бджолярка біля вулика у Донецькій області
Фото: Людмила Нагорна

Бджолярка Людмила Нагорна з чоловіком нещодавно вивезла 31 вулик з прифронтової Миколаївської громади біля Слов’янська. Вона ледь не єдина з 40 бджолярів місцевої спілки, хто врятував своїх бджіл від окупантів. На думку жінки, меду зі степів Донбасу у врожаї меду-2022 майже не буде.

 

Так вважає бджолярка-аматорка Людмила Нагорна, уповноважена особа Миколаївської спілки бджолярів. Це громада у 15 км від Слов’янська, який майже щодня потрапляє під вогонь окупантів.

“Якщо сказати глобально, то Україна дуже сильно відчує наслідки війни РФ для нашого бджільництва. Наша країна посідає перше місце у Європі з виробництва меду та третє у світі. Цього року Донецька область меду недодасть, Луганська вже недодасть, і Херсонська відповідно та інші медоносні райони. Скільки Україна отримає меду цього року, я навіть не знаю. Ми втратимо унікальний мед та унікальних бджіл, які пристосувалися до цього степу”, — каже Людмила Нагорна. 

бджолярка Людмила Нагорна біля вулика в Донецькій області
Людмила Нагорна на своїй пасіці, фото з особистого архіву


За її словами, доля меду з великих промислових пасік у цій загальноукраїнській кількості незначна. А більшу частину українського меду збирають саме бджолярі з таких приватних пасік. Якщо бджолярі не евакуюються та опиняться в окупованих районах, то їхні пасіки, бджоли та мед будуть втрачені для України.   

Степовий мед зі сходу дуже якісний, стверджує бджолярка. 

“Сам регіон, специфіка його медоносів — тут мед розкішний, тому що степ, акація, сухе повітря. Мед тут взагалі інший: в ньому мало води й він дуже насичений та дуже цілющий. А там, де вища вологість, там бджоли більше хворіють, медоноси інші, в меді більше води тощо”,  —  пояснює жінка.

бджоли на вулику
Бджоли Людмили Нагорної, фото з її особливого архіву


Також цього року на Донеччині мало де висіяли навесні соняшник, який має квітнути зараз та є поживою для бджіл. Тому бджоли тут зберуть менше меду. 

“Цієї весни медоноси (соняшник, наприклад) не посадили, тому  бджоли будуть зараз “на підніжному кормі” — цвітінні трав, воно дає [меду] тільки “щоб штани не спали” (не дуже добрий мед, — ред.), — пояснює бджолярка.

У Миколаївській громаді близько 40 бджолярів, які загалом мають до тисячі вуликів. Приблизно половина евакуювалися, але без вуликів. Решта залишаються під обстрілами.

“Багато хто з пасічників, десь половина, евакуювалися, і пасіки залишились у Миколаївці. А тим, хто 60-70+  —  їх вже нікуди не витягнеш. І ніхто вулики навіть не збирається вивозити, бо це проблематично: їх треба вивозити якось централізовано, вночі (поки бджоли сплять, — ред.)”,  —  розповідає жінка.

Миколаївська громада в Донецькій області
Фото: Вільне радіо


Сама вона покинула домівку на початку квітня, проте довго без бджіл не змогла. Каже, боліло серце за її “дівчатками-трудівницями”, як вона називає своїх медоносних комашок. Тому нещодавно вона повернулася за ними та планує вивезти до Дніпропетровщини.  

Пасіки поки протримаються, якщо не буде прямих влучань

За її словами, Миколаївка потрапляла під обстріли російських окупантів, проте прямих влучань по пасіках у цій громаді поки не було.

“Вулики стоять без нагляду, але стоять. Поки що ніхто не мародерив, я не знаю таких випадків”,  — розповідає жінка. 

Бджіл можна “безболісно” залишити на деякий час без догляду. Зараз це вже декілька місяців.

вулики на пасіці у Донецькій області
Пасіка Людмили Нагорної у Миколаївці, фото з її особистого архіву

 

Хоча ризик є: бджолині сім’ї можуть ослабнути, “зроїтися”, тобто розпастися та здичавіти, їм можуть нашкодити кліщі.

“Це ми вважаємо, що бджоли домашні. А вони ж не зовсім “домашні тварини”, які потребують постійного втручання. Сильні сім’ї вижили, наносили меду, розвиваються. Бачу, що вони навіть до весни можуть протриматися. Мед у них є, місце у вулику теж”, — каже жінка.

Про те, як Людмила Нагорна з чоловіком змогли вивезти вулики з Миколаївки, ми розповідали в матеріалі “Маленькі переселенці: на Донеччині бджолярка евакуює близько 1,5 мільйона бджіл (ФОТО)”.

Напередодні, 28 липня, російська армія обстріляла 17 населених пунктів Донецької області. Ці обстріли не пережили 6 жителів, ще 15 дістали поранень. За добу окупанти зруйнували 37 житлових будинків, лікарню, автовокзал та інші цивільні об’єкти у регіоні.

Читайте також:


Завантажити ще...