Вадим Бак працював керівником в освіті Бахмута майже пів століття. При ньому побудували 3 школи та 10 дитсадків. Нині майже усі ці бахмутські освітні заклади зруйновані російськими окупантами. Він вітає колег з Днем вчителя, згадує відновлення освіти після Другої світової та міркує про колег, які вимушені працювати в окупації.
Заслужений працівник народної освіти, 82-річний бахмутянин Вадим Бак віддав закладам освіти понад пів століття: працював учителем та 46 років, з кінця 1960-х, очолював різні школи міста й завідував міськВО. Зараз він в евакуації на Кіровоградщині та вітає усіх вчителів з професійним святом.
“Вчитель — це одна з головних професій. І кожна людина, яка колись навчалася, має пам’ятати свого вчителя. Вчителі дають “путівку в життя” усім. У цей день бажаю усім вчителям здоров’я, миру, успіхів у роботі, щоб скоріше закінчилася ця війна та щоб ми скоріше повернулися до миру!” — каже чоловік.
За десятиліття його праці у Бахмуті побудували десятки освітніх закладів.
“За час моєї роботи завідувачем міськВО у місті побудували 10 дошкільних закладів та 3 школи — №№ 5, 9 та 2. Ну а усілякі тири та інше дрібне я навіть не рахую. Так, у 2-й школі ми зробили тир, басейн та теплицю. Зараз усі ці школи зруйновані. У Бахмуті були такі гарні школи, вчителі, а тепер усе розорили! Це не по-людськи, несправедливо, це роблять терористи, і треба, щоб вони за це постраждали”, — каже Вадим Бак.
Росіяни прицільними обстрілами зруйнували усі школи, які перелічив освітянин. Зокрема, 5 школу у центрі міста, в якій навчалися майже тисяча учнів, росіяни розбомбили у липні.
Вадим Бак каже: нині українським вчителям дуже тяжко працювати, нелегко й учням. Дистанційна освіта все ж не може повноцінно замінити звичайну. А ще важче тим колегам, які залишилися та тимчасово окупованій території.
“Прийшли окупанти та змушують їх [працювати] під дулом зброї, а куди він подінеться, якщо він там залишився, всі ж не втечуть. Я вважаю, що таких вчителів не мають потім карати, і суспільство має ставитись до них гуманно”, — міркує чоловік.
Він згадує роки Другої світової: коли нацисти вторглися в СРСР, йому був лише рік, а коли війна закінчилася — 5.
“Знаю, що на окупованих нацистами територіях радянські вчителі навіть викладали по радянських підручниках. Тільки в них Леніна та Сталіна закреслювали. В Бахмуті працювали вчителі, які залишались в окупації, за це їх ніхто їх потім не карав”, — розповідає він.
Та згадує завідувача міського відділу освіти Бахмута Валентина Замкового, який залишився в окупованому нацистами місті та працював.
“В мене навіть є фотографія, де він з офіцерами [Вермахту] та керівництвом окупованого Артемівська. Після війни його, звісно, перевіряли дуже ретельно та вирішили не карати. Потім він працював у музеї, у нього багато краєзнавчих книг”, — розповідає Вадим Бак.
Дитинство його пройшло у Дніпропетровській області, де батько працював у науково-дослідному інституті. Потім родина переїхала в Івангород Кіровоградської області до бабусі й дідуся. Там він закінчив школу, Кіровоградський технікум механізації сільського господарства, працював рік механіком. А після служби в армії закінчив Слов’янський педагогічний інститут та поїхав працювати в тодішній Артемівськ. На пенсію вийшов у 2003-му та ще до 2014-го очолював вечірню школу у Бахмуті.
Вадим Григорович — голова педагогічної династії: вчителькою початкових класів працювала його дружина, син викладає історію. Перша невістка, Вікторія Бак — кандидатка педагогічних наук, викладачка природознавчих дисциплін, послідовниця філософії гуманної педагогіки Шалви Амонашвілі. Друга невістка Тетяна теж працювала у школі, стала директоркою, але передчасно померла.
За подіями у Бахмуті та на Донеччині він спостерігає з евакуації — виїхав до сестри в Івангород, де раніше мешкав сам.
“Бахмут, бачите, окупанти ніяк не можуть захопити. Ми дуже переживаємо, тому що ми там залишили усе на світі! Я думаю, що все у місті відбудують”, — наостанок каже педагог.
Станом на кінець літа російські окупанти знищили на Донеччині майже 600 закладів освіти. У Бахмуті зруйновані або пошкоджені обстрілами армії РФ фактично усі школи. На тимчасово окупованих територіях загарбники впроваджують свої, російські, програми, підручники та ідеологію.
Читайте також: