Росіяни дещо просунулися по території Соледара — зайшли на рудник 1,3 ДП “Артемсіль” близько до центру міста. Український журналіст Бутусов показав фото біля іншого рудника, який лише у парі кілометрів по тій самій вулиці. Бої тривають, про повний контроль росіян над Соледаром не йдеться.
6 та 7 січня в мережі почали ширитись відео про зміну ситуації в Соледарі. Росіяни заявили про просування в місті і виклали нові відео з рудників. Представники ЗСУ спростовують, що окупанти контролюють місто. Де зняті різні відео українських захисників та російських окупантів Вільне радіо розбиралось з представниками ДП “Артемсіль” та аналізуючи заяви ЗСУ і росіян.
Відео, на якому «вагнерівець» зі зброєю знаходиться на руднику в Соледарі з’явилося в мережі 6 січня.
“Це рудник 1,3 ДП “Артемсіль” по вулиці Соледарській. Це як їхати від “Кнауфа” через мікрорайон “Білокаменка”, там тільки починаються 5-поверхівки. Від “Кнауфа” там 3-4 кілометри. У квітні 2021-го ми там відкрили новий екскурсійний маршрут “Таємниці підземного соляного світу”, — каже речник ДП “Артемсіль” Володимир Низиєнко.
До вторгнення росіян це був найстаріший працюючий рудник на держпідприємстві.
“Це рудник, який запустили найпершим у 1881 році. На відео його територія — соляний млин, будівля ствола, далі видно копер рудника № 1”, — розповідає працівник ДП.
Вранці 7 січня журналіст Юрій Бутусов також опублікував фото з території одного з рудників Соледара.
“Доброго ранку з Соледару, пишу зараз саме з цього міста <…> Воїни 46-ї десантно-штурмової бригади впевнено захищають українське місто. <…>Боєздатність бригади – на найвищому рівні. Діі 46-ї бригади дозволяють стабілізувати становище і є прикладом для інших наших частин”, — написав журналіст.
Це відома багатьом локація, звідки донедавна, до відкриття нових тур-маршрутів, опускали на глибину більшість екскурсійних груп. Саме тут були кімнати підземного спелеосанаторію та колись відіграли унікальний концерт симфонічний оркестр з Відня.
“Це рудник 1,3 будівля 3.біс — це вентиляційний ствол попереднього рудника. Тут у листопаді 2021 року теж відкрили новий екскурсійний маршрут “Феєрія солі”, — пояснює Володимир Низиєнко.
Ці обидві локації розташовані на одній вулиці.
“Між ними був транспортний та інші цехи та пожежна частина. Між ними до 2 км”, — каже представник ДП.
За словами Юрія Бутусова, 46 бригада героїчно утримує цю позицію. І рудник, відео з якого знімав окупант, ще можна відбити.
“Бригада нова, створена після початку війни, повністю складається з мобілізованих бійців, але якби така ж керованість та така ж довіра у колективі були вибудовані в інших наших частинах, то ні про які проблеми в цьому районі говорити б не доводилось. <…> Тут було чимало криз і влітку, але все це проблеми, які можна вирішити і зараз за умови адекватної оцінки ситуації та постановки завдань. Керованість, ось ключова проблема”, — написав Бутусов.
7 січня у мережі з’явилося відео з українською захисницею на фоні стели “ДП “Артемсіль” Соледар”. Це — західна околиця Соледара.
“Це в’їзд у місто неподалік залізничої станції, це у бік Парасковіївки та Благодатного. Вона недалеко від траси на Сіверськ. Це за пару залізничних переїздів від локації, де сфотографувався Юрій Бутусов”, — пояснює працівник ДП Володимир Низиєнко.
Також є відео з приватного будинку від українських бійців, на якому теж видно здалеку якийсь солерудник. Це – той самий, на якому зафільмував себе “вагнерівець”.
“Видний жовто-блакитний копер, один вище, другий нижче. Той, що нижче — на ньому якраз зняте відео “вагнерівця”. Між ними — річка Мокра Плотва”, — каже представник ДП.
Речник Східного угруповання військ ЗСУ полковник Сергій Череватий в ефірі телемарафону новин заявив: російська армія не контролює Соледар.
“Соледар не перебуває під контролем РФ. Там відбуваються важкі кровопролитні бої. Тільки з 00:00 годин сталося 76 обстрілів окупанта в цьому напрямку, 10 бойових зіткнень. Наші Збройні Сили і командування роблять все, щоб завдати ворогові максимальної шкоди в особовому складі і в техніці. Поки що це одна із найінтенсивніших ділянок фронту, де постійно тривають бойові зіткнення та постійні обстріли противника”, – заявив Череватий.
Тож росіяни намагаються просуватися по території Соледара.
“Крок за кроком у них виходили невеличкі просування. Наші воїни тримають оборону, проте тактична обстановка іноді змушувала їх змінювати позиції”, – пояснив речник.
Депутат Київської міськради Олександр Погребиський, який зараз служить у 46 аеромобільній бригаді ЗСУ, повідомляє 7 січня: “Соледар під нашим контролем, під контролем 46 аеромобільної! Промзону контролює мій підрозділ!”
До вторгнення російських окупантів ДП “Артемсіль” було найбільшим в країні виробником солі. Також підприємство розвивало туристичну галузь — тут працювали декілька дуже популярних в регіоні та країні підземних туристичних маршрутів по галереях відпрацьованих солерудників. У квітні внаслідок обстрілів російських окупантів підприємство зупинилось. На деякий час у країні виник дефіцит солі.
Читайте також: