25 листопада російські кораблі, порушуючи Конвенцію ООН, протаранили та обстріляли військові кораблі України. ФСБ Росії взяли у полон українських моряків та затримали кораблі.
Український військовий флот о 6-й ранку 25 листопада з плановим переходом виплив із Одеського порту з Чорного моря до порту в Азовському морі в Маріуполі. В складі флоту були малі броньовані артилерійські катери(МБАК) “Бердянськ” і “Нікополь”, та рейдовий буксир “Яни Капу”.
За планом переходу, ВМС Збройних сил України повинні були перетнути Керченську протоку о 12-й годині. Але під Керченським мостом нібито сів цивільний танкер, який заблокував прохід українським кораблям.
З російської сторони прийшло повідомлення, що кораблі ЗСУ нібито порушили державні кордони України з Росією, хоча у Керченській протоці за документами – нейтральні води.
(Фото: Керчь.Инфо)
З території РФ піднялась військова авіація, яка супроводжувала російський флот. Російські кораблі заблокували хід буксиру “Яни Капу” та протаранили його, внаслідок чого, українське судно отримало пошкодження одного двигуна. Після тарану, російський спецназ пішов на абордаж, на кораблі лунали постріли, 6 українських військовослужбовців зазнали поранень.
“За оперативною інформацією захоплено МБАК “Бердянськ” і РБК “Яни Капу”, які буксируються. МБАК “Нікополь”, заблокований та слідує у супроводі окупантів, катер не ушкоджено”, — про це повідомила прес-служба Воєнно морських сил Збройних сил України.
Російська сторона стверджує, що постраждалі в Керченській протоці українські військові знаходяться в стабільному стані, вони отримали лише “легкі поранення”. Про це пишуть російські ЗМІ, з посиланням на медичний заклад окупованої Керчі. Проте звітують вони лише про трьох постраждалих, в той час українська сторона дає дані про поранення 6 українських військовослужбовців.
Через збройну агресію РФ між Азовським та Чорним морем, РНБО пропонує ввести воєнний стан. Президент Порошенко підтримав пропозицію та скликав народних депутатів на термінове засідання Верховної Ради, щоб прийняти це рішення. Його проведуть сьогодні о 16:00.
Воєнний стан – це особливий правовий режим, який вводиться у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальної цілісності.
Під час режиму воєнного стану закон дозволяє вводити обов’язкову трудову повинність для проведення оборонних робіт; змінювати умови праці і режим роботи підприємств і організацій усіх форм власності; вилучати для тимчасового користування необхідне майно міністерств, центральних і місцевих органів виконавчої влади, територіальних громад, підприємств і громадян; встановлювати охорону важливих об’єктів національної економіки України, які забезпечують життєдіяльність населення; вводити комендантську годину; обмежувати свободу пересування громадян; перевіряти документи у громадян, а в разі необхідності оглядати речі, транспорт, багаж і вантажі; забороняти діяльність політичних партій і громадських організацій, якщо вони загрожують національній безпеці України.
При цьому зазначимо, що загальної мобілізації на цей момент не передбачається. Однак до військкоматів можуть викликати першу чергу запасу.
Під час воєнного стану держава бере на себе функцію повного контролю за засобами масової інформації: підприємствами зв’язку, телерадіоорганізаціями та видавництвами. Крім того, існує ризик заборони роботи особистих та колективних радіостанцій.
Якщо ЗМІ порушують вимоги режиму воєнного стану, у них можуть вилучити теле- та радіообладнання, відео- та аудіоапаратуру, комп’ютери або будь-які інші засоби зв’язку. Це стосується як державних, так і приватних медіа.
(Графіка: Верховна Рада України)
Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.