журнал Забой
Скріншот обкладинки журналу

Говоримо про людей та події, які варто знати й пам’ятати.

 

  • 1985 — У Сіверську відкрили бібліотеку для дітей. Чим вона живе зараз?
  • 1934 — у тодішньому Артемівську розігнали українську редакцію літжурналу “Забой”. Як розстрілювали “українське Відродження”?
  • 1958 — на Донеччині запустили канал “Сіверський Донець-Донбас”. Історія унікальної гідрологічної споруди України
  • 1921 — сторічний ювілей українського байкаря Анатолія Косматенка. Маловідомі факти біографії
  • 2019  —  під Торецьком загинула 21-літня захисниця України з Попасної Анастасія “Стелла” Вітовська. Де її поховали?

 

Сіверська дитяча бібліотека: яскрава, сучасна та цікава

30 вересня в Україні відзначають День бібліотек, а 29-го, рівно 36 років тому, відкрилася дитяча бібліотека у Сіверську. Тут яскраві меблі, сучасна техніка, багато нових книжок та ініціатив.

Сіверська бібліотека для дітей
Сіверська бібліотека для дітей. Фото: Вільне радіо


“У нас все красиво — 50% приміщення відновлено. Комп’ютерний клас та клас кінопоказів. І лаундж-зона, яку ми торік реалізували — з яскравими жовтими диванами, новими полицями та класною літературою! Тут можна пограти в теніс, скористуватися інтернетом, почитати свіжу періодику, пограти в настільні ігри та головоломки”,  —  розповідає голова централізованої бібліотечної системи Сіверської громади Віра Котинська.

Віра Котинська директорка Сіверської ЦБС
Віра Котинська, Facebook


В бібліотеці проводять комп’ютерні курси, де діти навчаються програмування. А нещодавно завдяки програмі ПРООН тут з’явилися роботи. Вистачає й сучасних книг.

“Фонд оновлений на 70%, завдяки меценату та Українському інституту книги. Особливо діти люблять комікси — це те, що серед дітей дуже має попит”, — розповідає Віра Котинська.

Сіверська бібліотека для дітей

Сіверська бібліотека для дітей фасад
Сіверська бібліотека для дітей – безбар’єрна. Фото: Вільне радіо

 

Зараз тут планують підлаштувати графік роботи під вільний час дітей.

“Діти приходять туди повчити домашнє завдання. На жаль, у нас не всі діти мають вдома комп’ютер, інтернет або смартфон. Підлітки приходять навіть для того, щоб випити чаю, поспілкуватися. Найактивніші читачі нашої бібліотеки можуть тут відзначити своє свято в колі друзів. Щосуботи ми проводимо кінопокази”, — каже Віра Котинська.

 

Українське відродження розстрілювали й у Бахмуті

У жовтні 1934-го в Артемівську радянська влада знищила українську редакцію робітничого літературного журналу “Забой”. Редактора журналу розстріляли, а його заступника та інших співробітників та літераторів репресували.

“Це величезний для Бахмута символ “Розстріляного Відродження”. Адже тут воно дійсно було розстріляне: головного редактора журналу Григорія Баглюка розстріляли, а заступники, члени редколегії, редактори були репресовані, — розповідає краєзнавець, журналіст, уродженець Бахмута Володимир Березін.

Григорій Баглюк головний редактор Забою
Григорій Баглюк. Фото: “Відкритий список”


Для довідки:
Журнал “Забой” започаткували 2 жовтня 1923 року як літературний додаток до газети  “Всероссийская кочегарка”. Ця газета виходила  в Артемівську, тодішньому адміністративному центрі Донецької губернії (у яку входили Донецька, Луганська та частково Ростовська області). На сторінках “Забою” виходили твори Михайла Зощенка, Ісаака Бабеля, Миколи Чуковського та інших відомих на той час літераторів.
 


Але журнал ставив своїм завданням залучати більше місцевих літераторів, і згодом на сторінках журналу “Забой” почали з’являтися твори Володимира Сосюри, Бориса Горбатова, Григорія Баглюка, Василя Гайворонського, Юрія Жукова, Павла Безпощадного, Павла Байдебури, Юрія Чорного-Діденка та багатьох інших.

журнал Забой обкладинка
Обкладинка журналу “Забой”, 1931, скріншот журналу з електронної бібліотеки “Культура України”


Журнал виходив українською та російською мовами. Тоді в УРСР керівною була політика українізації, розпочата у 1920-х.

обкладинка журналу Забой

журнал Забой
Журнал “Забой”, скріншот


Але Москва пильно стежила за процесом культурного відродження України, а почувши гасло поета Миколи Хвильового “Геть від Москви!”, невдовзі почала гальмувати та згортати українізацію (а самого Хвильового довела до самогубства).  

Як знищували українську редакцію літжурналу

Вже у 1928—1929 роках прокотилася хвиля ліквідації літературних організацій та журналів, почалося переслідування українських неокласиків. Остаточно «українізація» закінчилася з призначенням у січні 1933-го Павла Постишева секретарем Центрального комітету Компартії України.

“Буквально вчора все було нормально: “Давайте, давайте, по-українськи, за комуністичну партію!” А потім просто з Москви приїхала група, всіх арештувала, і замість української редакції привезли московську”,  — каже Володимир Березін.

Володимир Березін
Володимир Березін, Facebook


За його словами, у суспільному просторі прізвища літераторів розгромленого “Забою” увічнені недостатньо.

“Вулиця Гайворонського є в Бахмуті, а от про Баглюка ніде у світі немає згадки! Ковалевський Фелікс, Краматорський, Чулков та інші потужні діячі українського відродження. Ця історія абсолютно знищена”, — розповідає бахмутський краєзнавець.

На історичній будівлі досі немає пам’ятної дошки 

Володимир Березін розповідає: в Бахмуті навіть є будівля, яка є символом репресованої редакції “Забою”. Вона розташована на перехресті нинішніх вулиць Миру та Горбатова. Зараз у ній працює Комбінат комунальних підприємств.

“Чи як раз у цій будівлі була репресована ця українська редакція — це дискусійне питання. Але вона може буде символом “Забою”, адже це старовинна будівля. І тому, я вважаю, там можна було б зробити якийсь символічний знак чи дошку пам’яті знищеній українській редакції “Забою”,  —  зазначає співрозмовник.

будівля редакції Забою
За даними Історико-архітектурного опорного плану Бахмута, в цій будівлі була редакція журналу “Забой”. Фото: Вільне радіо
будівля редакції журналу Забой
Так ця будівля виглядала наприкінці 1943-го. Фото з колекції Бахмутського краєзнавчого музею


Подальша доля журналу

У роки Другої світової цей літературний журнал не виходів. Пізніше його відродили та перейменували на “Літературний Донбас”, а у 1958-му – просто на “Донбас”, він виходив і донедавна, але лише періодично за браком фінансування.

Журнал “Забой” можна погортати онлайн. Його примірники за деякі роки донині зберігаються в архівах та бібліотеках, зокрема в Національній бібліотеці України ім. Ярослава Мудрого. 12 примірників за 1931 рік викладені онлайн на ресурсі “Електронна бібліотека “Культура України”. 

Також певна кількість примірників “Забою” зберігають й у Бахмутському краєзнавчому музеї. 

Вода для всього Донбасу: 63 роки тому запрацював канал “Сіверський Донець  —  Донбас”

Канал будували 4 роки. Частина його проходить землями Бахмутського району. Споруду добре видно в районі Часів Яра.

“Канал “Сіверський Донець-Донбас”, збудований у 1950-ті роки, — це штучний водогін, який вирішив великою мірою питання водопостачання Донбасу і технічною, і питною водою. На повну потужність канал запрацював з 1961 року”, — розповідає науковий співробітник Бахмутського краєзнавчого музею Ігор Корнацький.

Сіверський Донець Донбас
Канал Сіверський Донець-Донбас. Фото: Олександр Сотников


Для довідки:
Канал проходить у басейні ріки Сіверський Донець, по водорозділах рік Казенний Торець, Бахмутка, Кривий Торець та інші. Його загальна довжина —  понад 133 км. По трасі каналу (для гарантування безперебійної роботи в разі аварії) є 5 резервних водосховищ: Карлівське, Волинцівське, Артемівське, Горлівське і Верхньо-Кальміуське, які утримують близько 64-х мільйонів кубометрів води.

