Сьогодні християни відзначають День святої Тетяни. А молодь знає цю дату як День студента. Як Тетяна стала покровителькою студентства, що заведено робити в цей день та чи пам’ятають про це свято у Бахмуті – дізнавайтеся у нашому матеріалі.
Тетянин день святкують щороку 25 січня за григоріанським календарем. У цей день вшановують святу мученицю Тетяну. За біблійними переказами, вона жила у Римі у 3 столітті. Батьки Тетяни були заможними статусними людьми, але таємно сповідували християнство. У ті часи правителем Риму був імператор-богоборець Олександр Север. Він змушував людей поклонятися ідолам, а непокірних вбивав.
Тетяну з дитинства вчили бути благочесною, і, досягши повноліття, вона вирішила присвятити життя Богові. Молода жінка служила у церкві та допомагала хворим і нужденним.
Але імператор зажадав, аби Тетяна зрадила своїй вірі. Він намагався змусити її вклонитися ідолу Аполлона, вона ж не стала цього робити. Натомість жінка схилила голову перед істинним Богом. У Римі затрусилася земля, і статуя Аполлона впала й розкололася на дрібні уламки. Впала також частина язичницького храму, а руїни поховали під собою вірян та жерців. А з ідола з гучними стогнаннями вилетів диявол.
Тетяну віддали під суд, де її мучили, вимагаючи віддати шану римським богам. Але сліди від мук зникали з її тіла, й тоді катувати її стали ще дужче. Та все одно жінка не зреклася свого Бога. На неї нацькували лева, але звір став лизати їй ноги. Тетяну кинули у вогонь, та він не опалив її. Тоді правитель оголосив мучениці смертний вирок, і їй відтяли голову.
Через вірність Богу попри страждання Тетяну віднесли до лику святих. І донині християни згадують мученицю у молитвах.
На свято студентської молоді День Тетяни перетворився два з половиною століття тому. В цей день у 1755 році імператриця Єлизавета Петрівна підписала указ про заснування Московського університету. Спочатку 25 січня святкували як “День народження” закладу, а згодом традиція поширилася й на інші міста, де були виші.
Інтелігентній молоді цей день прийшов до вподоби, і святкували його з розмахом. Хоча вранці у церквах проходили молебні, після цього в місті влаштовували гучні гуляння, де неодмінним атрибутом був алкоголь. Навіть жандарми, зустрівши захмелілого студента, не затримували його, а пропонували допомогу.
Ось як писав про студентські веселощі Антон Чехов:
“Цьогоріч випили все, окрім Москви-ріки, і то завдяки тому, що замерзла… Піаніно і роялі тріщали, оркестри не замовкали. Було так весело, що один студент від надміру почуттів скупався в резервуарі, де плавають стерляді”.
Після революції 1917 року святкування зійшли нанівець, але відкриття у 1995 році храму на честь мучениці Тетяни при Московському університеті стало поштовхом для відновлення традиції.
В Україні, як і в усьому світі, студенти святкують свій день 17 листопада. Але традиція шанувати покровительку студентства принесла із собою другий, “неформальний” День студента.
У цей день релігійні учні вишів ставлять свічки у церквах за успіхи в навчанні. А дехто вірить, що якщо в Тетянин день не готуватися до іспитів і не торкатися конспектів, екзамени пройдуть легко.
Також 25 січня заведено вітати всіх Тетян, адже цей день вважається їхніми іменинами.
Про Тетянин день знають не лише в Україні. Його відзначають також кілька країн-сусідів: Молдова, Росія та Білорусь.
Ми поцікавилися у пересічних бахмутян, що вони думають про неофіційний День студента. Усім нашим респондентам до 30 років. Дехто з них ще вчиться, а хтось уже працює, але пам’ятає яскраві студентські роки.
Більшість з опитаних не могли сказати, яке свято відзначають 25 січня, але згадували після підказки. А от розповісти хоч трохи про історію цієї дати не зміг ніхто.
У наших співбесідників ми запитали, чим їм запам’яталося студентське життя. Ось, що вони відповіли.
“Мабуть, найбільше запам’ятав перші екзамени, бо це був стрес. Ми всією групою завалили, а потім перескладали через 3 місяці. Не спали два дні”, – розповідає Владислав. Він завершив навчання у 2013 році, але досі згадує, якою смачною була шаурма для зголоднілого студента.
“Гадаю, це добре, що є два Дні студента. Чим більше, то краще. Я часто виступала на студентських заходах: танцювала, співала. Раніше було якось легше, за тебе думали батьки”, – каже Юлія. Вона вчилася у Донецьку та закінчила виш у 2014 році.
З нею згоджується її друг Микита:
“Мені бракує тієї легкості та безтурботності, які були під час студентства. Приїхав з навчання додому, погуляв, відпочив. Мама зібрала тобі гостинець, і ти поїхав назад”, – говорить Микита. Він відучився на денній формі, а зараз заочно здобуває другу освіту.
“Я святкував обидва дні – і в січні, і в листопаді. Гуляв, веселився з друзями, як і всі. А найбільше запам’ятав, що у звичайні дні душ у гуртожитку працював до 9-ї вечора, а на День студента – до 10-ї. Оце свято було”, – згадує випускник Бахмутського медколеджу Кирило.
Втім, були й такі, хто ніяк не відзначає цей день.
“У мене навчання було насичене, я про свята не замислювався. Часу на розваги було нуль. Думаю, що ці свята нікому не потрібні. Які розваги у студентів – вони п’ють і курять”, – стверджує Дмитро. Минулоріч він випустився зі столичного вишу. Найяскравішим спогадом з тих часів хлопець назвав військовий парад, у якому брав участь.
“Ніяк не святкую День студента, бо вчуся на заочній формі. Я навіть одногрупників своїх в обличчя не знаю”, – зізнається Дар’я. Дівчина вчиться на першому курсі на психолога.
Нагадаємо, до Міжнародного дня студента журналісти Вільного радіо зібрали рецепти 5 бюджетних, але смачних страв. Як за мінімальні гроші приготувати першу страву, обід спортсмена та навіть десерт, розповіли самі студенти.
Читайте також:
Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.