Старт ринку землі: з 1 липня українці можуть продавати й купляти землі
Фото: з відкритих джерел

Ми розібрали законодавство та розкажемо, як працюватиме цей “ринок землі”.

 

Що це за ринок землі?

Ще з початку незалежності України по всій території держави діяв мораторій на відчуження земельних ділянок. Тобто українці раніше не могли продавати або купляти землі сільськогосподарського призначення. Однак 31 березня 2020 року Верховна Рада України ухвалила Закон, яким впроваджує ринок землі та знімає цей мораторій.

Етапи земельної реформи

Набуває чинності закон про ринок землі вже відсьогодні, з 1 липня. Однак, мораторій зніматиметься поступово.

До 2023 року: 

  • Українці зможуть продати або купити до 100 гектарів землі.
  • Придбати чи купити землю можуть лише фізичні особи. Тобто торги за принципом громадянин-громадянин.
  • Неможливо купити чи продати землю державної та комунальної власності.

З 2024 року:

  • Фізичні особи зможуть придбати земель вже до 10 тис гектар.
  • Брати участь в аукціонах зможуть не лише фізичні особи, а і юридичні особи, які зареєстровані за законодавством України, а засновники мають українське громадянство. 
  • Купувати землю зможе держава і територіальні громади. Але їм не можна продавати землі, які вже є у їхній власності. Проте зможуть здавати землю в оренду, а доходи від неї будуть йти у бюджет.

До 2030 року:

  • Не можна продати земельну ділянку за ціну нижчу, ніж за яку її оцінили експерти.

Хто не зможе купити землю?

Згідно з правилами ринку землі деякі люди все ж не зможуть купити землю в Україні.

З самого початку іноземцям, людям без громадянства України та юридичним особам, власники яких іноземці, не можна купувати землі сільськогосподарського призначення на території України. Але їм можуть дозволити вступити в ринок землі, якщо ЦВК організує референдум, і люди підтримають цю ініціативу.

Однак, навіть якщо на референдумі буде позитивне рішення, для іноземців, юридичних осіб, власникам яких не є громадяни України, все одно є певні обмеження. Вони не зможуть купити землі, які розташовані ближче 50 кілометрів від державного кордону України.

Пакет документів для купівлі/продажі землі

Пресслужба Міністерства юстиції України роз’яснила, що під час продажу чи купівлі землі, нотаріусу потрібно надати такі документи:

  • Документи, що посвідчують їх особи й громадянство України, а також реєстраційні номери облікової картки платника податків;
  • Оригінал документу про право власності на землю (наприклад, державний акт на право власності на землю, свідоцтво про право на спадщину, або інший документ, що підтверджує право власності на земельну ділянку);
  • Витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку. 
  • Якщо в земельної ділянки немає кадастрового номера — спочатку потрібно замовити у землевпорядній організації виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). За результатами даної процедури відповідній земельній ділянці присвоюється кадастровий номер;
  • Документи про грошову оцінку відчужуваної земельної ділянки.

Крім того, в Мінюсті зазначають, що нотаріусу потрібно буде надати інформацію та документи про наявність у покупця шлюбу, у тому числі зареєстрованому за кордоном, та про набуття землі сільськогосподарського призначення на праві спільної сумісної власності подружжя. Необхідно це для того, щоб визначити загальну площу ділянок, на яку може розраховувати одна людина.

Нагадаємо, журналісти Вільного радіо поспілкувалися з кількома фермерами Донецької області, та розпитали про те, що вони думають про відкриття ринку землі. Їхні думки ви можете прочитати в матеріалі: Ринок землі на Донеччині. Що фермери регіону думають про закон.  Також, ми розповідали про те, якою має бути заява на отримання земельної ділянки, якщо ви вирішили спробувати отримати 2 га землі від держави. 


Завантажити ще...