Підтримати
посвідка тимчасове проживання апатрид
Фото з відкритих джерел

Відтепер понад 35 тис мешканців України зможуть легалізуватись, ставши юридично особою без громадянства. Як це стосується людей з ОРДЛО читайте в матеріалі.  

Про новий закон повідомив нардеп з Волновахи Дмитро Лубінець, який був ініціатором змін в законодавстві. 

Завдяки прийнятому закону люди без громадянства зможуть законно перебувати на території України, отримавши посвідку на тимчасове проживання та посвідчення особи без громадянства для виїзду за кордон. Ці документи підтверджують особу людини, законність її перебування в Україні та дають можливість легально виїхати за кордон. 

“Без посвідки (на тимчасове проживання — ред) людина не може підписати договір з сімейним лікарем. Освіту отримувати не може, медичні послуги  —  не може, захист своїх прав в судах  —  не може. Тобто людина є, а будь-якого паперу, який посвідчує його особу немає”,  —  пояснює важливість цього закону народний депутат. 

Для довідки:
Особа без громадянства (або апатрид) — це людина, яку жодна держава відповідно до свого законодавства не вважає своїм громадянином. За даними народного депутата Дмитра Лубінця, в Україні таких людей приблизно 35 тис. Точної цифри немає, оскільки такі люди не мають юридичного статусу, відсутні в офіційних статистиках і залишаються “юридичними привидами” для держави, позбавленими всіх прав, та часто знаходяться на межі виживання. Такий статус передається з покоління в покоління: діти осіб без громадянства отримують його у спадок від батьків. В Україні багато людей без громадянства серед ромів. Є також сотні родин, які від початку 1990-х мешкають без оформленого громадянства з ще радянськими паспортами або свідоцтвами про народження, або з документами невизнаної Придністровської Молдавської республіки. Також особами без громадянства є люди, які виїхали з ОРДЛО та втратили паспорт. А також тисячі малюків, які народились на тимчасово окупованих територіях України після весни 2014 року та не оформили свідоцтво українського або російського зразка.
  

Тож, з офіційним статусом апатрида людина без громадянства може офіційно працевлаштуватись та отримувати всі послуги, як і громадяни України. Також людей без громадянства звільняють від оплати судових зборів та авансів за виконання судових рішень під час оскарження рішень про визнання себе особою без громадянства.    

“У нас люди з окупованої території переїжджають. У них на території  України, умовно кажучи, вкрали паспорт. А для того, щоб підтвердити, що я  —  громадянин України, потрібно звертатись до державної міграційної служби, яка залишилась на окупованій території. Всі архіви залишились там. Отже, що нам робити з такими людьми? Таке замкнене коло” —  каже Дмитро Лубінець.

Раніше такі питання вирішували через суд. Часом розгляд тривав місяцями. 

Додамо, новий закон стосується й понад 40 тис дітей, які народилися на тимчасово окупованих територіях України після весни 2014. Такі цифри наводила агенція в справах біженців ООН в Україні. Мова про тих немовлят, які народились на непідконтрольній території або отримали там за останні 6 років “папірець” на заміну паспорту. 

“Якщо у вас є документи, які ніхто не визнає, – це як бути без документів”, —  говорить старший радник з правових питань управління верховного комісаріату у справах біженців  ООН в Україні Юк Бессо в коментарі журналістам Вільного радіо.

Частина вагітних жінок з ОРДЛО їдуть народжувати на підконтрольну територію  —  так немовля точно офіційно зареєстровано. Для тих, хто вже народив у самопроголошених республіках — для оформлення дітей на підконтрольній уряду території їх на КПВВ пропускають без документів на дитину.  Іноді з цим можуть допомогти також волонтери. Наприклад, займається цим питанням громадська організація “10 квітня”.

Причому звернутися за отриманням статусу людини без громадянства можуть й нелегальні мігранти. Якщо людина в статусі апатрида проживе понад 2 років в Україні, то отримає дозвіл на імміграцію, посвідку на постійне проживання та (за бажанням) українського громадянства.

Новий закон також визначає статус дитини, розлученої із сім’єю та її законних представників.  

Читайте також:


Завантажити ще...