Посадовиця Світлодарської військової адміністрації Віра Прожога залишилася працювати в установі, коли її захопили росіяни. Раніше жінка була заступницею екс-мера Анатолія Брехунця. А в окупації обійняла рядову посаду у відділі ЖКГ, проте менш ніж за пів року потрапила до слідчого ізолятора, бо нібито допомагала СБУ. Ми проаналізували, що відомо про жінку з відкритих джерел.
Про те, що Віра Прожога співпрацювала з окупаційною адміністрацією, журналісти Вільного радіо дізналися з вироку Дружківського міського суду Донецької області. Ім’я колаборантки оприлюднили на порталі “Судова влада України”.
Як йдеться у судових документах, Віра Миколаївна Прожога (у дівоцтві — Барахович) народилася у селі Орв’яниця на Рівненщині. Там закінчила школу, а згодом у Рівному — Національний університет водного господарства та природокористування. На своїй сторінці у забороненій в Україні соцмережі “Однокласники” жінка вказує, що їй 54 роки. Вона має чоловіка Євгенія та трьох дорослих дітей — Людмилу, Ольгу та сина, ім’я якого встановити не вдалося. Останній склав присягу на вірність українському народові у червні 2013-го в Донецьку. Донька Віри Людмила має чітку проукраїнську позицію — це видно з її публікацій у соцмережах, а на своєму весіллі вона була вбрана у вишиванку.
Вірогідно з 2003-го Віра Прожога почала працювати у Світлодарській міській раді. 2011-го жінка оприлюднила фото в день професійного свята й написала: “День місцевого самоврядування 2011 рік”.
2012-го у Віри вже був окремий робочий кабінет, в якому вона позувала на фоні портрета четвертого президента-втікача Віктора Януковича.
На сайті Світлодарської міської ради востаннє Віру Прожогу ідентифікують як першу заступницю міського голови Анатолія Брехунця.
Коли саме Віра Прожога стала заступницею Брехунця, з відкритих джерел встановити не вдалося. Втім на цій посаді жінка точно перебувала у грудні 2019-го. Її імʼя згадують у переліку посадовців, які були гостями на новорічному святі у Світлодарській ЗОШ.
У червні 2021-го Прожога все ще була першою заступницею очільника міста — про це робимо висновок з публікації у фейсбук-групі “Світлодарська загальноосвітня школа”. Там пишуть, що Віра Прожога й Анатолій Брехунець були присутні на випускному вечорі. На фото з заходу посадовицю також відмітили в “Однокласниках”.
Згідно з судовим вироком, незадовго до окупації Світлодарська, у травні 2022-го, Віра виконувала обовʼязки начальника відділу з питань цивільного захисту Світлодарської МВА (2021-го міськраду ліквідували та створили військову адміністрацію).
Слідчі довели: 1 серпня 2022-го Віра Прожога добровільно почала працювати на загарбників. Вона обійняла псевдопосаду “головного спеціаліста відділу ЖКГ у Світлодарській адміністрації ДНР” та консультувала місцевих щодо благоустрою міста, водо- і теплопостачання, вивозу сміття тощо. У залі суду Віра виправдовувала таке рішення тим, що вона лишилася в окупованому місті й “мала за щось жити”.
Питаннями житлово-комунального господарства в окупаційній адміністрації Віра опікувалася до 21 січня 2023-го. Росіяни зняли її з посади та запроторили на 10 днів до СІЗО у Маріуполі, а згодом у Токмаці. 31 січня так зване “Міністерство державної безпеки ДНР” відправило жінку на підконтрольну Україні територію, назвавши її “неблагонадійною”, адже та пішла на співпрацю зі Службою безпеки України.
До журналістів Вільного радіо потрапило відео “видворення” групи людей, у тому числі й Віри Прожоги, за межі окупованої території. Ймовірно, його зняли у Токмаку Запорізької області, де жінку тримали в слідчому ізоляторі.
“Ви здійснювали діяльність, направлену на дискредитацію органів влади РФ, військово-цивільної адміністрації Запорізької області, перешкоджали роботі органів соціального забезпечення. Чим дестабілізували соціально-політичну обстановку в Запорізькій області. За вказані дії, згідно з наказом голови ВЦА Запорізької області, за здійснення правопорушень до вас застосовується міра покарання у вигляді примусового видворення за межі Запорізької області”, — каже невідомий проросійськи налаштований чоловік на відео.
Дружківський міський суд довів провину Віри Прожоги за статтею про колабораціонізм. Втім до тюрми жінка не потрапила. Натомість вона 10 років не зможе працювати у держустановах та органах місцевого самоврядування. Майно фігурантки суд вирішив не конфісковувати, хоча за законом міг це зробити.
Онлайн на своїй сторінці у соцмережі Віра Прожога не була вже давно. Знайти її прямі контакти нам наразі не вдалось. Втім ми готові уточнити деталі, якщо зможемо з нею поговорити.
Нагадаємо, схоже покарання присудили мешканці Лимана Людмилі Олійник, яка погодилася працювати у “земельному відділі” псевдоадміністрації під час окупації її рідного міста. Жінці заборонили працювати у держустановах та органах місцевого самоврядування найближчі 12 років.