Ці кілька порад допоможуть вам вчасно виявити інтернет- і телефонних злочинців та не стати їхньою жертвою.
Як зазначив під час брифінгу в Українському кризовому медіацентрі начальник Київського управління кіберполіції Іван Тимошенко, останнім часом шахраї все частіше переходять в онлайн-площину.
“За минулий рік до кіберполіції загалом надійшло близько 48 тисяч звернень. Слід зазначили, що це вдвічі більше, ніж у 2020 році”, — розповідає Іван Тимошенко.
Серед найпоширеніших способів шахрайства — продаж неіснуючих товарів або послуг, зазначає начальник київської кіберполіції. Також багато людей постраждали від телефонних злочинців: фіктивних працівників банків чи фінансових організацій. Не стоять осторонь і організатори т.з. “фінансових пірамід” та кредитні шахраї.
“У 2021 році з’явилась негативна тенденція щодо оформлення онлайн-кредитів на громадян шляхом отримання доступу до сім-картки, що надалі дає можливість зловмисникам отримати доступ до інтернет-банкінгу і, як результат, здійснити оформлення кредитів”, — зазначає поліцейський.
На Донеччині, як і по всій країні, левову частку шахрайських схем торік склали продажі фейкових товарів через інтернет.
Минулого року в регіоні зафіксували 530 злочинів у сфері інтернет- та телефонного шахрайства. Про це журналістам Вільного радіо повідомили в поліції Донеччини. Ще 82 жертви шахраї обдурили вже з початку 2022 року.
Аби уникнути найчастіших способів розводу при купівлі або продажі товарів через інтернет, правоохоронці радять звертати увагу на наступні “дзвіночки”:
Якщо ви помітили один або декілька таких “дзвіночків” під час спілкування з продавцем, варто відмовитися від покупки.
Другий найпоширеніший вид шахрайства на Донеччині — телефонний, який злочинці здійснюють здебільшого під виглядом працівників банка.
“Мета злочинців – виманити у людини особисту інформацію, яка дозволить встановити контроль над її рахунком. Аферисти використовують методи переконливого впливу, спеціалізовану лексику”, — розповідає заступник начальника відділу комунікацій поліції Донеччини Олександр Полосухін.
“У цьому випадку поліція рекомендує припинити розмову та самому передзвонити в банк за номером, вказаним на зворотному боці банківської картки, або особисто відвідати відділення банку. В жодному разі не встановлювати на свій пристрій додатки за рекомендацією осіб, що дзвонять від імені банку”, — каже правоохоронець.
Загубивши смартфон, ви ризикуєте разом з ним втратити не лише цінні фотографії, а й гроші. Бо мало хто відводить під фінансовий номер додатковий гаджет.
“Річ у тому, що наші люди не знають основних правил користування своїми мобільними пристроями, і це використовують шахраї. Схем дуже багато. Ключиком до всіх них є наш телефон. Людина втратила телефон — вона втратила й зарплатну картку. Але разом з цим вона втратила й гроші, яких вона не мала — на неї повідкривали кредити в мікрофінансових організаціях”, — розповідає на брифінгу в Українському кризовому медіацентрі очільниця міжбанкової асоціації EMA Academy Раїса Федоровська.
Якщо ж за якихось причин ви втратили свій телефон, тоді варто зробити три важливих дзвінки:
Нагадаємо, з початку 2022 року українці повинні прив’язати свої SIM-картки до паспортних даних. Щоб це зробити, люди мають 3 роки. А з 1 січня 2025 року мобільні оператори не будуть обслуговувати абонентів, які не пройшли ідентифікацію.
Читайте також: