Зображення до посту У 2024 році ДП “Торецьквугілля” має виплатити майже 700 тисяч грн компенсацій за шкоду здоров’ю експрацівникам (аналіз рішень)
З держпідприємства “Торецьквугілля” стягнуть майже 700 тис. грн компенсації колишнім працівникам. Ілюстративне фото: ДП “Торецьквугілля”

Погіршення здоров’я, часткова втрата працездатності, інвалідність та каліцтво — через такі наслідки роботи на шахті деякі з експрацівників  підприємства “Торецьквугілля” звернулись до суду по компенсацію. Їхні проблеми зі здоров’ям вони оцінили у 30-65 тисяч гривень. Ми проаналізували рішення щодо таких позовів за 2024 рік — усі з них задовольнили. Загалом держпідприємство має виплатити 13 своїм колишнім шахтарям майже 700 тисяч гривень. 

 

Інформацію про це журналісти Вільного радіо знайшли в Єдиному державному реєстрі судових рішень. 

З січня до травня 2024 року суд задовольнив 13 позовів від колишніх працівників державного підприємства “Торецьквугілля”. Всі вони звернулися з один проханням: відшкодувати моральну шкоду, заподіяну умовами виробництва, які спричинили каліцтво або інше погіршення здоров`я. 11 з них звільнили з роботи за станом здоров’я, а двох — за власним бажанням. 

Держпідприємство, за рішенням суду, має виплатити їм на всіх загалом 690 тис. грн компенсації. Сума цієї виплати для кожного з них дещо відрізняється: колишні шахтарів отримають від 30 до 65 тис. грн (чоловіки самі просили різну суму відшкодування). 

Проаналізуємо детальніше декілька з таких рішень. 

Один із позивачів — Олександр — працював на шахтах, які належать ДП “Торецьквугілля” (раніше ДП “Дзержинськвугілля”) з 1996 по 2017 рік. Спочатку був учнем гірничого робітника з ремонту гірничних вибоїв, а згодом, більшість років, — підземним прохідником 5-го розряду. У 2008 та 2009 роках шахтар двічі отримував трудове каліцтво: відкритий осколковий перелом нігтьової фаланги пальця лівої стопи та забій правого гомілковостопного суглоба. 

Крім цього, за час роботи на підприємстві Олександр отримав і профзахворювання — пневмоконіоз, який підтверджений медичним висновком. 

Для довідки:
Пневмоконіоз — хронічне невиліковне легеневе захворювання, яке виникає через тривале поглинання виробничого пилу. З часом хвороба може призводити до втрати працездатності та скорочення тривалості життя.

“У зв`язку з отриманими профзахворюваннями та каліцтвом фізичний стан позивача погіршився (періодичний біль в поперековому відділі хребта, задуха при помірному фізичному навантаженні, підвищення [артеріального тиску], пітливість, загальна слабкість). Тільки за 2021-2023 роках він декілька разів пройшов курс лікування в міській та обласній лікувальних установах”, — йдеться в рішенні Дзержинського міського суду Донецької області за 20 березня 2024 року. 

Позов колишнього шахтаря суд задовольнив повністю. З Торецьквугілля мають стягнути на його користь 40 тис. грн компенсації. 

позови працівників Торецьквугілля
Працівники державного підприємства “Торецьквугіллля”. Архівне фото: Facebook/ДП “Торецьквугілля”

 

Інший позивач — Олег — працював на ДП “Торецьквугілля” з 2003 до 2023 року. За час роботи на шахтах держпідприємства він отримав профзахворювання: хронічну двобічну сенсоневральну приглухуватість з помірним ступенем зниження слуху ІІІ ст., хронічний бронхіт ІІ ст. фаза загострення, прикорневий пневмофіброз (захворювання легенів, що виникає через різні дистрофічні або запальні процеси). Ці захворювання підтвердженні медичним висновком. 

Також МСЕК встановив шахтарю 3 групу інвалідності з 50% втрати працездатності. 

“Відповідною комісією було проведено розслідування випадку хронічного професійного захворювання та його пов`язано з умовами виробництва на підприємстві відповідача. Цим же актом підтверджено й вину відповідача, що виражається в роботі протягом тривалого часу на підприємствах вугільної промисловості в умовах впливу шкідливих факторів”, — зазначили в рішенні Дзержинського міського суду Донецької області за 13 лютого 2024 року. 

За рішенням суду, колишній працівник Торецьквугілля Олег має отримати 50 тис. грн компенсації. 

А Микола, позов якого ухвалили цьогоріч, у 2023-му зазнав травми на роботі внаслідок російського артобстрілу Торецька. У чоловіка діагностували закритий уламковий перелом горба лівої п’яткової кістки з незначним зміщенням уламків. 

На шахтах ДП “Торецьквугілля” він працював із 2007 року. 

МСЕК встановив Миколі 30% втрати працездатності та 3 групу інвалідності.

“У зв`язку з отриманими травмами він відчуває моральні страждання, періодичний біль в обох кінцівках, швидку втому при помірному фізичному навантаженні, підвищення артеріального тиску, загальну слабкість, що призводить до порушень нормальних життєвих зав`язків. Все це потребує від нього додаткових зусиль для організації свого життя. Пошкодженням здоров`я йому заподіяно моральні страждання, на відшкодування яких він просить стягнути 30 000 грн”, — констатували в рішенні Дзержинського міського суду Донецької області за 11 березня 2024 року. 

Позов ексшахтаря теж задовольнили. З Торецьквугілля мають стягнути на його користь 30 тис. грн компенсації. 

Ще один колишній працівник ДП “Торецьквугілля” має отримати 65 тис. грн компенсації. За час роботи на шахтах, з 1990 до 2021 року, він теж отримав професійні захворювання. МСЕК встановив йому 65 % втрати працездатності та 3 групу інвалідності.

Нагадаємо, шахти Донецької області заборгували своїм співробітникам мільйони гривень. Шахтарі намагаються відсудити зароблені гроші. Ми дізналися, які саме вугільні підприємства очолюють рейтинг зарплатних боржників, що про них відомо та скільки вони винні своїм працівникам.


Завантажити ще...