Без російських паспортів в окупації неможливо отримати стипендію, оформити документи або платити менші “податки”. Тих, кого це не переконує, окупанти примушують, обмежуючи базові потреби. Ми поговорили з мешканцями тимчасово окупованої частини Донеччини та правозахисницею про те, як паспорт РФ у т.з. “ДНР” вже змінив життя людей в окупації та для кого є ризик опинитися на лаві підсудних через цей документ.
З 1 липня 2024 року окупанти грозяться видворяти з тимчасово захоплених території України тих, у кого немає російського паспорта. Про це є відповідний указ президента країни-агресорки Росії. Заявити, що не бажають отримувати російське громадянство, люди можуть. Але тих, хто обере цей шлях, окупанти вважатимуть іноземцями. Виникають проблеми, якщо надавати окупантам свій український паспорт, і зараз.
“Гуляв якось на Різдво з другом. Підійшов “поліцейський” — перевірка документів. Друг показав свій український паспорт й відповідно почалось: “ти у курсі, що він вже не дійсний, зараз буде штраф у РУВД (районне управління внутрішніх справ, — ред.). Довелось давати хабаря, щоб не відвезли у відділок. З російським паспортом, звичайно, цього б не сталось”, — розповідає Антон з Донецька (імʼя змінено).
Цього року ватажок бойовиків т.з. “ДНР” Денис Пушилін підписав розпорядження, де людей ще більше залякують. У “документі” йдеться, що всіх місцевих, які не мають громадянства Росії або псевдореспубліки, будуть відправляти у табори.
Проте правозахисники та жителі окупованих територій поки що не стикалися з такими санкціями.
“Я думаю, що всі громадяни України, які відмовляться від російського паспорта, їх просто заарештують. І це буде окрема категорія цивільних заручників, яких РФ триматиме у полоні чи ув’язненні”, — казав про “указ” Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець в ефірі телемарафону “Єдині новини”.
Після початку відкритого вторгнення окупанти одразу ж розпочали активну паспортизацію на “новоокупованих” територіях. Наприклад, станом на травень 2023 року у Світлодарську нібито близько 1400 місцевих оформили російські паспорти.
Лубінець зазначав, що українські посадовці розробляють законопроєкт для убезпечення тих, хто змушений оформити паспорт Росії не з власної волі.
“Я б порадив брати російський паспорт, все ж таки для себе ухвалити рішення вижити. Це найголовніше. Ми розуміємо, що це відбувається під тиском”, — зазначає уповноважений Верховної Ради України з прав людини.
Втім вже наступного дня міністерка з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Ірина Верещук виступала з протилежною заявою.
“Мої рекомендації українцям на ТОТ залишаються тими самими: російські паспорти не брати, з окупантами не співпрацювати, за можливості виїхати, чекати ЗСУ”, — написала Ірина Верещук.
Допомогти розібратись у суперечливих заявах посадовців спробував радник керівника Офісу президента Михайло Подоляк.
“Україна не переслідуватиме громадян, які пасивно отримали “російське громадянство”. Ключове — пасивно, під жорстким примусом. Тому що примус до непотрібного паспорта — одна з важливих технологій залякування з боку Росії та безумовна ознака системного геноцидного формату війни. Водночас кожен із тих, хто активно сприяв окупантам, відповідатиме перед законом”, — пояснив 1 травня Михайло Подоляк.
Керівниця правозахисної організації “Донбас SOS” Віолета Артемчук каже, що у першу чергу слід думати про безпеку. У правозахисників є гаряча лінія для людей з окупації, куди дзвонять радитись зокрема і щодо отримання паспортів.
“Я скоріше за те, щоб виїжджали, якщо є така можливість. А якщо це перешкоджає безпеці чи може призвести до негативних наслідків, то люди просто отримують ці паспорти”, — ділиться з Вільним радіо керівниця “Донбас SOS” Віолета Артемчук.
Жителі т.з. “ДНР” не розуміють, які наслідки можуть їх чекати, якщо вони вимушено візьмуть російський паспорт.
“Люди з окупованих територій як правило звертаються з сумнівами та побоюваннями. Особливо це дорослі люди, для яких це вже не перший паспорт, і вони радяться: “А що буде? Які права я втрачу?”, — каже Віолета Артемчук.
Жителі окупованої частини Донеччини діляться: наразі для них російський паспорт став звичною справою.
“Зараз це вважається звичайною процедурою, і трагедії у цьому масово ніхто не бачить. Батьки самі поспішають отримати для своїх дітей російські паспорти, тільки б вже не “ДНРівські”. Це те саме, як українські діти отримують українські паспорти. Чи можуть вони їх не брати? Це стало буденністю”, — стверджує житель Донецька Антон (ім’я змінено з питань безпеки).
За його словами, до повномасштабного вторгнення Росії в Україну оформити документ було складніше та довше — з Донецька доводилось їздити до найближчого Ростова-на-Дону та складати там іспити.
“Ти брав талон у “поліції”, де тобі писали, що через два місяці треба їхати в Росію. За деякий час телефонували та нагадували, що треба приїхати у Ростов, казали, куди саме їхати, скільки грошей з собою брати. На місці стоїш вже живу велику чергу, забираєш паспорт, але давали його без прописки. Для цього треба було йти в ще один орган, але я не захотів і так досі й ходжу з паспортом без прописки. Раніше це було не просто”, — згадує Антон.
“Зараз це займає пару тижнів. Ці паспорти штампують місцевим, як якісь квитки. За останні півтора року російських паспортів стало у Донецьку значно більше, ніж було за попередні три роки, коли їх дозволили оформлювати”, — додає донеччанин.
Однак швидкість не означає, що зникли всі бюрократичні перепони.
“Не знаю, чому, але як три роки тому, так і зараз на паспорти великий ажіотаж. Для того, щоб оформити паспорт РФ, досі треба відстояти чергу. Я коли о 8:30 їду Донецьком на роботу, то проїжджаю декілька МФЦ (багатофункціональний центр — російська установа, подібна до українського ЦНАПу, де можна отримати різні дежпослуги, — ред.). Так там такі великі черги вулицею стоять”, — ділиться Вікторія (ім’я змінено з питань безпеки) з Харцизька, яка працює у Донецьку.
Водночас жителі т.з. “ДНР” уточнюють, що школярі у т.з. “ДНР”, як і на підконтрольній території, можуть оформлювати паспорти з 14 років.
“З 8 класу дійсно слід отримувати паспорт. Якщо цього не зробити, то починаються складнощі. По-перше, він (школяр, — ред.) не отримає атестат про закінчення загальної середньої освіти без паспорта РФ. Зараз без нього ти взагалі ніхто, тебе ні на роботу не візьмуть, нікуди. Навіть “ДНРівський” паспорт вже можна вважати недійсним, бо з ним нікуди не візьмуть. Ми навіть зараз вимушені квартиру переоформлювати”, — доповнює вчителька з Донецька Марія (ім’я змінене з питань безпеки).
Під час боїв за Маріуполь, коли окупанти депортували з міста місцевих жителів у Донецьк, жінка працювала на прийомі таких громадян. Вона згадує: тоді людей переконували, що їхні документи вже недійсні та слід одразу оформлювати російський паспорт.
Ще один зі співрозмовників Вільного радіо, який влітку 2023 року влаштовувався на роботу у Донецьку, підтверджує, що зараз у будь-яких організаціях при оформленні на роботу вимагають саме російський паспорт.
“Працівників державних установ та шкіл вимагають отримувати паспорти РФ. У закладах вищої освіти це робили ще до повномасштабного вторгнення”, — зазначає правозахисниця Віолета Артемчук.
На роботі можуть тиснути на працівників додатковими витратами на податки.
“Нам на роботі оголосили, що якщо ви є резидентом Російської Федерації, то всі повинні до першого липня принести ксерокопію російського паспорта. В нас є співробітник з українським паспортом і він принципово не хоче отримувати російський. Йому одразу оголосили, що з нього податок на прибуток не 13%, як у всіх інших [хто має паспорти РФ], а як з іноземця, а це 30%”, — ділиться досвідом мешканка окупованого регіону Вікторія.
“В нас був ще приклад з іншого регіону, коли звернувся фермер, який все своє життя вирощує монокультури й зокрема баклажани у промислових масштабах. Йому треба їх продавати, і йому сказали, що не візьмуть на продаж таку велику партію без російського паспорта. Тобто він залишається з купою баклажанів “на самоті”, а з цього годується вся його родина. Він консультувався щодо отримання паспорта для тещі, щоб його з ним не забрали в армію окупантів”, — наводить приклад правозахисниця “Донбас SOS”.
Зазначимо, у випадку оголошення чергової мобілізації в Росії українських чоловіків на непідконтрольній території можуть забрати на війну проти України.
Окупанти фінансово тиснуть також і на абітурієнтів, які зараз вступають у виші.
“Якщо ти приходиш з “ДНРівським” паспортом або українським вступати у виш, то тебе приймають. Однак попереджають, що не будуть виплачувати ніякої стипендії. Тобто я можу сказати так: офіційно не забороняють вступати з українським паспортом, але всі будуть дуже косо дивитись на тебе”, — додає Вікторія з Харцизька.
У вишах в окупації після відкритого вторгнення регулярно проводять бесіди з тими, хто вже давно навчається.
“Питали всіх, хто ще не оформив [російський паспорт], та розповідали про його переваги. Це аргументувалось тим, що “виш” перейшов на російський стандарт і ви отримаєте російський диплом. Для того, щоб ви стали повноцінними російськими студентами та вас внесли в офіційну базу студентів, “будь ласка, надайте дані російського паспорта”, — ділиться досвідом Вікторія.
Черги в “багатофункціональних центрах” окупантів утворюються ще й через літніх людей, які оформили “паспорти “ДНР”.
“Вони всі йдуть у паспортні столи, щоб зробити російський паспорт. Наразі пенсіонери отримують ще “ДНРівську” пенсію, але її обіцяють перерахувати на російські стандарти. Тому паспорт РФ потрібен їм для перерахунку, щоб отримувати трохи більше грошей”, — ділиться спостереженнями Вікторія.
За даними правозахисників, українців, які не хочуть самостійно оформлювати паспорти РФ, змушують до цього й іншими способами. Під час оформлення людей змушують писати відмови від українського громадянства. У деяких випадках це навіть знімають на відео.
“Люди бояться. Ким вони потім будуть для України? Вони, до речі, вірять у те, що після цього перестають бути громадянами України. Ні, вони громадяни, не дивлячись на примус отримувати ці папірці, бо вважається, що вони зробили це під примусом”, — розповідає Віолета Артемчук.
Дехто настільки хвилюється через відповідальність за російський паспорт, що звертається до правозахисників з питаннями про наслідки для свого майна.
“Показовий був приклад, коли жінка з Донецької області питала, що буде з її квартирою у Кіровоградській області. Думала, що її відберуть. Кажу одразу — не відберуть”, — запевняє правозахисниця.
Водночас донеччанин Антон каже, що українські паспорти досі є у деяких мешканців Донецька. Вони зберігають їх, але не показують.
До українських правозахисників звертаються люди, які стикаються з тиском у різних формах.
“Те, до чого іноді вдаються т.з. керівники всіх ланок у “ДНР”, — маніпуляції, бо це скоріше залякування, ніж дійсні погрози. В нас було таке звернення з невеличкого села з “новоокупованих” територій. Там маломобільній жінці та її доньці теж у віці казали, що, якщо вони не отримають паспорти РФ, то до старшої жінки припинить приходити соціальний працівник. Чи регулюються такі заяви чимось — ніхто не знає, але після таких слів вона звернулась [до правозахисників] з сумнівами”, — ділиться історією Віолета Артемчук.
Крім цього, у селі, де живуть жінки, є проблеми з постачанням питної води. Тож загарбники маніпулюють і цими потребами.
“[Окупанти] сказали, що не будуть підвозити воду до тих, хто не має паспорта РФ. Я б злякалась, наприклад, бо пити гірку воду, яка непридатна до цього, не хочеться. Тут підлість у тому, що маніпулюють базовими потребами”, — каже правозахисниця.
Донеччанин перераховує такі переваги російського паспорта у т.з. “ДНР”, які бачить особисто:
“У мене є знайомий, який виїхав з “ДНР” у Росію, коли почалось повномасштабне вторгнення. При цьому він не оформив ні російський, ні “ДНРівський” паспорт. Так йому довелось давати хабаря у 100 тисяч [російських рублів], щоб супер швидко оформити хоча б “паспорт “ДНР”, але його ще й “кинули” на гроші”, — ділиться історією Антон.
Згідно з Гаазькою конвенцією “Про правила та звичаї війни”, примус отримувати паспорти РФ — це порушення міжнародних гуманітарних прав.
“Це давній документ, який ратифікований Україною у 1991 році. Його підписали 195 країн, у тому числі Росія у 1992 році. Якщо підписанти порушують їх, то це можна оскаржити у судовому порядку”, — каже правозахисниця Віолета Артемчук.
Проте під час повномасштабної війни країна-агресорка порушує всі правила, яких колись погодилась дотримуватись.
“У конвенції “Про правила та звичаї війни” є 45 стаття, де прямо вказано, що не можна примушувати до отримання паспорта країни-окупантки. Насправді ці правила про звичаї війни зараз дуже сумно читати, бо у подіях спровокованої війни, яка у нас відбувається, порушується все”, — підсумовує Віолета Артемчук.
Ті, хто хоче дізнатися більше про наслідки отримання російського паспорта в окупації, можуть безоплатно проконсультуватися з правозахисниками “Донбас SOS” за цими номерами:
Нагадаємо, оформити паспорт дитині з тимчасово окупованих територій можна, приїхавши на підконтрольну територію України через Росію або Білорусь. Ми поговорили з правозахисницею про те, як краще отримати паспорт для дітей з окупації, які документи необхідні, коли можуть відмовити в оформленні та хто з т.з. “ДНР” найбільше цікавиться українським паспортом.
Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.