Останній капремонт тут був понад 40 років тому

У 1979-му році канал реконструювали, тому що тривала експлуатація призвела до часткового руйнування бетонної обшивки.

Відтоді минуло вже понад 40 років, і канал потребує нової масштабної реконструкції.

канал Сіверський Донець - Донбас біля Торецька
Так виглядає канал Сіверський Донець – Донбас у “сірій зоні” неподалік Торецька. Фото: пресслужба ДонОДА


“В останні роки з’явились численні проблеми з експлуатацією каналу, який проходить як по підконтрольній, так і по непідконтрольній українській території. Питання пов’язані з обстрілами, від яких зокрема страждали насосні станції”, — розповідає представник Бахмутського краєзнавчого музею.

 

100 років тому народився український байкар Анатолій Косматенко

“І хто сказав, хто знову розпустив,

Що байка —

Лиш безпідставна й жовчна лайка,

Всього лиш примітивний негатив,

Що за сміттям вона не бачить дивних див

І що, мовляв, усе хороше

Лиш очорнити може?!

Я хочу спростувать чутки такі…” 

І автору цих рядків, Анатолію Косматенку, це вдалося. Відомий український поет-байкар народився рівно століття тому, 3 жовтня 1921 року, у селі Времівка Больше-Янісольського (нині — Великоновосілківського) району Донеччини.

Анатолій Косматенко
Анатолій Косматенко. Фото: Донецький обласний краєзнавчий музей


Батьки поета все своє життя пропрацювали в колгоспі. У них було четверо дітей, і всі так чи інакше присвятили себе “служінню слову”. Одна з сестер поета працювала бібліотекаркою, а дві інші викладали українську мову та літературу. 

Під час Другої світової служив у МДБ

У 1939-му, коли Анатолію Косматенку було 18 років, його призвали до лав Червоної Армії, де він прослужив до 1947 року.

Анатолій Косматенко
Анатолій Косматенко, фото з бази “Память народу” Міноборони РФ


Зазначимо, за даними порталу “Память народа”, Анатолій Косматенко був лейтенантом в одній з військових частин 296-го Московського полку Міністерства держбезпеки. Інформації про його бойовий шлях, поранення, подвиги та нагороди на порталі немає. 

Анатолій Косматенко
Дані про Анатолія Косматенка у базі Міноборони РФ, скріншот


Після демобілізації він 2 роки пропрацював учителем української мови та літератури в середній школі у Нескучному. А у 1953 році Анатолій Денисович закінчив філологічний факультет Київського університету. Працював у «Літературній Україні», видавництві «Радянський письменник», журналі «Дніпро».

Його поезії почали друкувати з 1947 року. Найбільше він працював у жанрі байки. Всього за 30 років вийшло 12 його книжок. Помер байкар у 53 роки в Києві. Там його й поховали. 

Народилась у Казахстані, жила у Попасній, загинула під Торецьком

За даними “Книги пам’яті” полеглих за Україну, цього тижня за всі роки російсько-української війни на Донбасі загинув 61 захисник України. Серед них — єдина жінка, 21-річна мешканка Попасної, що на Луганщині, Анастасія Олександрівна Вітовська на псевдо «Стелла».

Анастасія Вітовська з Попасної
Анастасія Вітовська з Попасної. Фото з Книги пам’яті полеглих за Україну
Анастасія Вітовська
Анастасія Вітовська у цивільному житті. Фото з Книги пам’яті полеглих за Україну

Анастасія загинула в ніч на 27 вересня 2019-го на ротному опорному пункті біля Залізного Бахмутського району. Жінка померла від множинних осколкових поранень.

Про Анастасію Вітовську відомо, що вона народилася 31 березня 1998 року у Казахстані. Вона служила кухарем у 24-му окремому штурмовому батальйоні «Айдар» 53-ї окремої механізованої бригади. Її поховали у Попасній на Луганщині. У захисниці залишилися батько, мачуха та маленький син.

Читайте також:


Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.


Спонсор
Завантажити ще...