Підтримати
Переселенці
Мотанки, які учасниці клубу незламності передадуть на аукціон в Бразилії. Фото: Вільне радіо

В січні цього року почав працювати клуб незламності для переселенців Ковеля. З часу відкриття клуб об’єднав вже 50 жінок, які змогли обрати тут заняття для душі та свого розвитку. Спільна творчість стала терапією, допомогла знайти друзів, а в майбутньому ще й допоможе зібрати грошей для допомоги рідним регіонам переселенців. Журналісти Вільного радіо побували в ковельському клубі незламності на одному з майстер-класів    

 

Невелике приміщення на 3-му поверсі в одній з будівель центру Ковеля. Тут знаходиться молодіжний простір “Ватра”, одна з кімнат якого стала  прихистком для клубу незламності для переселенців. Ми потрапили на майстер-клас з виготовлення мотанок. За робочим столом з різноманітним матеріалом для рукоділля працюють переселенки з Донецької, Харківської та Херсонської областей. 

Переселенці
Майстер-клас з виготовлення мотанки. Фото: Вільне радіо

 

“Ходжу сюди з задоволенням. Ми не лише займаємось чимось цікавим, а найголовніше — спілкуємося. Коли я приїхала в Ковель, зовсім нікого не знала. Тепер у мене з’явилися нові знайомі. З дівчатами-переселенцями у нас загальні проблеми. А місцеві розуміють нашу складну ситуацію і намагаються допомагати, чим можуть. Мені тут подобається”, — розповідає переселенка з Харкова Ірина. 

Переселенці
Під час приємного спілкування з новими подругами у переселенки Ірини (по центру) і мотанка гарна виходить. Фото: Вільне радіо

 

“Завдяки нашим заняттям мені стало легше переживати складні воєнні часи. Тут я відволікаюся від страшних подій. До того ж після переселення у мене з’явилося багато вільного часу. Я маю можливість ходити на майстер-класи, вчитися чомусь новому, розвиватися. Всі ми знайшли тут нових подруг, нове коло спілкування, своїх однодумців. Тут дуже добре”, — додає ще одна переселенка з Харкова Альона. 

Переселенці
Альона з Харкова демонструє власноруч виготовлену мотанку. Фото: Вільне радіо

 

Історія створення клубу незламності 

Клуб незламності для ВПО працює з січня цього року. Його роботу організовує команда місцевої ГО “Велика ідея”, а саме волонтерки та переселенки з Миколаєва — Олександра Ломака та Анастасія Кириченко. 

“ГО “Велика ідея” — учасниця проєкту “Термінова підтримка ЄС для громадянського суспільства”, що впроваджується Isar Ednannia за фінансової підтримки ЄС — запросила мене до себе волонтером. Я обрала роботу з переселенцями. По собі знаю, наскільки важлива зараз підтримка та допомога у саморозвитку. Моя робота почалася з проєкту “Крок до успіху”, — розповідає організатор клубу незламності Олександра Ломака. 

Під час проєкту, додає волонтерка, 10 переселенців активно відвідували заняття з фотосправи, англійської та психологічні тренінги. По його завершенні всі отримали сертифікати. 

Переселенці
Організатор клуба незламності переселенців в Ковелі Олександра Ломака. Фото: Вільне радіо

 

Після успішного закінчення проєкту волонтерки вирішили продовжити роботу з переселенцями і об’єднати в одному клубі людей, які переїхали у Ковель через війну. 

“Як в народі кажуть: біда об’єднує. Ми хотіли організувати таке місце, де всім разом можна було б відпочити душею і тілом. Для тіла — заняття з фітнесу. А для душі — наші майстер-класи з виготовлення мотанок, шкіряних браслетів, картин з солоного тіста та інших цікавих речей”, — розповідає волонтерка Олександра. 

Переселенці
Майстер-клас з виготовлення картин з солоного тіста. Фото з архіву ковельського клубу незламності для переселенців

 

На допомогу активісткам-переселенкам прийшли й місцеві громадські організації. “Ватра” виділила безкоштовне приміщення для проведення майстер-класів, Будинок культури — зал для фітнесу. Крім цього “Велика ідея” забезпечує їх всім необхідним, аби під час занять переселенці могли попити чаю чи кави. 

Виручені кошти за сувеніри підуть на благодійність для рідних регіонів переселенців  

Учасниці клубу також приходять на заняття не з пустими руками. Щоразу хтось пригощає своїх нових подруг власноручно спеченим пирогом чи млинцями, цукерками та печивом. Несуть жінки і всі необхідні речі для рукоділля — у кого що є.

Переселенці
Учасниці клубу незламності принесли на майстер-клас все необхідне для роботи. Фото: Вільне радіо

 

Цього разу вони принесли різноманітні шматки тканини, одяг, різні аксесуари. Друге заняття поспіль жінки роблять сувенірні мотанки. Майстер-клас проводить майстриня з виготовлення української ляльки Тетяна, вона з Харкова. Перед цим жінка розповіла історію мотанки та теорію з техніки її виготовлення. Тепер учасниці самостійно вправляються у створенні українських ляльок.

Переселенці
Майстриня з виготовлення мотанок Олександра (праворуч) задоволена успіхами своєї учениці. Фото: Вільне радіо

 

“У мене навіть настрій піднявся, коли я почала власноруч робити українську ляльку і побачила, що в мене все добре виходить. Як наче крила виросли — я сама створюю таку красу. І роблю це не просто так, а для благих потреб”, — ділиться своїми враженнями переселенка з Сіверська Донецької області Ольга. 

Переселенці
Переселенки Наталя з Харківщини (ліворуч) та Ольга з Донеччини (праворуч) демонструють власноруч зроблені мотанки. Фото: Вільне радіо

 

Всі мотанки, а також картини з солоного тіста, які зробили та ще виготовляють учасниці клубу, ГО “Велика ідея” відправить на аукціон в Бразилію.

“Виручені за сувеніри кошти організація передасть на придбання трьох генераторів. Для пункта незламності у Бахмуті, для польової кухні в прифронтові території Херсонської області, для Центру реабілітації дітей з інвалідністю у Ковелі”, — уточнює Олександра.

Переселенці
Кожна мотанка оригінальна по-своєму. Фото: Вільне радіо

 

Кожна з учасниць старається зробити свої роботи якісними і не схожими одна на одну. Адже потрібно, щоб на кожну з них на аукціоні знайшовся покупець. 

“Допомагати людям, які знаходяться ще в гіршій ситуації, ніж ми — блага справа. Чим можемо, тим ми і допомагаємо. У кого яка можливість. Одні, наприклад, допомагають мотанку чи картину з солоного тіста зробити, другі підтримують коштами, а треті — речами. Добро треба робити”, — ділиться думками Альона з Харкова.

Переселенці
Учасники ковельського клубу незламності для переселенців з власноруч виготовленими мотанками. Фото: Вільне радіо

 

Оволодіння новою справою — хороше підспір’я для працевлаштування 

Майстер-класи та інші заняття учасниці клубу в основному проводять власними силами — навчають одна одну тій справі, яку самі добре знають.

“Заняття по фітнесу веде переселенка з Нікополя Дніпропетровської області Ксюша. Вона майстер спорту по хіп-хопу. Плануємо також провести майстер-класи з косметології, масажу, манікюру та інших цікавих і необхідних справ. Їх проведуть кваліфіковані фахівці, які також є учасницями нашого клубу”, — розповідає волонтерка Олександра Ломака.

Переселенці
Переселенки з задоволенням відвідують заняття з фітнесу. Фото з архіву ковельського клубу незламності для переселенців

 

Вона сподівається: можливо після майстер-класів хтось із переселенок захоче перекваліфікуватися на візажистку, масажистку чи ще якогось фахівця, який користується попитом. Адже в умовах сьогодення багато хто залишився без роботи, а оволодіння новою справою може стати хорошим підспір’ям у працевлаштуванні переселенця.

Клуб незламності працює щоденно, крім понеділка та четверга. Наразі  його  відвідують 50 учасників, і з кожним днем їх стає все більше. 

“Одні дівчата ходять на всі заняття. Інші обирають тільки ті, які їм більше до вподоби. Однак кожній учасниці ці зустрічі необхідні. Разом ми навчаємося, розвиваємося і допомагаємо тим, кому зараз гірше, ніж нам. В цьому і є сенс клубу незламності для переселенців”, — підкреслює організатор клубу Олександра Ломака.

* * *

Нагадаємо, в рамках грантової програми Данської ради у справах біженців переселенцям та постраждалим від війни пропонують до 350 доларів. Ці гроші можна витратити на курси професійної освіти.

Читайте також:


Завантажити ще...