Святогірська лавра продовжує порушувати карантин (ФОТО, ВІДЕО)

Наталя Жукова
2020-05-09 15:49

image
Фото: Вільне радіо

Святогірська лавра продовжує ігнорувати карантинні обмеження та проводить масові богослужіння. Журналісти Вільного радіо пересвідчились в цьому, побувавши там на службі та поспілкувавшись с парафіянами і священниками. А ще зафіксували на фото та відео причастя десятків людей з однієї ложки й масове цілування хрестів та ікон.  

 

О шостій ранку паркінг поблизу ріки та біля Лаври майже порожній. Вже біля воріт на центральному вході до лаврської території ми бачимо: носити маски у відвідувачів тут не вимагає ніхто. Немає ніяких оголошень про карантинний режим. Але, як і раніше, чоловік у чорній формі козака слідкує за дрес-кодом, аби жінки не заходили на територію в штанах та без хустки. Тут же продають хустки за 16 та 24 грн для тих, хто забув про вимоги монахів до зовнішнього вигляду вірян.

оголошення ворота Святогірська лавра
На вході до Лаври – ніяких оголошень про карантинні вимоги до вірян. Фото: Вільне радіо

 

В ХРАМІ

В Успенському соборі, де проходять служби, о 6:30 ранку  —  вже близько 50 людей. Люди стоять без додержання дистанції, багато літніх людей сидять поруч на лавках. Всі без винятку  священнослужителі  —  теж без масок. Серед парафіян лише у деяких — маски десь під підборіддям. Тому маска журналіста Вільного радіо, яка прикриває рот та ніс, — тут настільки незвичне явище, що один зі священників підходить з такою промовою:

“Якщо б ваша дочка прийшла до вас, ви б її заразили хворобою? Так і отець небесний, Він ніколи не зробить так, щоб Ви захворіли у храмі”,  —  каже священник.

 

Десятки людей без масок стоять під час служби без додержання дистанції

https://www.youtube.com/watch?v=Gyp5Dw48EQw

Десятки вірян слухають молебень, моляться та підходять цілувати ікони. Скло поверхні ікон, яких в храмі десятки, таки протирають. Але як! Монах ходить від ікони до ікони з однією ганчіркою. В руках у нього немає ніякого дезінфікуючого засобу.  Робили так ще до карантину. Просто щоб не залишалися видимі сліди. 

Нагадаємо, саме в цьому соборі у великодню ніч відправили молебень, який відвідали понад три сотні вірян. Тоді монахи провели й хресну ходу навколо храму та по території Лаври. Відеотрансляція цієї ночі на офіційному Youtube каналі зафіксувала щільний натовп людей. Правоохоронці були присутні там, але не втручались. В той день поліція Донеччини відкрила кримінальну справу через порушення карантину у Святогірській Лаврі. Очільник Донецької ОДА Павло Кириленко заявив: більшість з тих, хто відвідав храм великодньої ночі — це персонал Лаври та переселенці з непідконтрольних територій, які живуть там.  За ними будуть спостерігати.

ХТО ЦІ ЛЮДИ?

Серед тих, хто знаходиться в храмі — й мешканці інших областей. Ми поспілкувалися з двома різними людьми, які машиною приїхали з Харкова попри закритий з 28 березня адмінкордон з Донеччиною.

 Зустрічати настоятеля лаври, митрополита Святогірського Арсенія, о 07:15 на двір виходять вже близько 60  людей.

Святогірська Лавра віряни
О 7:15 близько 60 вірян виходять на подвір’я Успенського храму зустріти настоятеля Лаври. Фото: Вільне радіо

 

Серед тих, хто в храмі, є багато місцевих мешканців зі Святогірська та прилеглих населених пунктів. Ми спілкуємося з таким чоловіком близько 60 років, який розповідає: на території лаври продовжують жити переселенці з тимчасово окупованих територій.

—  В тому корпусі 300 людей. Тут в них у корпусі старенькі в основному. В кого дім розвалений. Ми теж переселенці, тільки в нас тут дім свій був, слава Богу.

Ще одна місцева мешканка ходить поблизу храму та тихо підспівує молитвам. А потім починає говорити одразу про все разом: й про сатанинську техніку, й про таємний зміст щеплень, ідентифікаційних кодів та кадастрових номерів, покриття wi-fi. Розібрати сенс вдається не у всіх її словах.

 “Пандемія “зроблена”, і доволі успішно, люди повірили. Оце ж недарма Італію вигадали, ну ж бо яке місце елітне! Там же зараз всі повтікали і тут же за безцінь купують. Ось вам  —  щоб Великдень…  —  все розраховано було!”  —  каже вона. 

Про переселенців, які мешкають в Лаврі, вона говорить таке:

“Багато їх… Спробуй їх вижени  —  тут же “нахаляву” жити: за квартиру не платити, працювати не треба, діти в “Лісній школі”  —  чого ж вони будуть їхати геть? Хоча я знаю жінку з Горлівки —  ну там дійсно дім зруйнований, дитині молодшій пів року було. А ось ці… “А там роботи немає” кажуть. А як вона проживе там з трьома дітьми? А в Донецьку  —  ані роботи, нічого. Тут їх ні до чого не зобов’язують, тільки послушання пропонують, а там вже на совісті у людей… А це ж монастир. Трапезу треба заробити”,  —  каже вона. 

Серед тих, хто прийшов в храм, є й наймані співробітники Лаври, які працюють у теплицях та вирощують квіти. 

“От зараз клумби висаджуємо. Приїжджаю, працюю, тож якщо бажання є — приїжджайте працювати”,  —  каже одна з таких жінок. Але зазначає, що на роботу сюди приймають жінок від 50 років, адже це чоловічий монастир.

МАСОВІ СПОВІДЬ ТА ПРИЧАСТЯ 

Ближче до дев’ятої ранку людей більшає, віряни приходять й з дітьми. Тим часом, декілька священників сповідують охочих. Під час сповіді люди цілують Євангеліє та хрест в руці священника, деякі прикладаються й до його руки. Після сповіді наприкінці молебну десятки вірян шикуються в довгу чергу на причастя, під час якого священник використовує одну й ту ж ложку для десятків людей. 

Священник Лаври причащає десятки людей однією ложкою

https://www.youtube.com/watch?v=jbWBoIqWgCA

За тим люди знову цілують ікони та хрести в руках священників.

Священник Лаври дає десяткам вірян цілувати хрест

https://www.youtube.com/watch?v=iaR89TzeMcQ&feature=youtu.be

Зазначу, священники ведуть трансляцію цього богослужіння на своєму Youtube-каналі, але ракурс зйомки показує лише вівтар, а решта приміщення храму залишається поза кадром. 

Після завершення літургії монахи та велика частина вірян відправляються їсти. 

Після служби велика група вірян йде на спільну трапезу та в готель для паломників

https://www.youtube.com/watch?v=rngHUy8OPHc&feature=youtu.be

Відповісти на запитання митрополит Святогірський відмовився. Не вдалось поспілкуватися й з кимось з переселенців у готелі для паломників: будь-яке спілкування з ними  —  з благословіння священника.   

ПОЗИЦІЯ НАСТОЯТЕЛЯ

Позиція настоятеля Лаври митрополита Арсенія щодо пандемії коронавірусу така: треба виконувати санітарні норми, приймати ліки та звертатися до лікарів, але не варто впадати в істеричну паніку. Про це він казав під час проповіді “Про коронавірус, згубність зневіри, про заступництво Божої Матері” перед Великоднем. Він обурюється, що під час карантину дозволили працювати закладам торгівлі, а діяльність церкви обмежили. 

“Сьогоднішній день  —  не час бігти від Бога. Я дивуюсь коли кажуть: на базар ходити можна, ломбард відкрити треба, а ось церкви треба позакривати б. Ніби в церкві настільки все брудно та нечисто, що в церкві  —  джерело зараження чимось. Та в церкві  —  джерело зцілення!”,  —  каже настоятель Лаври.  

Він не вважає християн УПЦ МП фанатичними.

“Ми не фанатики, як деякі намагаються в крайність образливими словами нас назвати. Ні, ми співчуваємо нашому суспільству, і не докоряємо маловірним та малодушним”, — додає Арсеній. 

На його думку, онлайн богослужіння не є повноцінними для християнина та порівнює їх з харчуванням по телевізору. 

“Господь може зцілити в одну мить і тіло й душу, тому й збираємося в храмі божому. Тому й важливо для нас не просто по телевізору подивитися богослужіння, а брати участь у таїнствах сповіді та причастя. А це через телевізор неможливо. Це можливо лише за особистої участі. Ми ж не можемо поїсти, які б накриті столи по телевізору нам би не показували. Так і тут: ми помремо духовним голодом, якщо не будемо приступати до таїнств церковних”,  —  проповідує митрополит Святогірський. 

Думку про те, що під час причастя можна підчепити вірус, він вважає богохульством, а причиною хвороби він вважає не вірус, а гріх.

“Твердження, що через причастя можна заразитись, є богохульним та блюзнірським, тому що через нього ми приймаємо тіло та кров Христові. Якщо ми боїмося заразитись через причастя, виходить, Христос може бути джерелом хвороби, смерті та страждань? Ні, це джерело здоров’я, любові та всілякого очищення. В огні причастя спалюються не лише віруси та мікроби, а й гріхи наші. Через це очищується від бруду та неправди люди, а відповідно й від хвороби, яка є наслідком гріха”,  —  каже намісник Святогірської Лаври. 

Арсеній митрополіт Святогірський
Митрополит Святогірський Арсеній. Скрін-шот проповіді

 

Він вважає, що в храмі людина має не більше шансів заразитися, ніж у під’їзді багатоповерхівки.   

“Занадто багато на себе бере сучасне суспільство, звинувачуючи в тому чи іншому церкву Христову. Невже в нашому Успенському соборі більше причин заразитися, ніж в одному з під’їздів 9-поверхівки? Там така антисанітарія, проте люди живуть там по 100 людей в під’їзді  —  і старі, й молоді, хворі та здорові  —  виходять та беруться за ручку дверей. Значить, у поїзди можна ходити, у супермаркети, а в церкви ні?”  —  дивується митрополит Арсеній. 

Священнослужитель розказує вірянам, що страх заразитися послаблює імунітет, а виконання вимог медиків “не завадить”.

“А хто перебуває у страху, зневірі та відчаю, той якраз і може захворіти. Страх ослаблює імунітет — це наукове слово. Чому нас змушують боятися? Щоб ми зовсім ослабнули й піддалися цьому вірусу. Надійтесь на Бога, але й самі старайтеся, бережіть себе в першу чергу від гріха. Ну й виконуйте якісь правила гігієни, медичні — це теж не завадить. Щоб не бентежити та не бути для інших джерелом зараження”,  —  каже священник. 

Він закликав вірян ще більше молитися, щоб “все це скоріш припинилося, аби радість Великодніх свят не затьмарювалась подібними розмовами та пересудами”. Він зазначив, що ЗМІ мають не нагнітати паніку, а показувати та розказувати людям як поводитися в цій ситуації, “а не якимись сенсаціями вганяти людину у зневіру, страх, а через це ослаблювати її”. 

Тестів не робили

8 травня у Святогірську виявили першого зараженого коронавірусом. Це 60-річна жінка, яка на початку місяця повернулася з РФ.  

Зазначимо, тестування на коронавірус монахів та працівників Святогірської Лаври, а також переселенців, які там мешкають,  —  не робили. 

“Люди, які мешкають у Святогірській Лаврі, по медичну допомогу не звертались, лабораторного дослідження не проводилось. Хворих мешканців Святогірської Лаври станом на сьогодні немає”,  —  заявив представник департаменту Олександр Педенко на брифінгу в ДонОДА.  

Читайте також:

Всі матеріали за темою читайте тут

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Читайте нас в Telegram DONрегіон
Підписуйтесь на наш Instagram Вільне радіо

Якщо Ви дочитали цей матеріал до кінця, сподіваємось, він був корисним для Вас

Ми дуже цінуємо те, що Ви з нами!

Запрошуємо Вас стати патроном Вільного радіо та підтримати нашу редакцію.

Якісна незалежна журналістика потребує багато зусиль та ресурсів, і саме Ви можете допомогти нам робити це чесно і кожного дня!

Щомісячна підтримка
Допомогти одноразово
Поділитись публікацією

Ця публікація створена за підтримки Європейського Фонду за Демократію (EED). Зміст публікації не обов'язково відображає думку EED і є предметом виключної відповідальності авторів


Спонсор

Останні новини

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: