огірки
Фото з відкритих джерел

Огірок вирощують вже близько 6 тисяч років, з часів давньої Месопотамії. Харчова цінність цього овоча не дуже висока, але вони багаті клітковиною та йодом, підвищують апетит і покращують травлення. Огірки смачні як у свіжому вигляді, так і мариновані. А як і коли їх сіяти, щоб врожай був добрим? Про це читайте у нашому матеріалі.

 

Раніше огірки сіяли на день святого Юрія, або ж Георгія – 6 травня. Він вважається покровителем хліборобства та скотарства. За повір’ям, у цей день він “відмикає землю”. До речі, на Юрія, окрім огірків, заведено саджати гарбузи, кабачки, кавуни та дині – тобто, всі гарбузові. Зазвичай на початку травня вже було тепло, що підходить для посіву. Але зі зміною клімату підгадати правильний день стало складніше, тому досвідчені городники радять саджати огірки, коли вже можна ходити з коротким рукавом.

Як сіяти огірки на городі

До посіву слід підготувати грунт. Для цього підійде органічне добриво – перегній. На 1 м² грунту його треба 8-10 кг. Здобрювати землю можна як восени, так і під час весняного перекопування, безпосередньо перед засівом. До органіки радять додати мінеральні добрива – азотні (10-16 г) або суперфосфати (25-30 г на м²).

Особливості грунту теж треба враховувати. Так, якщо сіятимете огірки на піщаному грунті, під них слід вносити калімагнезію – так в овочів не буде нестачі магнію, необхідного для зросту. А кислий грунт потрібно збагачувати вапном.

Насіння огірків продається у продовольчих крамницях та спеціалізованих магазинах рослин. У Бахмуті стенди з насінням можна зустріти навіть у деяких магазинах сантехніки, поряд з побутовими товарами. Є багато сортів огірків – інформацію про особливості та переваги кожного з них пишуть просто на упаковці. Тож обирайте, що вам більше подобається – є продовгуваті та круглі, бугристі та гладенькі, салатні або на засолку.

Як сіяти огірки на городі

Насіння можна висаджувати одразу у відкритий грунт, а можна підготувати розсаду – так ви отримаєте ранній врожай та, до того ж, будете впевнені, що вродить кожний кущик. 

Щоб посадити розсаду огірка, висипте насіння на тканину, а зверху накрийте ще одним шаром, або просто покладіть його між двома ватними дисками. Замочіть, щоб насіння весь час було вологим, та зберігайте у щільно закритій ємності за температури +25 – +30° С. Як правило, хороше насіння починає проростати на 2-3 день. Після цього деякі господині радять помістити його на кілька днів у холодильник, щоб рослини були стійкими до заморозків. Дехто ж одразу висаджує насіння в окремі невеличкі ємності (підійдуть одноразові стаканчики). Поливати розсаду треба лише теплою водою. Коли на кожному паростку з’явиться 3-4 сформованих листки, розсада готова до посадки.

“Можна одразу зі стаканчика пересадити у грунт – і все, рослина продовжує успішно рости, не травмуючи свою кореневу систему”, – розповідає Вільному радіо продавчиня магазину “Світ рослин”, садівниця зі стажем Наталя.

Важливий момент: дражоване насіння (тобто, вкрите кольоровою оболонкою на виробництві) замочувати не можна. Воно вже готове до висаджування.

“Багато хто саджає “бабусиним” способом: просто роблять лунки та по 3-4 насіннячка вкидають прямо у відкритий грунт, не перевіряючи на схожість”, – зазначає Наталя.

Якщо не хочете витрачати час на пророщування, можете скористатися цим способом. Вирийте неглибокі канавки, добре їх полийте та сипте по одному або кілька насіннячок на відстані 8-12 см між майбутніми рослинами. Засипте канавки, притискаючи грунт рукою, щоб він був не надто пухким.

До того, як на кущиках з’являться огірки, поливати рослини слід один або два рази на тиждень. У період плодоношення полив треба зменшити – до одного разу на 7-10 днів.

Як виростити огірки на балконі

Втім, свій город є не в кожного. У такому разі огірки можна висадити навіть на балконі. Але і тут є нюанс: для огірків підійде балкон, орієнтований на схід або південний схід, інакше їм буде бракувати світла. До того ж, якщо ваш балкон не засклений, врожаю, швидше за все, ви не отримаєте.

як виростити огірки на балконі

Насіння теж краще купувати спеціальне. Це має бути сорт, витривалий до тіні, та який не потребує обпилення (партенокарпічний). Зазвичай ця інформація вказана на упаковці з насінням, або можна порадитися з продавцем.

Висаджувати насіння треба у великий горщик або ящик з отворами для стікання води. Якщо у вас такого немає, підійде і нижня половина від пластикової п’ятилітрової пляшки (не забудьте просвердлити отвори).

Як виростити огірки на балконі

Для висаджування використовують універсальний грунт, в який можна додати компост. Зробіть кілька лунок на відстані 30 см одна від одної. Якщо боїтеся, що насіння не проросте, можете класти його по два в одну лунку. Після посадки накрийте контейнер плівкою та поставте на підвіконня, яке добре прогрівається сонцем. Зволожуйте грунт з розпилювача. На 4-6 день, коли з’являться всі паростки, плівку вже можна знімати. Але одразу виносити розсаду на балкон ще не слід. Допоки у паростків не з’явиться по 2-3 справжніх листки, їх треба тримати на найсвітлішому вікні. Поливайте рослини щойно грунт почне підсихати. Раз на тиждень можна “підгодовувати” їх рідким добривом для розсади. Коли в огірків з’явиться по 5 листочків, їх треба раз на тиждень поливати добривом для огірків у концентрації 1:1.

У фазі 6-8 листочків рослини потрібно підв’язати. Для цього натягніть мотузки та прив’яжіть до кожного контейнера. Обмотайте ліани навколо мотузки, щоб вони росли вгору.

Коли температура сягне 30° С і вище, огірки треба притіняти. Ці рослини люблять вологу, тому їх треба щодня поливати та ввечері оприскувати листя. Поряд із контейнерами можна поставити відро з водою, щоб підтримувати вологість.

Для підготовки матеріалу використані поради з журналу “Усадьба”, Youtube-каналів Ольга Чернова та Алёна Шатковская – Свой Участок, а також сайту SuperSadovnik.

Читайте також:


Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.


Спонсор
Завантажити ще...