Оригінальні рукописи, книги, архівні фото та аудіовірші. Усе це представлено на виставці, яку присвятили пам’яті поета і письменника з Бахмута Миколи Чернявського. Його збірку “Донецькі сонети”, видану в 1898 році, називають першою художньою книжкою на Донеччині, яку видали українською мовою. Експозицію показують у Музеї видатних діячів української культури у Києві. Журналісти Вільного радіо роздивилися її в деталях.
Виставка “Українське слово у Бахмуті” працює з 21 лютого в столичному Музеї видатних діячів української культури. Збірки Миколи Чернявського для проведення виставки передав музею благодійник Дмитро Піркл, який займається збереженням української культурної спадщини.
“Представлені експонати — це оригінальні меморії з родини Миколи Чернявського, які передали нащадки його брата Дмитра. Це першодруки творів Миколи Чернявського і та сама книга, перша поетична збірка у Бахмуті, — вони навіть з дарчими написами “братові Дмитрові”. Ця тема надзвичайно цікава і на сьогодні дуже важлива. Адже йдеться про український Схід, про українське слово у Бахмуті. Що б там не говорила ворожа пропаганда, ми маємо бачити те, як розвивалась українська культура на східних землях”, — говорить директорка музею Ольга Гураль.
По обидва боки на стінах музейної зали розмістили великі портрети Миколи Чернявського. Поміж них під склом лежать збірки та рукописи. Серед іншого можна подивитися на фото бахмутського митця з його сім’єю та послухати його твори у професійному озвученні. Над оформленням експозиції працював сучасний український художник Дмитро Максименко.
“Виставку ми готували практично 5 місяців, оскільки довелося піднімати матеріали архівів, щоб уточнити певні деталі біографії Миколи Чернявського, його участь у важливих культурних процесах. Тут можна побачити копії документів з історичного архіву міста Києва. І велику допомогу нам також надав Чернігівський музей імені Михайла Коцюбинського. Оскільки, зважаючи на досить такі тісні контакти Чернявського і Коцюбинського, у них також зберігаються досить важливі й рідкісні меморії, копії яких нам були надані для виставки”, — каже директорка музею.
Експозиція працюватиме до 21 березня. Подивитися на неї можна в будь-який день (окрім вівторка) з 10 до 18 години.
Нагадаємо, у липні минулого року виставку, присвячену Миколі Чернявському, показували у Запоріжжі.
Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.