Українцям дозволили змінювати по батькові на власний розсуд


image
Фото з відкритих джерел

З 2004 року норми Цивільного кодексу України не передбачали, що людина може змінити своє по батькові. Тепер українцям повернули таку можливість. Усе завдяки жінці, яка у боротьбі за свої права дійшла до ЄСПЛ.

 

Відповідний закон ухвалили ще 2 місяці тому. Але документ набув чинності з 1 січня цього року.

Згідно з новим законом, українці можуть з 16 років вільно змінювати не лише ім’я та прізвище, а й по батькові. Для громадян, які досягли 14-річного віку, така опція доступна за згодою батьків або опікунів.

Як розповіла в ефірі телеканалу “Україна 24” начальниця Деснянського відділу реєстрації актів цивільного стану в м. Києві Карина Мінчук, людей, які хочуть обрати собі інше по батькові, небагато. Але є такі, хто відстежували зміни у законодавстві в очікуванні нововведень.

“До ухвалення нового Цивільного кодексу 2004 року була така можливість, але потім законодавство змінилося, і на власний розсуд стало можливо змінити тільки прізвище та власне ім’я. По батькові ж мало відповідати імені батька. Але є багато таких історій, коли людина не хоче себе пов’язувати зі своїм біологічним батьком і хоче позбутися по батькові. Був такий прецедент у ЄСПЛ “Гарнага проти України”, і Україну зобов’язали внести зміни до нашого законодавства”, – каже Карина Мінчук.

Для довідки:
У 2007 році українка Наталія Володимирівна Гарнага звернулася до Європейського суду з прав людини з позовом проти уряду України. Жінка хотіла змінити своє по батькові на “Юріївна”, бо жила у родині з вітчимом. До цього вона вже змінила своє прізвище на прізвище неповнорідного батька, однак Відділ реєстрації відмовив жінці у зміні по батькові. Заявниця намагалася оскаржити рішення у кількох українських судах, але її позов відхилили, бо чинне законодавство не передбачало можливості змінити по батькові.

У ЄСПЛ визнали, що положення Цивільного кодексу України невиправдано обмежують людину у зміні по батькові. Тож суд порекомендував українським законотворцям усунути цей недолік.

За словами начальниці столичного відділу реєстрації актів цивільного стану, новий закон не створить надмірного навантаження на реєстраторів.

“На працівників відділів держреєстрації актів цивільного стану це ніяк не вплине, тому що механізм зміни імені залишився той самий. За навантаженням це невеликий відсоток людей, які хочуть змінити своє прізвище, власне ім’я або по батькові. Тобто, це буде така сама процедура, реєстрація, яка називається “зміна імені”, оскільки за нашим законодавством ім’я містить у собі прізвище, власне ім’я та по батькові”, – пояснює начальниця Деснянського відділу реєстрації актів цивільного стану в м. Києві Карина Мінчук.

Читайте також:

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Читайте нас в Telegram DONрегіон
Підписуйтесь на наш Instagram Вільне радіо

Якщо Ви дочитали цей матеріал до кінця, сподіваємось, він був корисним для Вас

Ми дуже цінуємо те, що Ви з нами!

Запрошуємо Вас стати патроном Вільного радіо та підтримати нашу редакцію.

Якісна незалежна журналістика потребує багато зусиль та ресурсів, і саме Ви можете допомогти нам робити це чесно і кожного дня!

Щомісячна підтримка
Допомогти одноразово
Поділитись публікацією

Ця публікація створена за підтримки Європейського Фонду за Демократію (EED). Зміст публікації не обов'язково відображає думку EED і є предметом виключної відповідальності авторів


Спонсор

Останні новини

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: