Константинопольський синод визнав канонічність Української православної церкви.  Про це повідомив Митрополит Філарет: “Україна є канонічною територією Константинопольського патріарха.”

 

“Перше відновити рішення, які вже були зроблені… Екуменічний Патріархат продовжує процедуру надання томосу Української церкви”, сказав представник Константинополя митрополит Гальський Еммануїл журналістам у четвер після засідання Синоду.

Також Вселенський патріархат підтвердив зняття анафеми (відлучення від церкви) з предстоятеля Української православної церкви Київського патріархату Філарета та предстоятеля Української автокефальної православної церкви митрополита Макарія.

Владика зазначив, що це є визначальним кроком до отримання томосу УПЦ. Зараз всі необхідні умови для отримання томосу — виконані. 

Зазначимо, 11 жовтня Синод Вселенського патріархату розглядав питання надання Україні томосу. Свої спостереження перед священнослужителями зачитали посланці від них, котрі провели майже місяць в Україні.

Також українців з таким результатом Синоду привітав Петро Порошенко: “Світове православ’я — це рівність незалежних автокефальних церков. Засяє наша українська зірка! Рішення про автокефалію вже прийнято. Питання томосу і автокефалії виходить далеко за межі церковного життя, це питання нашої незалежності, питання нашої безпеки, це падіння “третього Риму” і заявки Москви на світове панування. Томос — це фактично ще один акт проголошення незалежності України. Для нас власна церква — це гарантія нашої духовної свободи. Вітаю українців з рішенням, на яке ми чекали 332 роки”.

Томос — це документ про повну незалежність церкви. Якщо його отримає Україна, її помісна церква стане рівною серед 14-ти інших помісних церков світу.

Із звітом виступили екзархи (посланці) патріарха Варфоломія. До цього вони майже місяць їздили по українських церквах, спілкувалися з священиками і визначали, чи готова Україна до створення своєї окремої церкви.

За процедурою, після надання Україні Томосу у Києві мають провести Собор, на якому оберуть предстоятеля нової автокефальної Православної церкви.  

Її затвердження не означає, що церкви Московського патріархату зникнуть або будуть заборонені в Україні. Однак, українські церковнослужителі Київського патріархату не будуть залежати від Москви. А прихожани і общини зможуть обирати, до кого належати.

Нагадаємо, 19 квітня Верховна Рада схвалила постанову про звернення Президента Петра Порошенка до Вселенського патріарха Варфоломія з проханням надати автокефалії Українській православній церкві. Вселенський Патріархат розпочав всі відповідні процедури.

На початку вересня Вселенський патріархат призначив своїх екзархів у Києві. У Російській православній церкві таке рішення розкритикували і назвали “вторгненням на канонічну територію Московського патріархату”. 14 вересня синод РПЦ відмовився від участі у роботі структур під головуванням Константинопольського патріархату.

РПЦ виступає проти позиції Вселенського патріархату про надання томосу Україні, бо зараз частина українських православних підпорядковується Московському патріархату.

Зазначимо, це значний важіль впливу — в церквах московського патріархату вірянам постійно нагадують, що священики київського патріархату ㅡ розкольники. Крім того, священиків російського патріархату вже неодноразово ловили за пропагандою Росії та “руського міра”.

До речі, 26 єпархій Київського патріархату зараз знаходяться на території, підконтрольній бойовикам.


Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.


Спонсор
Завантажити ще...