біля Нацмонументу виглядають в липні. Фото: www.stichtingvliegrampmh17.nl


Якщо “не помітити” гострих дахів кількох будинків на горизонті, здається, що ми десь на Донеччині.

Хоча на Донеччині дерева так ніхто досі масово не саджає. З прикореневим крапельним поливом та “розтяжками”, які змушують дерево рости струнко.

монумент жертвам катастрофи Боїнга MH17 у Нідерландах
Майже Донеччина, окрім гострих дашків будинків та “розтяжок” для молодих дерев. Фото: Вільне радіо


Від дерева до дерева йдемо доріжками з гравію. На високих бетонних блоках цих “терас” можна посидіти та зануритись у думки про трагедію.   

національний монумент MH17 у Нідерландах
Фото: Вільне радіо


У цьому парку є й центральна частина: стальна напівкругла стіна з круглим отвором, якій навмисно дали проржавіти, та абстракція у формі ока зі сталі, яка не іржавіє.

центральна частина національного монумента MH17 у Нідерландах
Центральна частина Національного монументу MH17 – це амфітеатр зі скульптурою. Фото: Вільне радіо
скульптура монументу MH17 у Нідерландах
Фото: Вільне радіо


Ми майже пішли від цього об’єкта, коли побачили на ньому пласку, скошену позаду поверхню. На ній по колу викарбувані імена та прізвища усіх 298 загиблих на літаку рейсу MH17. За задумом архітекторів, це
райдужка ока, яке дивиться у небо.

Краплі дощу виглядають на полірованій поверхні як сльози.

імена загиблих у збитому Боїнгу MH17
Фото: Вільне радіо
імена загиблих на борту Малайзійського Боїнга MH17
Фото: Вільне радіо


Породи дерев у парку обрані не випадково

Детальна інформація про цей національний пам’ятник MH17 — на бетонних стінах на вході у меморіал. 

інформація про Національний меморіал MH17
Фото: Вільне радіо


“Пам’ятник являє собою дерева, висаджені у формі стрічки, на кожну жертву по дереву. Дерева — це символ життя, яке відновлюється знов і знов та зберігає пам’ять живою.

Використані дерева 10 різних видів. У пасажирів, які подорожували разом, — дерева одного сорту. Усі члени команди мають окремий тип дерева та усі висаджені перед амфітеатром.

<…>Скульптура райдужки ока — зі сталі, яка не іржавіє. На її відполірованій поверхні вигравірувані імена усіх жертв. Стіна кольору іржавого заліза позаду символізує скорботу, а райдужка, яка дивиться у небо — пам’ять. І коли сяє сонце, спогади відображають смуток”.

Національний монумент MH17 біля Амстердама
Фото: Вільне радіо
Національний монумент MH17 біля Амстердама
Фото: www.stichtingvliegrampmh17.nl


Тут і два переліки загиблих: один  — алфавітний, за прізвищами жертв збитого авіалайнера. А другий  — за нумерацією дерев.  

перелік загиблих на Боїнгу MH17
Перелік загиблих на борту лайнеру MH17. Фото: Вільне радіо


А ще є перелік тих, хто дав гроші на спорудження монумента. Його вартість — 1,5 млн євро. Серед них — 10 найбільших компаній-роботодавців країни, місцева влада з різних нідерландських провінцій та просто люди (підписані як “Грейс”, “Гері”, “Ясмін”, “Гелма” тощо).

перелік тих, хто пожертвував кошти на Національний монумент MH17
Перелік тих, хто жертвував кошти на цей Монумент. Фото: Вільне радіо


Ніякого пафосу

На горизонті — декілька приватних житлових будинки типової голландської архітектури.

монумент MH17 у Нідерландах
“Vijfhuizen” у перекладі з нідерландської – “П’ятихатки”. Фото: Вільне радіо
вхід до Національного монументу MH17 у Нідерландах
Так виглядає вхід до Національного монументу MH17. Фото: Вільне радіо


Згадуємо, що цей населений пункт зветься голландською “Vijfhuizen”, або у перекладі на українську “5 будинків”, або  “П’ятихатки”.

З землі задум архітекторів та дизайнерів пересічному українцю може здатися не дуже зрозумілим та недостатньо “урочистим”. Тут немає звичних нам квадратних кілометрів плитки, “мільйонів троянд” або “вічного вогню”. Немає фактично ніякої “інфраструктури: ані лавок, ані туалетів, ані охоронців або екскурсоводів. Здається, тут немає навіть ліхтарів. Тільки акуратні контейнери для сміття.

Національний монумент MH17 у Нідерландах
Фото: Вільне радіо
монумент MH17 у Нідерландах
Фото: Вільне радіо


І абсолютно ніякого пафосу. Все просто, лаконічно, функціонально та природньо: газонна трава спокійно жовтіє, листя не підмітають.

національний монумент жертвам катастрофи MH17 у Нідерландах
Ніяких вічнозелених газонів. Фото: Вільне радіо


Нічого такого, що може зламатися або іншим чином спаплюжити пам’ять цих загиблих. Здається, за цим монументом ніхто не доглядає, і він живе своїм окремим життям. 

Хоча тут все ж є правила поведінки.

  • Поводитись чемно, з повагою до інших. 
  • Не можна рвати рослини, соняхи. 
  • Гуляти тут можна лише пішки або на візку чи скутері для людей з інвалідністю. 
  • Заборонено смітити та палити. 
  • Біля меморіалу та дерев можна залишати лише квіти. 
  • Тут можна бути з собакою, але вона має бути на повідці. За тваринами треба прибирати. Їм не можна вільно бігати й зоною з соняхами. 

Проте красу задуму добре видно як єдине ціле з повітря. Її можуть оцінити пасажири літаків, які відлітають і приземляються у Схіпголі — металеве око в центрі пам’ятної стрічки виблискує на сонці, “відображаючи смуток”.

А так виглядає Національний монумент MH17 вночі:

національний монумент MH17 вночі у Нідерландах
Фото: www.stichtingvliegrampmh17.nl


Нагадаємо, 17 липня 2014 року Boeing 777 авіакомпанії Malaysia Airlines, що летів рейсом MH17 з Амстердама в Куала-Лумпур, збили у небі над Донецькою областю. Усі 298 людей, які перебували на борту, загинули.

24 травня 2018 року міжнародна слідча група з розслідування катастрофи рейсу MH17 визначила, що літак збили самохідною установкою “Бук”.

Суд у Гаазі визнав винними у причетності до катастрофи MH17 чотирьох фігурантів. Ними виявилися троє громадян Росії — Ігор “Стрєлков” Гіркін, Сергій Дубинський та Олег Пулатов. Також серед підозрюваних є один українець — Леонід Харченко.

Читайте також:


Завантажити ще...