Годувати грудьми ніде не навчають, і такої науки немає. Тому тут панує принцип “скільки людей, стільки й думок”. При цьому поради медиків на пострадянському просторі деколи застарілі. Ми послухали та занотували для вас поради сучасної консультантки на тематичній зустрічі в Бахмуті.
Міні-лекторій для жінок організували просто неба, поряд з дитячою лікарнею.
“Є тенденція до збільшення кількості жінок, які вигодовують грудьми. Це фінансово-економічне питання для кожної родини. Також, фактично дуже мало хвороб, при яких це робити не можна”, — розповідає заступниця головного лікаря з дитинства Бахмутської багатопрофільної лікарні інтенсивного лікування Ольга Крамаренко.
Зустріч біля лікарні приурочили до Всесвітнього тижня грудного вигодовування. Прийшли послухати й вагітні, і молоді мами, і ті, хто планує народити ще.
Організувала свято разом з медиками закладу волонтерка, консультантка з грудного вигодовування Маргарита Макар’їна. Вона — медсестра за фахом та мама з досвідом лактації. Тож всі поради тут — від фахових медиків та мам зі стажем.
Ми обрали найпопулярніші питання з зустрічі та занотували відповіді на них.
Фахівці вважають, що годування грудьми — найкращий спосіб годування немовля. Це натуральна для дитини їжа, яка містить всі поживні речовини, необхідні малюку у перші пів року життя. (Це білки, жири, вуглеводи, вітаміни, мікроелементи, вода). І, якщо молока у мами достатньо, до 6 місяців дитина не потребує ані соків, ані прикорму.
А ще діти, яких годують груддю, краще захищені від інфекцій, рідше страждають на пронос та алергії. До того ж у мами та дитини з’являються додаткові відчуття близькості, тепла, комфорту та захищеності. Грудне вигодовування не складне, зручне та безкоштовне. Мати, яка годує, швидше скидає вагу, яку набрала під час вагітності. А ще вона практично захищена від нової вагітності, поки годує. Рішення за вами.
Якщо вирішите годувати грудьми, починати годувати треба вже у першу годину після пологів. Вам мають показати як це робити у пологовому.
Мати може заразити свого малюка власним молоком або в процесі годування, але таких інфекцій лише 3:
— ВІЛ-інфекція. Але якщо мати пройшла курс антиретровірусної терапії, то може годувати дитину. Зазвичай такі ліки також призначають і новонародженій дитині.
— Туберкульоз. Якщо ж жінка з відкритою або закритою формою цієї хвороби пройде повний курс хіміотерапії, вона може почати годування. Дитина ж має отримати щеплення проти туберкульозу (БЦЖ) та профілактику спеціальним медичним препаратом.
— Гепатит В і С.
При інших вірусних інфекціях (в тому числі COVID-19, ГРВІ, вітрянка, свинка (паротит), краснуха, кір, герпес простий) годувати дитину своїм молоком можна (звісно, якщо мати не у важкому стані).
Зазвичай, молока стає мало через недостатню стимуляцію грудних залоз: можливо ви не дозволяєте дитині смоктати достатньо довго, або рідко прикладаєте її до грудей чи даєте прикорм. Спробуйте годувати дитину частіше (10-12 разів на добу). Не хвилюйтесь, якщо результат забариться: варто почекати 4-7 днів після такої зміни харчування, поки молока почне більшати.
Дієти мами, яка годує, — не існує. І в інших країнах (окрім пострадянських) про дієту годуючих не чули. Можна їсти все, що ви добре переносите та чим харчувались завжди. І якось спеціально обмежуватись не варто. Між з’їденим мамою кавуном та кровотоком дитини існує багато “фільтрів”: зокрема печінка матері, молочні залози, печінка дитини.
За даними досліджень, дитина, яка “знайома” з усіма харчовими елементами опосередковано, через молоко, у майбутньому має менше алергій. Природньо, аби діти “знайомились” з алергенами через мам та їх молоко.
Це продукти, що містять білок. І те лише у 8-ми дітей зі ста. Серйозна реакція з боку дитини на харчування матері — це надзвичайна рідкість. Тому сидіти всім годуючим мамам на суворій дієті немає сенсу. Також, чим старша дитина, тим менше ймовірність таких реакцій. Тобто, якщо навіть у вашої 3-місячної дитини була реакція на грушу, яку ви з’їли, — це не значить, що груші вам заборонені до кінця вашої лактації. Варто обережно спробувати, якщо хочеться.
Варто скуштувати трохи тієї нової їжі, яку вам кортить з’їсти. Якщо у дитини не буде впродовж доби ніяких поганих проявів, можна їсти без побоювань. Тоді виключаєте на тиждень цей продукт і слідкуєте за станом дитини: якщо в неї все одно та ж сама реакція, значить вона була не від того, що ви з’їли. Знову спробуйте з’їсти цей продукт і подивіться, як відреагує дитина.
Можна. Підвищена температура тіла у мами ніяк не нашкодить дитині.
Можна. Ця нова інфекція не передається з молоком матері. Необхідно лише додержуватись гігієни (мити руки, носити маску чи респіратор).
Вакцинація від COVID-19 не протипоказана вагітним та годуючим. Але наукових даних поки відносно небагато, оскільки дослідів з вагітними жінками не проводять. І вакцинуватись чи ні в Україні вирішує вагітна/мати новонародженої дитини, і ніхто це робити не змушує.
Якщо є показання до цього (пієлонефрит, гломерулонефрит, хвороби серця тощо у мами), то дозволені антибіотики (наприклад, групи амоксициліну).
До речі, перевірити чи можна вживати ті чи інші ліки під час годування груддю можна на цьому сайті (він англомовний, тож треба вписувати міжнародну назву діючої речовини та лише латиницею). Також тут на сумісність з лактацією можна перевірити й вакцини та косметичні процедури.
Набагато краще — не палити, оскільки всі хімічні сполуки, які є в цигарках (в тому числі й електронних), потрапляють в грудне молоко. А дитина зростає серед диму пасивним курцем.
Але між “палити та вигодовувати” чи “палити та не вигодовувати” медицина обирає перше. Якщо все ж палите, мінімізуйте вплив на дитину: паліть по мінімуму, одразу після годування. А перед тим як знову брати дитину, змініть одяг та помийте руки.
Фахівці радять завершувати грудне вигодовування поступово, а не відразу. Тоді молока поступово прибуває все менше, та лактація сходить нанівець. Не варто зціджувати молоко повністю, не варто туго перев’язувати груди та приймати спеціальні ліки, які пригнічують лактацію. Аби молока не стало, консультантка радить зціджувати молоко з грудей “до полегшення” (тобто десь на половину від загальної кількості, яка утворюється в грудях) та все рідше прикладати дитину.
Усі інші ваші запитання можна поставити медичним фахівцям або неформальним консультанткам з грудного вигодовування з медичною освітою. Наприклад у Бахмуті таку групу можна знайти у Viber тут.
Додамо, бахмутська консультантка Маргарита Макар’їна радить ще один корисний ресурс для жінок, які вигодовують немовля: “Підказки для мам, які годують”. За її словами, цей сайт наповнює Вікторія Нестерова, досвідчена українська консультантка з грудного вигодовування, яка має міжнародний сертифікат IBCLC. На сайті переклади статей з англійської про різні тонкощі грудного вигодовування, в тому числі й канадського педіатра, доктора Джека Ньюмана, який спеціалізується на цій темі.
Читайте також: