Соледарская громада по состоянию на 16 августа 2023 года. Красным проводится линия фронта
Соледарська громада станом на 16 серпня 2023 року. Червоним проведена лінія фронту. Колаж: Вільне радіо

До відкритого вторгнення Росії в Україну Соледарська громада нараховувала близько 29 тисяч жителів. У середині серпня 2023 року залишилось лише 177 жителів. Це близько половини відсотка населення. Вони живуть поряд з лінією фронту та однаково пояснюють небажання евакуюватися. Ми поговорили з очільником громади про складнощі вивезти останніх людей з прифронтових сіл.

 

Про евакуацію з Соледарської громади Вільному радіо розповів очільник Соледарської міської військової адміністрації Сергій Гошко.

Сергій Гошко на фоні Соледарської міської ради, яку знищили окупанти
Сергій Гошко на фоні Соледарської міської ради, яку знищили окупанти. Фото з архіву Сергія Гошка

Залишилось 0,5% населення

“На сьогоднішній день (15 серпня, — ред.) у всіх населених пунктах Соледарської громади знаходиться 177 осіб. Це Міньківка, Привілля, Федорівка Друга, Васюківка, Федорівка, Бондарне та Роздолівка”, — каже Сергій Гошко.

До початку повномасштабного вторгнення, за підрахунками посадовців, у Соледарській громаді мешкали близько 29 тисяч жителів. Тобто станом на середину серпня 2023 року у громаді залишилось близько половини одного відсотка жителів, які тут мешкали до великого вторгнення росіян.

Цивільні досі є у прифронтових Васюківці та Роздолівці

Очільник ДонОВА Павло Кириленко у ранкових зведеннях щодо ситуації на Донеччині регулярно згадує села Роздолівка та Васюківка. Вони ж є й у зведеннях Генерального штабу ЗСУ, як населені пункти, які обстрілюють російські загарбники.

Ситуація у прифронтових селах громади небезпечна, тому очільник громади каже, що має можливість заїхати туди 2-3 рази на місяць, щоб привезти продуктові набори.

“Якщо розглядати Васюківку та Федорівку — то це межа. Вони знаходяться на лінії розмежування та там є, на жаль, цивільні. Там працюють квадрокоптери, міномети, танки, дорога дуже небезпечна. Якщо подивитись Deepstate, то там до фронту у деяких місцях до кілометра. На мапі є межі ворога, але коли відбуваються штурмові дії певними групами, то вони (окупанти, — ред.) підходять майже впритул до Васюківки. Там є фермерське господарство, ворог близько там підходить і деякі вулиці можуть бути як кажуть “сірою зоною”. Хоча село ми контролюємо на 100%”, — розповідає очільник громади.

Станом на 16 серпня 2023 року від Роздолівки до окупантів менше кілометра
Станом на 16 серпня 2023 року від Роздолівки до окупантів менше кілометра. Скриншот мапи: Deepstatemap.live

Ще восени 2022 у Міньківському старостинському окрузі жили майже тисяча людей

В інших вільних селах та селищах Соледарської громади також є мирні жителі.  Одне з місць, де їх найбільше, — це Никифорівський старостинський округ з селом Федорівка Друга. Проте більшість жителів громади вдалось евакуювати у безпечніші регіони країни.

“Наприклад, у Міньківському старостинському окрузі є Привілля, Голубівка, Дубово-Василівка, Оріхово-Василівка та сама Міньківка. Там десь на вересень-листопад (2022 року, — ред.) було приблизно 900 осіб. Хоча там були обстріли та пошкоджені будинки, а школу у Міньківки двічі навіть розбили”, — уточнює Сергій Гошко.

Село Міньківка Соледарської громади до повномасштабного вторгнення
Село Міньківка Соледарської громади до повномасштабного вторгнення. Фото: Facebook/Александр Безвесильный

У села без зв’язку возять допомогу військові

“Коли є гуманітарна допомога не від району та обласної адміністрації, то за неї висока відповідальність. Щоб її роздати треба зробити певні дії. У таких населених пунктах як Роздолівка, Федорівка та Васюківка — це неможливо. Є донори для яких достатньо фотографій. Для них я чекаю від військових, коли вони скажуть, що зараз небезпечно, але штурмових дій не відбувається. Тоді я швидко їду та роблю фото з передачею допомоги”, — пояснює очільник громади.

Проте є населені пункти, куди немає можливості приїхати через небезпеку постійних обстрілів. Там немає зв’язку й на допомогу приходять військові. Через них, наприклад, вдається переказувати інформацію від місцевих жителів.

“Це буває тільки завдяки військовим, коли є трохи вільного місця і вони трошечки щось беруть з собою. Проте навіть їм доводиться пересуватись тільки вночі. Тому певний запас їжі в людей є”, — каже Сергій Гошко.

Зруйновані будинки Соледарської громади
Зруйновані будинки Соледарської громади. Фото з архіву Сергія Гошка

Люди кажуть, що встигнуть евакуюватися, але очільник громади не вірить цьому

Місцеві жителі, які досі залишаються у селах та селищах Соледарської громади в основному однаково пояснюють чому не хочуть евакуюватися.

“Коли ми привозимо гуманітарну допомогу, то вони (люди, які не хочуть евакуюватися, — ред.) кажуть, що вірять у перемогу. Ще кажуть:

— “Нам хлопці кажуть, що зараз ми підемо вперед, тому ми тут залишаємося у своїх будинках. А якщо буде погіршення ситуації, то ми одразу виїдемо”, — ділиться співрозмовник.

Зруйновані будинки Соледарської громади
Зруйновані будинки Соледарської громади. Фото з архіву Сергія Гошка

Очільник громади каже, що вже мав схожий сумний досвід у Соледарі перед тим, коли російські окупанти тимчасово захопили його.

“Я ж бачив як це відбувалось вже у Соледарі, коли на певні вулиці у багатоповерхові будинки почали заходити (окупанти, — ред.), то охочі з’являлись, щоб їх приїхали та забрали. Але це можливо було тільки вночі через військових й ситуація була така, що майже 50% охочих виїхати вже не змогли цього зробити, тому що фронт тоді швидко пішов”, — згадує очільник Соледарської громади.

У Соледарській громаді здебільшого залишались літні люди

За словами Сергія Гошка, зі 177 людей, які не хочуть евакуюватись, більшість — люди похилого віку. Лише іноді зустрічаються не пенсіонери.

“На сьогоднішній день (15 серпня, — ред.) дітей у громаді немає. Останніх дітей у цьому році з Федорівки ледве-ледве вмовили завдяки волонтерам. Іноді я чую від людей, що бувають випадки, коли приїжджають молоді люди відвідати бабусь на дві години та знову їдуть. Це явище, яке я не можу проконтролювати, хоча є домовленості з поліцією, щоб нікого не пускали. Якими городами їдуть та навіщо вони ризикують життям — я не розумію”, — обурюється керівник громади.

Жителі, які отримують гуманітарну допомогу у Соледарській громаді
Жителі, які отримують гуманітарну допомогу у Соледарській громаді. Фото: Соледарська міська рада

Записати себе або близьких на евакуацію з Соледарської громади у більш безпечні регіони країни можна за номерами:

095 385 60 71

099 487 89 16

Нагадаємо, районний центр громади Соледар з кінця січня цього року тимчасово контролюють росіяни. У знищеному містечку солевидобувників не залишилося мешканців. 

Російські загарбники нещодавно виклали фотографії розбомбленого та захопленого Соледара. На кадрах понад десяток розстріляних легковиків, понівечені багатоквартирні будинки, особисті речі мешканців у кімнатах без стін, спалене рудоуправління ДП “Артемсіль”, окопи вздовж вулиць та жодного жителя. 


Завантажити ще...