Нещодавно ЗСУ звільнили від російських загарбників Лиманську громаду. У спадок окупанти залишили зруйновані міста та села, які тепер відновлюють українці. Що вже вдалося зробити, аби покращити життя місцевих та з якими успіхами й новими планами громада входить у новий рік, розповідає журналістам Вільного радіо голова Лиманської громади Олександр Журавльов.
Одразу після звільнення Лиманської громади від російських окупантів зруйновані міста й села почали відбудовувати. Працювати доводиться в небезпечних умовах, адже відступивши, ворог продовжує обстрілювати цивільних. Та попри це за ці 2 місяці вже є перші результати, з якими громада вступає в новий 2023 рік.
В першу чергу після деокупації Лиманщини там почали відновлювати електропостачання.
“Окупанти пошкодили дуже багато опор, ліній, трансформаторних підстанцій. Нашим енергетикам доводиться працювати під обстрілами в дуже складних умовах. Однак роботи з відновлення електропостачання не зупиняються. Наразі по Лиману світло з’явилося в домівках майже 55-60% абонентів. В селищі Дробишеве електропостачання відновили майже ста абонентам”, — розповідає Лиманський міський голова Олександр Журавльов.
Паралельно в громаді працюють і над відновленням газопостачання.
“Зараз газовики проводять роботи на північній стороні Лимана: обстежують та відновлюють усі пошкоджені мережі. Їх також дуже багато. Наразі проводяться роботи з відновлення газопостачання в Рубцівському старостинському окрузі. Це села Лозове, Яцьківка та Рубці. Далі буде Коровій Яр”, — говорить очільник громади.
Крім світла та газу, громада намагається забезпечити місцевих мешканців теплом — їм роздають дрова та паливні брекети.
“Ми уклали договір з нашим лісгоспом на придбання твердого палива, а кошти на нього нам виділили з державної субвенції. Сьогодні ми завозимо на наш майданчик дрова та паливні брикети й за можливості розвозимо їх по домівках”, — каже Олександр Журавльов.
Цьогоріч в осінньо-зимовий період місцеві здебільшого обігріваються “буржуйками” та електроконвекторами, додає очільник громади.
“Місцевим мешканцям ми видали понад тисячу пічок-“буржуйок”: 300 від облдержадміністрації, а інші — від Червоного Хреста. Крім того, для опалення таких пічок ми роздаємо брикети, якими нас також забезпечив Червоний Хрест”, — додає міський голова.
Поступово в громаду повертається торгівля. Налагоджується й забезпечення місцевих продуктами та іншими необхідними речами.
“Наразі ми практично забезпечили всіх людей, і містян, і селян, харчовими наборами. Крім того, на території громади підприємці відкрили 36 магазинів. Переважна більшість з них — в Лимані: 16 продуктових та 9 промислових (автозапчастини, ветеринарний, будматеріали). Також у місті працюють 2 перукарні”, — говорить Олександр Журавльов.
Там, де магазинів немає, працює виїзна торгівля. Також туди везуть хліб, який передають волонтери.
Вже два місяці в Лимані працює соціальна їдальня, яку організували благодійники — представники міжнародної організації World Central Kitchen, додає міський голова. Щодня волонтери видають містянам майже дві тисячі порцій гарячих обідів.
Значно покращилася й ситуація з медичним обслуговуванням, зазначає очільник громади.
“Наразі працюють лікарі, які повернулися з евакуації: 2 хірурги та терапевти. Тож у нашій громаді надається і первинна, і вторинна медична допомога. Крім того, нам допомагають військові лікарі та “Лікарі без кордонів”. Ми з ними склали графік виїздів до різних населених пунктів громади. Разом з ними їздить і наш сімейний лікар”, — розповідає Олександр Журавльов.
В ті села, куди не потрапляють “Лікарі без кордонів”, їздить місцевий сімейний лікар. Туди він дістається “швидкою”, яку громаді передали волонтери благодійної організації Cologne Cares з Чернівців.
Напередодні Нового року в Лимані відновили роботу відділення Ощадбанку та Приватбанку. Також зняти готівку можна у банкоматах.
“На сьогодні Укрпошта виплатила всі заборгованості по пенсіях. Також наші мешканці отримали одноразову грошову допомогу від Червоного Хреста”, — стверджує міський голова.
У громаді вдалося відновити зв’язок Vodafone, каже Олександр Журавльов. Є навіть мобільний інтернет.
“Коли за графіком вимикають світло, тоді, звісно, він не працює. Додатково Lifecell запустили інтернет і в селищі Дробишеве. Поки він там працює на генераторі, адже напругу на вежу енергетики ще не подали. Але найближчими днями, думаю, він вже працюватиме без генераторів”, — розповідає очільник громади.
А ще напередодні Нового року, з 14 грудня, в Лимані знову ходить маршрутний автобус. А також щодня з 9:00 до 15:00 у місті працює автозаправка.
Потроху звільнені населені пункти Лиманщини оживають. Наприклад, за минулі 3 тижні у селище Ярове повернулися майже 180 людей.
“В основному люди повертаються, щоб поставити на консервацію свої будинки та квартири і знову виїхати в більш безпечні міста. Однак ті, чиє житло вціліло, залишаються вдома. Іншим ми рекомендуємо виїхати й дочекатися більш спокійного часу в безпечних умовах”, — говорить голова громади.
З такими результатами звільнена від окупантів Лиманська громада наближається до нового 2023 року. Та незавершених справ ще багато, каже Олександр Журавльов.
“Плануємо продовжити відновлення електропостачання не тільки в місті, а й в селах та селищах, а також повністю відновити газопостачання. В новому році ми продовжимо консервувати на зиму дитячі садки та школи. Також плануємо підключити водопостачання на північну сторону міста, адже зараз у нас залишається багато питань з подачею води”, — ділиться планами на наступний рік очільник громади.
Після Нового року тут планують запустити ще й соціальний транспорт. Волонтери безкоштовно возитимуть мешканців сіл до Слов’янська, Краматорська і назад.
* * *
Нагадаємо, під російською окупацією Лиман прожив понад 4 місяці. ЗСУ втратили контроль над містом наприкінці травня, а на початку жовтня вже повернули його. Як проходили бої за Лиман та чому контроль над ним — важлива стратегічна перевага над окупантами, ми розповідали раніше.
Читайте також: