скільки шахта Краснолиманська заплатить працівникам за шкоду здоров'ю
Вугільна компанія “Краснолиманська” цьогоріч має виплатити десятьом експрацівникам компенсацію за шкоду здоров’ю. Фото: “Українська енергетика”

Погіршення здоров’я, часткова втрата працездатності та інвалідність — через такі наслідки роботи на шахті деякі з експрацівників  підприємства “Вугільна компанія “Краснолиманська” звернулися до суду за компенсацією. Ми проаналізували рішення щодо таких позовів за 2024 рік — усі з них задовольнили. Загалом держпідприємство має виплатити 10 своїм колишнім шахтарям трохи більше ніж 800 тисяч гривень. 

 

Інформацію про це журналісти Вільного радіо знайшли в Єдиному державному реєстрі судових рішень. 

З січня до 25 травня 2024 року суд задовольнив 10 позовів від ексшахтарів державного підприємства “Вугільна компанія “Краснолиманська”, які ті подали на колишніх працедавців. Усі вони звернулися з одним проханням: відшкодувати моральну шкоду, заподіяну умовами виробництва, які спричинили погіршення здоров’я та інвалідність. Більшість із позивачів звільнили з роботи за станом здоров’я, а декого — за власним бажанням. 

Держпідприємство за рішенням суду має виплатити їм на всіх загалом майже 810 тис. грн компенсації. Сума виплати для кожного різна: хтось отримає 10-65 тис. грн, а дехто значно більше — понад 100 та 120 тис. грн. 

Проаналізуємо детальніше декілька з таких рішень. 

Один із позивачів відпрацював під землею 27 років. 19 з них він був у трудових відносинах із вугільною компанією “Краснолиманська”. Наприкінці 2023-го чоловік звільнився за власним бажанням, адже вийшов на пенсію. За час роботи у шахтаря розвинулося хронічне професійне захворювання. Зокрема, у нього виявили хронічну двобічну сенсоневральну приглухуватість та хронічний бронхіт.

Також МСЕК на первинному огляді встановила йому 50% втрати професійної працездатності та 3 групу інвалідності. В ексшахтаря виявили потребу в медикаментозному лікуванні професійного захворювання та санаторно-курортному лікуванні.

“Професійне захворювання виникло у зв’язку з недосконалістю технологічного процесу (зокрема, через виділення значних концентрацій пилу, переважно фіброгенної дії та генерацію виробничого шуму під час роботи технологічного устаткування тощо), недостатньою забезпеченістю засобами індивідуального захисту від пилу (фільтрами до протипилових респіраторів) та незабезпеченістю засобами індивідуального захисту від шуму, виконанням не в повному обсязі протипилових заходів <…>, через що позивач працював в умовах впливу шкідливих факторів виробничого середовища, параметри яких перевищували допустимі”, — йдеться у рішенні Красноармійського міськрайонного суду Донецької області за 30 квітня 2024 року. 

Позов ексшахтаря задовольнити частково. З держпідприємства на його користь стягнуть 105 тис. грн.

Інший позивач працював під землею майже 12 років. Після звільнення за власним бажанням 2022-го в нього також виявили професійні захворювання. МСЕК встановив 50% втрати професійної працездатності: з них 30% — хронічний бронхіт, а 20% — хронічна двобічна приглухуватість. Первинно ексшахтаря визнали людиною з інвалідністю 3 групи за професійними захворюваннями безстроково. 

“Робота позивача на користь підприємства була надважкою, зі значним перевищенням гранично допустимих норм”, — йдеться у рішенні Красноармійського міськрайонного суду Донецької області за 8 травня 2024 року. 

Колишній шахтар просив стягнути моральну шкоду, завдану його профзахворюваннями, яку він оцінює в 180 тис. грн. Суд задовольнив позов частково. Від вугільної компанії “Краснолиманська” він має отримати 115 тис. грн. 

Ще один експрацівник держпідприємства “ВК “Краснолиманська” отримав 30 тис. грн компенсації за моральну шкоду, якої завдав нещасний випадок на роботі. З 2014 до 2018-го він працював на посаді гірника очисного забою.

Під час виконання трудових обов’язків у 2016-му він отримав травму: закриті переломи лонної та сідничної кісток зі зміщенням, а також забій поперекового відділу хребта.

Сукупно МСЕК встановила 65% втрати професійної працездатності, у тому числі 20% — у зв’язку з цією травмою на роботі. 

Також йому безстроково встановили 3 групу інвалідності. 

Заподіяну моральну шкоду чоловік оцінив у 100 тис. грн, але суд задовольнив позов частково.

Нагадаємо, цьогоріч 20 експрацівників вугільної компанії “Краснолиманська” звернулися до суду, аби отримати зарплату, борги з якої накопичувалися декілька років. Тепер держпідприємство загалом має виплатити їм понад 2 млн грн. 

Також у 2024 році майже 700 тис. грн компенсацій за шкоду здоров’ю своїм колишнім шахтарям повинно виплатити ДП “Торецьквугілля”. 


Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.


Спонсор
Завантажити ще...