Підтримати
Жінка, яка нібито отримала російський паспорт у Кураховому, березень 2025 року
Жінка, яка нібито отримала російський паспорт у Кураховому, березень 2025 року. Скриншот відео з окупаційних джерел

Невизнаний в Україні президент Росії Володимир Путін 20 березня підписав указ, який зобов’язує громадян України без “законних підстав бути на території Росії” “легалізуватися” або виїхати до 10 вересня 2025 року.

 

Відповідний документ оприлюднили на російському офіційному онлайн-ресурсі для публікації правових актів.

Рішення стосується й чотирьох українських областей, які Росія незаконно вписала до своєї конституції у 2022 році, тому може підштовхувати українців на тимчасово окупованих частинах Донецької, Луганської, Херсонської та Запорізької областей отримувати російське громадянство.

Указ Путіна від 20 березня вносить зміни в указ від 30 грудня 2024 року, в якому іноземців без документів на території Росії (з погляду російського законодавства, до них належать і українці без російського громадянства на тимчасово окупованих територіях) зобов’язували “легалізувати” свій статус до 30 квітня. Новий указ посунув крайній термін “легалізації” до 10 вересня, однак лише для громадян України.

Для того, аби “легалізуватися”, від громадян України вимагають, зокрема, здати біометричні дані, пройти медогляд (зокрема тести на наркотики), іспит на знання російських мови та історії, а також “погасити наявні заборгованості”.

Водночас українці, які до окресленої дати не “легалізують” свій статус або виїдуть, у Росії офіційно стануть “нелегалами-порушниками”. Їх додаватимуть у новостворений “реєстр контрольованих осіб” та запровадять щодо них так званий “режим висилки”.

Люди, які потрапили до цього реєстру, обмежуються в правах у Росії. Зокрема, вони не зможуть:

  • змінювати місце проживання без дозволу органу внутрішніх справ;
  • виїздити за межі “регіону РФ, де перебувають або проживають”;
  • купувати й реєструвати нерухомість та транспортні засоби;
  • реєструвати шлюби, юрособи, індивідуальне підприємництво;
  • відкривати банківські рахунки та здійснювати банківські операції (окрім грошових переказів для оплати обов’язкових платежів, а також переказів на рахунок “контрольованої особи” та видачі готівки у сумі не більш як 30 тисяч рублів на місяць);
  • відвідувати школи й садочки.

На початку березня 2025 року лідер Росії Путін заявив, що паспортизація мешканців тимчасово окупованих територій України “практично завершена”. Тож невідомо, чому крайні темпи для “легалізації” продовжили тільки для українців.

Що відомо про “паспортизацію” на ТОТ Донеччини

Спочатку жителям тимчасово окупованої частини Донеччини дозволяли до 1 липня 2024 року перебувати на захоплених Росією територіях за документами псевдореспубліки. До цієї дати вони мали оформити російське громадянство, інакше їх могли визнати іноземними громадянами.

Однак пізніше, за оновленими указами невизнаного президента Росії Володимира Путіна, українців, що опинились у тимчасовій окупації, поставили перед вибором: або до 1 січня 2025 року оформити російське громадянство, або написати офіційну відмову від нього. З цього випливав висновок: 

  • ті, хто не має російського громадянства і не склав присягу Росії, будуть вважатися іноземцями;
  • ті, хто не має громадянства і не склав присягу Росії, вважатимуться людьми без громадянства.

Цим категоріям громадян будуть пропонувати оформити посвідку на проживання (т.з. “ВНЖ”).

Аби власники “паспортів ДНР” могли користуватися необхідними послугами на тимчасово окупованій території, термін дії цих фейкових документів подовжили. За попереднім псевдоуказом ідентифікація власників “паспортів ДНР” мала припинитися 31 грудня 2023 року.

Однак, ймовірно, темпи паспортизації жителів псевдореспубліки не виправдали очікувань росіян. Тож місцевим дозволили й далі користуватися “паспортами ДНР”. Згідно з “указом” ватажка псевдореспубліки Дениса Пушиліна, їх мали припинити приймати до кінця 2024 року.  

Також у цей самий термін мали припинити дію “адресних довідок” та інших документів, за якими окупанти могли ідентифікувати жителів окупованої частини регіону.

Нагадаємо, журналісти Вільного радіо говорили з мешканцями тимчасово окупованої частини Донеччини та правозахисницею про те, як паспорти РФ у т.з. “ДНР” змінюють життя людей в окупації та для кого є ризик опинитися на лаві підсудних через цей документ.

Також ми розбирались, як краще отримати український паспорт для дітей з окупації, які документи необхідні, коли можуть відмовити в оформленні та хто з т.з. “ДНР” найбільше цікавиться українським паспортом.


Завантажити ще...