Підтримати
Зображення до посту Цензура чи захист національних інтересів? В Україні відключили три потужні проросійські телеканали (детально)
Фото: НСЖУ

Рада нацбезпеки та оборони застосувала санкції до нардепа від “ОПЗЖ” Тараса Козака та каналів “112 Україна”, NewsOne і Zik. Зокрема, заблокувала активи і анулювала ліцензії. У відповідь “ОПЗЖ” вже погрожує імпічментом Володимиру Зеленському. 


Що трапилось


2 лютого РНБО ухвалила рішення “Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)”, а президент Володимир Зеленський своїм
указом ввів його у дію. Санкції стосуються депутата від “ОПЗЖ” Тараса Козака та 8 ЗМІ, а саме телеканалів “112 Україна”, NewsOne та Zik, а також кількох регіональних. 

Санкції щодо Козака передбачають наступне:

  • блокування активів – тимчасове обмеження права особи користуватися та розпоряджатися належним їй майном; 
  • обмеження торговельних операцій;
  • обмеження, часткове чи повне припинення транзиту ресурсів, польотів та перевезень територією України;
  • запобігання виведенню капіталів за межі України;
  • зупинення виконання економічних та фінансових зобов’язань;
  • анулювання або зупинення ліцензій та інших дозволів, одержання (наявність) яких є умовою для здійснення певного виду діяльності;
  • повна або часткова заборона вчинення правочинів щодо цінних паперів, емітентами яких є особи, до яких застосовано санкції згідно з цим Законом; 
  • припинення видачі дозволів, ліцензій на ввезення в Україну з іноземної держави чи вивезення з України валютних цінностей та обмеження видачі готівки за платіжними картками, емітованими резидентами іноземної держави;
  • заборона передання технологій, прав на об’єкти права інтелектуальної власності.
Цензура чи захист національних інтересів? В Україні відключили три потужні проросійські телеканали (детально) 1
Тарас Козак. Фото порталу “Слово і діло”

Для довідки:
Тарас Козак у 2019 році був обраний народним депутатом 9 скликання від партії “Опозиційна платформа — За життя” номером 10 у списку. Член однойменної фракції. Член Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики. Член Політичної Ради партії “Опозиційна платформа — За життя”. Того ж року профінансував партію “ОПЗЖ” на 1,6 млн грн.

Телеканалам  як юридичним особам підготували такий список заборон:

  • блокування активів – тимчасове обмеження права особи користуватися та розпоряджатися належним їй майном;
  • запобігання виведенню капіталів за межі України;
  • зупинення виконання економічних та фінансових зобов’язань;
  • анулювання або зупинення ліцензій та інших дозволів, одержання (наявність) яких є умовою для здійснення певного виду діяльності;
  • заборона користування радіочастотним ресурсом України;
  • припинення надання послуг з ретрансляції/розповсюдження телепрограм/надання телекомунікаційних послуг і використання телекомунікаційних мереж загального користування;
  • повна або часткова заборона вчинення правочинів щодо цінних паперів, емітентами яких є особи, до яких застосовано санкції згідно   з цим Законом;
  • заборона видачі дозволів, ліцензій Національного банку України   на здійснення інвестицій в іноземну державу, розміщення валютних цінностей на рахунках і вкладах на території іноземної держави;
  • припинення видачі дозволів, ліцензій на ввезення в Україну  з іноземної держави чи вивезення з України валютних цінностей  та обмеження видачі готівки за платіжними картками, емітованими резидентами іноземної держави;
  • заборона передання технологій, прав на об’єкти права інтелектуальної власності;
  • припинення культурних обмінів, наукового співробітництва, освітніх та спортивних контактів, розважальних програм з іноземними державами та іноземними юридичними особами;
  • інші санкції, що відповідають принципам їх застосування, встановленим цим Законом 

Указ набрав чинності відразу після опублікування, тож багато провайдерів у той же день відключили “санкційні” телеканали. Усі обмеження станом на зараз ввели на 5 років


Реакція: від імпічменту до надзвичайної ситуації


Вже 3 лютого своє рішення Володимир Зеленський прокоментував
так

“Санкції — це складне рішення. Україна потужно підтримує свободу слова. Не пропаганду, яка фінансується державою-агресором, яка підриває Україну на шляху до ЄС та євроатлантичної інтеграції. Боротьба за незалежність —  це боротьба в інформаційній війні за правду і Європейські цінності”. 

Натомість голова політради “ОПЗЖ” Віктор Медведчук вже заявив, що політсила вимагатиме імпічмента Зеленського та буде ініціювати відповідну процедуру. Рішення ж назвав незаконним та спробою “закрити рота тим, хто говорить правду”.

“Відповідно до закону, на підставі якого були введені санкції, вони не можуть застосовуватися до громадян України, а також до юридичних осіб, зареєстрованих за українським законодавством. Це можливо по відношенню до нерезидентів, осіб, які мають іноземне громадянство, а також до осіб без громадянства та іноземних юридичних компаній. Інших підстав для застосування санкцій до громадянина України, народного депутата, члена політради нашої партії Тараса Козака немає ні в чинному законодавстві, ні в Конституції. Також хочу підкреслити, що ніякого впливу на українські компанії, що володіють ліцензіями на мовлення “112 Україна”, NewsOne і ZIK, немає і не могло бути”, — сказав Медведчук.

Він також додав, що указ президента будуть оскаржувати у Верховному суді України та Європейському суді. 

У національній спілці журналістів заборону телеканалів назвали надзвичайною ситуацією. Голова НСЖУ Сергій Томіленко заявив, що таке рішення української влади є “інформаційним вибухом і шокує міжнародні інститути”:

“Українські журналісти, медіаменеджери та власники ЗМІ мають право на свободу слова та на професію. І несуть за свою діяльність відповідальність. Але відповідальність в рамках Закону! Позбавлення БЕЗ СУДУ багатомільйонної аудиторії доступу до українських ЗМІ, заборона сотням журналістам та медійникам права на професію – це наступ на свободу слова. Політична належність українських власників зареєстрованих в Україні ЗМІ – не злочин”, — підкреслив Томіленко.

Національна спілка журналістів України з цього приводу буде звертатися до Міжнародної федерації журналістів, Європейської федерації журналістів, Офісу ОБСЄ з питань свободи медіа.


Чи була свобода слова?


З іншого боку, колумніст спеціалізованого інтернет-видання “Детектор медіа” Ярослав Зубченко зробив
підбірку того, що відбувалося на “112”, NewsOne та ZIK. Зокрема, він вважає, що про свободу слова там і не йшлося. Та наводить чимало прикладів: як більшістю гостей у студіях були депутати від “ОПЗЖ”, як замовчувались деякі теми, як журналісти влаштовували піар політсили. 

“Канали Медведчука були найбільш залежними від свого власника інформаційними медіа в Україні. І “свободу слова” їм варто було здобувати, у першу чергу, від нього. На деяких місцевих ефірах наближених до “ОПЗЖ” спікерів було більше, ніж усіх інших гостей разом узятих. У власній програмі Вадима Рабіновича хор наспівував фразу “За життя”. Канал “112” провів ціле реаліті-шоу з піару партії. Не дарма працівники ZIK масово звільнилися, коли канал перейшов під контроль Медведчука. Адже його ЗМІ не займалися журналістикою”, — пише Ярослав. 

Він також наголошує, що канали інформаційно підтримали російську агресію: звинувачували Україну у бойових діях на Донбасі, героїзували бойовиків, виправдовували “ополченців”.

“Глобально телеканали Медведчука намагалися переконати українців, що їм потрібно відмовитися від власне українських цінностей та повернутися в лоно Росії. На NewsOne заявляли, що якщо Україну будують лише для української нації, державу доведеться скоротити до п’яти областей. Гості “112” пишалися, що вони частина “русского міра”. А Олександр Семченко на “112” розповідав: “Украинцы являются, по сути, русскими. Я не понимаю, чем русский отличается от украинца […] Нам внушают, что мы некий отдельный народ” — наводить приклади колумніст.

Читайте також:


Завантажити ще...