Щоб захистити дітей від війни, благодійники організували для них евакуаційні табори. Влітку оздоровитись можна було на Львівщині, а потім табори перенесли в безпечні умови гірської Болгарії. 27 грудня в табір вже прибули 90 українських дітей. Розповідаємо, як записати дитину на відпочинок за кордоном.
Про те, як потрапити в цей табір та як проходитимуть зміни, журналістам Вільного радіо розповідає директор Благодійного фонду начального пластуна Любомира Романкова Сергій Летенко.
Щоб допомогти постраждалим від війни українським дітям, благодійники організували евакуаційні дитячі табори. Влітку вони працювали на Львівщині в Карпатах.
Спочатку сюди масово їхали групи з Донеччини, а потім і з інших регіонів, які постраждали від війни. За три літніх місяці у таборах відпочили понад 800 дітей з прифронтової зони Донецької, Луганської, Миколаївської та Запорізької областей.
“Це діти, які фактично перебувають на лінії фронту або близько від неї. Вони на власні очі бачили смерть та війну, тож у першу чергу потребують психологічної реабілітації. З ними треба працювати за особливими методами, аби допомогти відновити їхній моральний стан, повернути до дитячих радостей”, — пояснює Сергій Летенко.
Вже восени організатори зрозуміли: дітям потрібні безпечніші умови. Гарантувати їх в Україні неможливо.
“В умовах війни українські діти можуть постраждати від ракетних чи артилерійських обстрілів, мін і вибухонебезпечних предметів, яких особливо багато на деокупованих територіях і які прилягають до зони бойових дій. Багато дітей опинилися в складній ситуації між життям та смертю, каліцтвом та іншими жахіттями війни”, — говорить керівник благодійного фонду.
Щоб убезпечити юних українців від страшних подій війни, БФ Любомира Романкова переніс евакуаційні дитячі табори до Болгарії.
“Ми зв’язалися з болгарським благодійним фондом, з нашими партнерами через українську громаду. Обговорили з Міністерством соціальної політики Болгарії проєкт організації евакуаційного табору для дітей з онлайн-навчанням під час шкільного року та їхнього безпечного відпочинку. Так з’явився дитячий табір “Академія лідерства SuperKIDS” для дітей від 6 до 16 років”, — розповідає Сергій Летенко.
Табір розмістили у гірській місцевості на території бази відпочинку “Рибарица”. Від Софії, столиці Болгарії, його відділяють близько 130 кілометрів.
“Академія лідерства SuperKIDS” знаходиться у підніжжя Балканського гірського ланцюга Стара Планіна на території природного парку “Центральний Балкан”. Там дуже красива природа, теплі м’які зими та чисте гірське повітря”, — розповідає Сергій Летенко.
Він зазначає: для дитячого табору виділили велику базу. Її інфраструктура добре підходить для дитячого відпочинку.
“Там є тренажерний зал, тенісний корт, футбольне та волейбольне поля, басейн, кінотеатр, дитяча ігрова кімната, тир та ще багато необхідних приміщень. В ресторанній просторій залі діти харчуватимуться тричі на день. В медпункті отримуватимуть необхідну допомогу”, — каже благодійник.
Діти проживатимуть у кімнатах на 2 людини. У кожному номері є інтернет, плазмовий телевізор з супутниковим телебаченням, ліжка з ортопедичними матрацами, електрокамін, холодильник, окремий санвузол, душова кабіна та умивальник.
У таборі діти перебуватимуть у повній безпеці, запевняє Сергій Летенко.
“На його територію сторонніх людей не пропускають. За межі табору діти можуть вийти лише у супроводі свого вихователя. До того ж табір знаходиться під цілодобовим контролем охоронців. Крім того, 24 години на добу з групою з 10 дітей постійно знаходиться вихователь”, — каже він.
Відпочинок у болгарському таборі — це онлайн-навчання у першій половині дня та різноманітні заняття у другій, говорить директор благодійного фонду. Це майстеркласи, мандрівки та екскурсії, ігри, квести, спортивні заняття, ватри та дискотеки.
Головне, зазначає благодійник, — діти зможуть відпочити від загрози обстрілів, повітряних тривог, блекаутів, а також відключень води, газу та тепла.
У першу чергу на відпочинок у Болгарію везуть дітей, які найбільше постраждали від війни.
“Переважна більшість вихованців нашого табору — з Донецької, Запорізької областей, Харкова, Кривого Рогу, Херсона. Є також діти з Чернігова. Звичайно, зараз небезпека є будь-де, але в прифронтових областях вона підвищена”, — каже керівник благодійного фонду.
Заїзди до табору вже розпочалися, на відпочинок вирушили 90 юних українців. Кожен заїзд триватиме 30 днів:
“Оскільки табір евакуаційний, дитина може залишитися там на наступний заїзд. Багато батьків, розуміючи, що зима буде непроста, планують залишити своїх дітей в Болгарії до весни”, — говорить керівник благодійного фонду.
Щоб відправити дитину до евакуаційного табору, потрібен мінімум документів:
“Якщо дозвіл батьків на виїзд дитини за кордон із довіреністю на уповноважену людину підписують двоє батьків, він може бути завірений лише у нотаріуса. Якщо хтось один — тоді цей дозвіл завіряє ще й служба у справах дітей”, — уточнює Сергій Летенко.
До Болгарії дітей зі Львова везуть автобусом. До міста збору можна доїхати прямим потягом з Дніпра або Харкова.
“Але бувають ситуації, коли діти їдуть з регіонів, де немає прямого потяга, або коли батьки не мають змоги везти дитину так далеко. В такому випадку дітей забирають з Києва працівники нашого табору. Однак такий трансфер не має фінансової підтримки від благодійників і оплачується окремо. З Києва до місця відправлення у Львові і зворотньо — 1900 гривень, з Одеси і Вінниці — 1400, з Хмельницького і Тернополя — 1000 гривень”, — пояснює благодійник.
Путівка до “Академії лідерства SuperKIDS” коштує 8 650 гривень.
“На жаль, не всі люди можуть зараз волонтерити. З дітьми працюватимуть психологи, соціальні працівники, педагоги — програма в таборі потребує професійних кадрів. Крім того, щоб організувати екскурсії, поїздки, різноманітні заходи, також потрібні кошти. Тому ми встановили абсолютно мінімальну суму, яка дозволяє нам за 30 днів професійно і якісно провести табірну зміну”, — пояснює Сергій Летенко.
Забронювати місце для дитини можна в будь-якому із заїздів болгарського табору. Якщо охочих буде багато, кількість заїздів можуть збільшити, додає керівник благодійного фонду.
Забронювати місце можна:
* * *
Нагадаємо, активістка зі Світлодарська Ася Батуріна знайшла прихисток від війни у французькій Тулузі. Там вона організувала аматорський театр для українських біженців. На репетиції вже приходять близько 20 хлопців та дівчат з різних регіонів України.
Читайте також: