Протягом 2023 року на кладовищах Костянтинівки невідомі знімали українські прапори на могилах захисників ЗСУ. Родичі загиблих розповіли журналістам Вільного радіо про зникнення щонайменше п’яти прапорів на могилах бійців ЗСУ та випадки пошкодження надгробків. Втім місцева поліція не бачить в цьому складу злочину.
Про випадки зникнення прапорів та пошкодження могили журналістам Вільного радіо розповіли родичі загиблих військових.
Олена Панченкова — мати одного з загиблих — говорить, що впродовж 2023 року невідомі не тільки декілька разів крали прапор з могили її сина, що загинув на фронті, а й неодноразово ламали хрести на могилах інших українських захисників. Це сталося на Червонянському кладовищі Костянтинівки.
Відео: Вільне радіо
“У Лисичанську син залишався без набоїв, гранат та води. Виїхав на поле, а воно виявилось замінованим. Витягали хлопців звідти. А ще у сина згоріли всі документи. Потім йому дали орден “За мужність” III ступеня”, — розповів про загиблого сина батько Євген Панченков.
Пам’ятник та облаштування місця поховання батьки робили самотужки.
“Син загинув 15 вересня 2022 року. Поховали його через три дні. А через місяць вкрали [український] прапор з могили. Ми звертались до директора кладовища, але він сказав, що нічого не знає про це. Викликали правоохоронців, а вони сказали, що обстріли пошкодили крила на пам’ятнику. Однак “прильотів” тут не було”, — з обуренням говорить Євген Панченков.
Мати загиблого підозрює, що українські прапори з могил захисників крадуть місцеві проросійські жителі.
Відео: Вільне радіо
Згодом хтось подряпав фото загиблого, вибите на камені.
“У поліцію звертались — вандалів не знайшли”, — скаржиться мати загиблого воїна.
Відео: Вільне радіо
Місцеві також помічали крадіжки прапорів на Сантуріновському кладовищі.
Як повідомили в поліції Донецької області на запит Вільного радіо, вони дійсно зареєстрували звернення батька загиблого воїна Євгена Панченкова, у якому він поскаржився на пошкодження невідомими людьми хреста, таблички та фото на могилі сина на Червонянському кладовищі у Костянтинівці.
“Зазначене звернення <…> було ретельно вивчене та проведено ряд заходів щодо його перевірки. В ході його розгляду <…> за вказаними обставинами й фактами ознак складу кримінального правопорушення встановлено не було, у зв’язку з чим відомості про правопорушення до Єдиного реєстру досудового розслідування не внесені”, — повідомили правоохоронці.
Зазначимо, в поліції додали, що могли б розглянути справу про дрібне хуліганство (за ст.173 Кодексу України про адміністративні правопорушення). Тобто оштрафувати винного на суму до 10,5 тисяч гривень або відправити порушника на громадські роботи, якби його знайшли.
Правоохоронці не згадують про статтю Кримінального кодексу України №297 “Наруга над могилою, іншим місцем поховання або над тілом померлого”. По-перше, це вже кримінальна відповідальність, а не адміністративна. По-друге, за наругу над могилою захисника України покарання суворіше — штраф до 68 тисяч гривень, або й до трьох років за ґратами.
Оскільки батьки вбитого захисника Євгена Панченкова скаржились на неодноразову наругу над могилами, то покарання може бути ще суворіше. За повторну наругу над могилою — до семи років у в’язниці.
Втім без відкритого провадження шукати нікого не будуть, процедура не дозволяє. Тож жодне з покарань не застосують ні до кого.
Нагадаємо, напередодні Нового року в Костянтинівці встановили незвичну “ялинку” з екіпірування поранених і загиблих захисників. Станом на лютий інсталяція обростає все новими деталями: прапорами та світлинами оборонців, які загинули на фронті. Місце стало своєрідним меморіалом.
За майже 2 роки відкритого російського вторгнення в Костянтинівці не з’явилося меморіалу, присвяченого полеглим у цій війні містянам. Активісти та родичі загиблих бійців закликають місцеву владу увічнити імена загиблих, створивши Алею слави або інше місце шани. На засіданні Громадської ради вже звернулись до влади також з проханням розмістити некрологи загиблих місцевих в хабах видачі допомоги в Костянтинівці. В лютому 2024 один з таких плакатів з даними про загиблих зʼявився у приміщенні військової адміністрації.
Але ходу вшанування до річниці повномасштабного вторгнення в Костянтинівці місцеві активісти провели до тої інсталяції, яку вони підготували самостійно.