30 листопада спливає термін поставки газу мешканцям Донеччини від постачальника останньої надії. До цього періоду люди мають підписати угоду з новими газовими компаніями. В іншому випадку їх відключатимуть від газу. Під загрозою відключення можуть бути цілі будинки.
Хто не укладе договори до 29 листопада, тих відключать
Представники ПАТ “Донецькоблгаз” готові відключати тих, у кого не буде угод з постачальниками. Таку відповідь вони надали на запит видання “Громада Схід”. Журналісти видання детально проаналізували питання та проблеми, які виникли в цьому напрямку.
Пояснюють, що хоч “Донецькоблгаз” і не є вже газопостачальником, але досі залишаються оператором газорозподільної мережі. Тож, якщо абоненти не встигнуть укласти угоди з новим газопостачальником до 30 листопада, то вже в цей день працівники облгазу зможуть прийти і відключити газ. Якщо ж в квартиру або будинок власники не пустять, або їх не буде вдома, то від газу можуть відключити навіть цілий будинок.
Постачальників газу не 2, а понад 50
Журналісти також опитали жителів регіону і з’ясували, що чимало людей досі не розуміють, з яким оператором варто укладати угоду. Деякі не розуміють механізму укладання угоди. Люди похилого віку та інші, кому важко даються технології, не знають, як укласти договір онлайн.
(Інфографіка: Громада Схід)
Законів та будь-яких нормативних актів про те, хто має “піарити” газопостачальні компанії — немає. Тож, відповідно цей обов’язок лежить на самих постачальниках.
Так, у Донецькій області роз’яснення для населення та інформаційну кампанію провели лише 2 постачальники — “Yasno” та “Нафтогаз”. Але фірм же, які мають дозвіл на постачання газу понад 50. Більш детально про перелік кампаній та їхні тарифи ви можете подивитись на сайті Газотека за посиланням. Там ви можете вказати скільки приблизно витрачаєте кубів газу на рік, і вам покажуть постачальників, що пропонують найнижчу ціну, а також можете подивитися умови угод та які документи для цього потрібні.
В деяких громадах Донеччини інформувати населення взялася місцева влада. Вони й допомагають людям укладати такі договори. Наприклад, у Краматорську попередній мер направив лист у НКРЕКП з проханням відтермінувати час на зміну постачальника, адже люди, ймовірно не встигнуть.
“Ми вже розуміємо, що деяка кількість людей, імовірно, не встигне укласти договір до кінця місяця, як це передбачено законом. В умовах пандемії коронавірусу треба піти назустріч громадянам. Сподіваюся, комісія нашу думку врахує і піде людям назустріч”, — йшлося у проханні від мера Краматорська Андрія Панкова.
Але, як кажуть експерти, за законом відтермінувати укладання договорів не можуть, адже ПОН постачає газ лише 3 місяці. І така послуга доступна раз на рік.
Допомагати населенню також взялися в Чермалицькій, Миколаївській та Іллінівській ОТГ. В Миколаївці вчителька інформатики, яка вчить пенсіонерів користуватися комп’ютерами, планує організувати “нецифрових” односельців, щоб укласти договори про постачання газу. А в Іллінівці щовівторка та щочетверга фахівці сільської ради приймають громадян і також допомагають їм укладати договори.
В Чермалику ж планують спеціально провести інтернет, щоб представник газової компанії міг допомагати укладати договори.
“Поки що місцеві мешканці до мене не зверталися з такою проблемою (щодо укладання договорів — ред.), але прогнозую, що невдовзі будуть. Село наше газифіковане та знаходиться на лінії розмежування. До районного центру нам їхати близько 65 кілометрів. Не тільки літнім, але й молодим людям це буде незручно. Ми готові організувати в сільраді робоче місце з підключенням до інтернету, де представник газової компанії зможе працювати. А ми вже людей організуємо”, – на початку листопада розповіла журналістам голова Чермалицької сільської ради Олена Табія.
Субсидії залишаться
Навколо теми вже назбиралося чимало міфів. Тож варто звернути увагу на факти, прописані в нормативних актах.
Нагадаємо, головний постачальник Донеччини ПАТ “Донецькоблгаз” цього року не закупив газ для населення. Через це забезпечувати абонентів облгазу взявся “Постачальник останньої надії” НАК “Нафтогаз”. Але компанія надає газ лише до 30 листопада. До цього періоду жителям Донеччини потрібно укласти договори з новим газопостачальником. Заяву можна подати онлайн на сайтах компаній або ж відправити їм копії документів на пошту. Який пакетів документів потрібний для угоди — читайте в матеріалі: Змінився постачальник та ціна. Мешканцям Донеччини переглянуть тарифи на газ за жовтень.
Читайте також: