Підтримати
У Росії заявляють, що створили вакцину від COVID-19. Чому поки не варто радіти
Фото з відкритих джерел

Нещодавно російські науковці відзвітували, що розробили вакцину від нового виду коронавірусу. Президент Путін стверджує, що скоро почнеться масова імунізація від захворювання. А закордонні експерти висловлюють побоювання щодо безпечності винаходу. Що саме стало приводом для сумнівів – дізнавайтесь у матеріалі.

 

Вакцину від коронавірусу “Супутник V” зареєстрували 11 серпня. Її розробили вчені московського Центру ім. М.Ф. Гамалії. Російський президент похизувався, що їхній винахід – перший у світі. За його словами, тестовий зразок вже вкололи одній з його доньок і вона почувається добре, хоча спочатку її лихоманило. Яка саме з “цих жінок”, як їх називає сам Путін, отримала щеплення, він не уточнив. Але наголосив, що вакцина пройшла всі необхідні перевірки.

Міністр охорони здоров’я РФ Михайло Мурашко, своєю чергою, запевнив, що препарат цілком безпечний та ефективний.

“У всіх добровольців виробились високі титри (кількість, – ред.) антитіл до COVID-19. При цьому ні в кого з них не спостерігалися серйозні ускладнення імунізації”, – казав очільник російського МОЗу.

Якщо коротко, то вакцина працює так: білок коронавірусу, який міститься в його шипах, ввели в інший вірус, попередньо вилучивши з нього ген, відповідний за розмноження. Такий видозмінений вірус називається вектором. Коли він потрапляє в організм людини, імунна система починає реагувати на чужорідний білок і виробляє до нього антитіла. “Супутник V” – це двокомпонентний препарат, тобто, після першого уколу потрібно зробити ще другий. Це необхідно тому, що в організмі виробляються антитіла як до білка коронавірусу, так і до самого вектора. Через кілька тижнів після першого щеплення людині вводять більшу концентрацію ворожого білка. Оскільки імунна система вже підготовлена, відповідь буде швидшою та стійкішою. Зауважимо, якщо COVID-19 у майбутньому мутує, доведеться розробляти нову вакцину, бо ця вже не діятиме.

Однак попри гарантії російської верхівки, винахід не можна вважати безпечним, адже він пройшов лише 2 з 3 необхідних фаз клінічних досліджень. У червні його випробували на 38 цивільних та 38 військових, а у липні – на 100 людях. Третій етап випробувань є вирішальним для визначення ефективності та надійності препарату. Він передбачає випробування на тисячах людей. У такий спосіб можна відслідкувати рідкісні побічні ефекти. Піддослідних ділять на групи, одній з яких дають сам препарат, а другій – плацебо. Іноді всі три фази тривають роками. Попри неповну перевірку, 16 серпня “Супутник V” запустили у масове виробництво.

Як повідомляють в установі, яка фінансувала проєкт, 20 країн вже начебто надіслали запит на закупівлю мільярда доз, хоча виробники поки що можуть зробити лише половину від обсягу замовлення.

При цьому вже на першому етапі у піддослідних були виявлені значні побічні ефекти, як-от лихоманка, головний біль, нудота й подразнення шкіри у місці ін’єкції. Повний спектр побічних дій ще навіть не дослідили. Тобто, 500 мільйонів добровольців з усього світу отримають недоопрацьовану вакцину без гарантій її безпечності.

Міжнародні експерти розкритикували жагу Росії першою здобути успіх в пошуку рятівного препарату. Зокрема, у ВООЗ заявили, що перш ніж запускати вакцину у виробництво, необхідно провести всі клінічні дослідження відповідно до встановлених процедур. Лише так можна підтвердити надійність препарату. Наразі у представників організації немає інформації про дослідження, але вони чекають, поки в них з’явиться можливість її проаналізувати. 

“Не знаю, чим займається Росія, але я б точно не став приймати вакцину, яка не була протестована у фазі III. Ніхто не знає, чи це безпечно та чи працює. Вони піддають ризику медпрацівників та населення”, – написав у своєму Twitter професор мікробіології з Медичної школи ім. Айкана у Нью-Йорку Флоріан Крамер.

Недовіру до винаходу демонструють і самі росіяни. Так, з 3 тисяч російських медиків, опитаних сервісом “Довідник лікаря”, 52% не готові прищепитися від коронавірусу. Згодою відповіли лише 24,5% респондентів. Результати опитування оприлюднило видання РБК.

Зазначимо, окрім Росії препарат від коронавірусу розробляють також у лабораторіях Великої Британії, Америки, Китаю, Ізраїлю та інших країн. За даними ВООЗ, станом на 20 серпня усі 3 фази досліджень пройшли лише кілька препаратів. Їхні результати направили до ВООЗ. Водночас на сайті організації Центр ім. М.Ф. Гамалії досі перебуває на першому етапі.

Читайте також:


Завантажити ще...