8 грудня у Великій Британії почали вакцинувати від коронавірусної інфекції. Спершу щеплення роблять медпрацівникам та людям старшим за 80 років. Які бувають вакцини, коли їх закупить Україна та чи зупинить вакцинація пандемію — заяви чиновників та думки лікарів на цю тему ми зібрали в одному матеріалі.
Як повідомляє ВВС, у Великій Британії першою щеплення отримала 90-річна Маргарет Кінан. Вакцинація не є обов’язковою. Використовують вакцину від компаній Pfizer /BioNTech.
Розробляють та тестують вакцини від коронавірусної інфекції багато країн. Кілька медпрепаратів вже пройшли всі стадії випробування. За даними, які наводить “ВВС News Україна”, високу ефективність (90-95 відсотків) показують вакцини американських компаній Pfizer та Moderna. У них використовується схожий метод: людині вводять частину генетичного коду вірусу, а організм у відповідь формує імунітет.
Вакцину Moderna легше зберігати, оскільки вона залишається дієздатною за температури мінус 20° C до шести місяців, а в стандартному холодильнику її можна зберігати до місяця.
Вакцина Pfizer потребує зберігання в ультрахолоді за температури близько мінус 75° C, але її не можна зберігати в холодильнику більше п’яти днів.
Також завершили випробування американської вакцини Novavax.
Дослідження ще тривають та залишається багато питань: скільки триває імунітет, чи ефективна вакцина для людей похилого віку, чи перешкоджає вона поширенню вірусу або ж лише появі симптомів.
.
Росія також розробила власну вакцину “Спутник V”. Про її реєстрацію РФ заявляла ще в серпні. Але Україна відмовилась купувати медпрепарат, який не пройшов усі випробування і не визнаний світовими фахівцями.
“У світі не існує підтверджень того, що та вакцина, про яку говорять у Російській Федерації, пройшла всі фази, особливо третю, клінічних випробувань”, — заявив міністр охорони здоров’я України Максим Степанов.
У Всесвітній організації охорони здоров’я виступають проти примусової вакцинації. Та вважають кращим варіантом саме переконувати людей у необхідності щеплення. Про це розповіла директорка відділу ВООЗ з імунізації Кетрін О’Брайан під час пресконференції. На її думку, влада будь-якої країни світу навряд чи буде проводити масову примусову вакцинацію від COVID-19. Але її можуть вимагати від представників окремих професій, наприклад, медиків.
Раніше гендиректор ВООЗ Тедрос Аданом Гебреєсус заявив, що вакцинація не зупинить пандемію, а тільки допоможе взяти її під контроль. І буде дієвою лише в поєднанні із заходами безпеки, які зараз введені в усьому світі. Тобто людям все ще доведеться дотримуватися протиепідемічних заходів, триватимуть тестування, лікування, ізоляція, виявлення контактів і карантин.
“Це, як ми сподіваємося, допоможе скоротити кількість смертей, допоможе системі охорони здоров’я впоратися зі своїми завданнями, але у вірусу все ще залишається багато простору для діяльності”, — каже Гебрейесус.
8 грудня на щоденному брифінгу міністр охорони здоров’я Максим Степанов сказав, що він напередодні телефоном розмовляв з тимчасовою повіреною у справах США в Україні Крістіною Квін та попросив розглянути Україну як потенційного пріоритетного кандидата на отримання вакцини від коронавірусної інфекції в режимі тестування та використання у надзвичайних ситуаціях.
“Ми чітко розуміємо і склали графіки вакцинації, розподілили людей по пріоритетам. Вважаємо, що пріоритетними групами населення повинні бути люди, які входять в групу ризику: за професійною ознакою (медичні працівники, освітяни, працівники Нацполіції), за віком чи станом здоров’я”, — сказав Степанов.
У МОЗ розраховують отримати медпрепарат у першому півріччі 2021 року (кінець першого кварталу). Як напередодні розповів виконувач обов’язків голови Центру громадського здоров’я МОЗ Ігор Кузін в інтерв’ю LIGA.net, всередині або наприкінці січня Україна може отримати перші поставки вакцини проти COVID-19. Мова про 8 млн доз вакцини. Цього вистачить для 4 млн людей (вакцинація проводиться у два етапи).
Наразі держава веде роботу у двох напрямах – у межах механізму COVAX (це міжнародна ініціатива з боротьби з цим вірусом) та через пряму закупівлю препаратів за кошти держбюджету.
“COVAX каже, що перша партія вакцин складатиме 3-5% від загальної кількості, яку має отримати країна. Це буде пробна стартова партія, щоб держава показала не лише свої логістичні здатності, а щоб ми могли пропрацювати усі логістичні питання доставки вакцини, забезпечення холодового ланцюга, вакцинальну кампанію тощо”, – пояснив Ігор Кузін.
Читайте також: