В окупованому Донецьку на фасаді школи вціліли унікальні українські мозаїки, але, можливо, не всі (ФОТО, ВІДЕО)

Будівлі ліцею №5 у центрі Донецька понад пів століття прикрашали 9 мозаїчних панно київських майстрів. До їхнього створення долучилася й дисидентка Алла Горська, яку згодом знайшли вбитою. Нині школу ремонтують будівельники країни-окупантки. Витвори монументального мистецтва зберегли, але чи всі вони вціліли — невідомо.
Мозаїчні панно потрапили у сюжет окупаційних джерел про ремонт донецького ліцею.





На відео видно, що мозаїки збережені, хоча їх могли і знищити. Адже російсько-окупаційна адміністрація Донецька прибирає все, що своєю стилістикою нагадує про Україну.
Водночас фасади школи розфарбували у кольори російського триколору, а на одній з поверхонь намалювали великий портрет Путіна та написали його цитату “За нами — правда, за нами — Россия!”


“Будівельники зберегли всі мозаїки, а саму будівлю ліцею №5 перетворили зовні і всередині майже до невпізнання. Крім будівлі, перетворилися стадіон, спортивний та дитячий майданчики ліцею”, — пишуть в окупаційних джерелах.
Відомо, що таких мозаїчних панно на школі було 9, два з них були на космічну тематику та називалися “Сонце” і “Космос”. Ще одне панно, головне, звалося “Прометей”. У відеосюжеті окупантів можна побачити лише п’ять із них.
Школа №5 у Донецьку — це унікальна експериментальна будівля
Цю будівлю школи побудували у 1966 році за оригінальним проєктом відомого київського архітектора Йосипа Каракіса та прикрасили мозаїками київських монументалістів на чолі з Віктором Зарецьким. Керував цими роботами зі створення мозаїчних панно академік Григорій Синиця. Це була перша у Донецьку шкільна будівля, прикрашена мозаїкою.
За даними краєзнавців Донеччини, ця одноповерхова школа з 40 класами унікальна у багатьох сенсах. Конструкція цієї зведеної над гірськими виробками будівлі легка та гнучка. У її будівництві використали виключно місцеві матеріали, тому вартість будівництва вийшла вдвічі нижчою, ніж зазвичай. У цій школі — окремі виходи з класів у зони відпочинку.
Людмила Огнєва була хранителькою мозаїк на ліцеї №5 у Донецьку
Багато років поспіль долею цих мозаїчних панно опікувалася берегиня української спадщини, громадська діячка з Донецька Людмила Огнєва. Своїх друзів та гостей міста вона водила до цих панно на екскурсії.

“Людмила Родіонівна прожила практично усе життя в Донецьку і зберігала українську спадщину: мозаїки Алли Горської, Опанаса Заливахи, в створенні яких брав участь Василь Стус”, — розповідає краєзнавець та журналіст Володимир Березін.
Зокрема, Огнєва розповідала, що ці унікальні мозаїчні панно створили у 1965-66 роках за участі Алли Горської, мисткині та видатної дисидентки з Києва, яку за кілька років знайшли вбитою. Вони є пам’яткою монументального мистецтва та історії національного значення.
Людмила Огнєва покинула окупований Донецьк та останні роки жила у столиці. Її не стало навесні торік.
Мозаїчні панно можуть загинути й внаслідок обстрілів, під які ця школа періодично потрапляє. 30 травня 2022 внаслідок одного з таких ударів у будівлі вилетіли шибки, два снаряди начебто влучили у перекриття та у крило школи. Хто завдав цих ударів, Вільному радіо невідомо.
Кількадесят унікальних мозаїчних панно є й в тимчасово окупованому росіянами Світлодарську. Одне з таких прикрашало стіну палацу культури — нині ця будівля зруйнована.
У березні 2023-го російська армія вгатила по будівлі супермаркету “Семья” у Бахмуті. Всередині знаходилося монументальне мозаїчне панно на тему історії міста, краю та країни. Ця будівля теж знищена.

Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.
