З 2004 року норми Цивільного кодексу України не передбачали, що людина може змінити своє по батькові. Тепер українцям повернули таку можливість. Усе завдяки жінці, яка у боротьбі за свої права дійшла до ЄСПЛ.
Відповідний закон ухвалили ще 2 місяці тому. Але документ набув чинності з 1 січня цього року.
Згідно з новим законом, українці можуть з 16 років вільно змінювати не лише ім’я та прізвище, а й по батькові. Для громадян, які досягли 14-річного віку, така опція доступна за згодою батьків або опікунів.
Як розповіла в ефірі телеканалу “Україна 24” начальниця Деснянського відділу реєстрації актів цивільного стану в м. Києві Карина Мінчук, людей, які хочуть обрати собі інше по батькові, небагато. Але є такі, хто відстежували зміни у законодавстві в очікуванні нововведень.
“До ухвалення нового Цивільного кодексу 2004 року була така можливість, але потім законодавство змінилося, і на власний розсуд стало можливо змінити тільки прізвище та власне ім’я. По батькові ж мало відповідати імені батька. Але є багато таких історій, коли людина не хоче себе пов’язувати зі своїм біологічним батьком і хоче позбутися по батькові. Був такий прецедент у ЄСПЛ “Гарнага проти України”, і Україну зобов’язали внести зміни до нашого законодавства”, – каже Карина Мінчук.
У ЄСПЛ визнали, що положення Цивільного кодексу України невиправдано обмежують людину у зміні по батькові. Тож суд порекомендував українським законотворцям усунути цей недолік.
За словами начальниці столичного відділу реєстрації актів цивільного стану, новий закон не створить надмірного навантаження на реєстраторів.
“На працівників відділів держреєстрації актів цивільного стану це ніяк не вплине, тому що механізм зміни імені залишився той самий. За навантаженням це невеликий відсоток людей, які хочуть змінити своє прізвище, власне ім’я або по батькові. Тобто, це буде така сама процедура, реєстрація, яка називається “зміна імені”, оскільки за нашим законодавством ім’я містить у собі прізвище, власне ім’я та по батькові”, – пояснює начальниця Деснянського відділу реєстрації актів цивільного стану в м. Києві Карина Мінчук.
Читайте також: