Що можна та не можна робити у Великий вівторок
Фото: depositphotos

Сьогодні – другий день Страсного тижня, або седмиці. Він зветься Великим вівторком. Які притчі читають у цей день у християнських храмах, що вони означають та що допоможе налаштуватися на великодній настрій – розповідає священник Української Православної Церкви.

.

.

Чому Страсний тиждень так називається

Тиждень, який передує Великодню, християни називають Страсним.

“У сучасній мові слово “страсті” означає яскраві емоції. Ми кажемо “любовні страсті” або “страсті-мордасті”, коли хтось б’ється на вулиці. А тут це слово означає “страждання.”. Тобто, кожного дня Страсного тижня ми згадуємо страждання Ісуса Христа”, – розповідає Вільному радіо настоятель Борисо-Глібського храму Часів Яра, протоієрей Олег Кручинін.

Історії перших трьох днів седмиці, на перший погляд, не мають нічого спільного із стражданнями. Це не так, переконує священник. Насправді ж Ісус прийшов на землю, аби своєю мученицькою смертю врятувати людство.

“Коли Ісус прибув до Єрусалима, народ вітав Його як царя та вигукував: “Осанна, осанна!”. Але людям був потрібен земний цар, тоді як Господь хотів привести їх у Царство Небесне. Кажучи сучасною мовою, Ісус міг би стати ідеальним правителем зі стовідсотковим рейтингом. Та не заради цього Він прийшов на землю. І в’їжджаючи в Єрусалим, Він вже знав, що вже за кілька днів людська милість обернеться на гнів”, – пояснює протоієрей.

Ісус в'їжджає в Єрусалим

Що читають у церкві у Великий Вівторок

У цей день заведено читати останні проповіді Ісуса Христа на землі. Це 22-26 глави Євангелія від Матфея. Одна з цих історій – притча про десятьох дів.

“Особливістю перших трьох днів Страсної седмиці є те, що на богослужінні співають “Ось, Жених гряде опівночі, і блажен раб Його, якого застане Він не сплячим”. Жених – це Христос, Він іде опівночі, а люди завжди мають бути готовими до його пришестя ”, – каже протоієрей Олег Кручинін.

Десять дів у християн символізують Царство Небесне. За біблійською історією, діви вийшли ввечері назустріч Жениху, взявши ліхтарі.

“Олива в їхніх каганцях вигорала, і п’ятеро дів взяли з собою запасну – вони були розумними. Нерозумні ж діви не запаслися, і їхні ліхтарі згасли. Вони пішли шукати оливу, аж-от пролунав голос: “Жених гряде”. І ті, в кого була олива, зустріли Жениха, пішли з ним на весілля, і двері зачинилися. А коли прибули нерозумні діви й стали просити їх впустити, Господь відповів: “Не знаю вас”. Завершується історія словами: “Тож пильнуйте, бо не знаєте ні дня, ні години, коли прийде Син Людський!”. Тобто, треба бути готовими зустрічати Ісуса Христа будь-коли”, – розповідає священник.

Притча про десятьох дів

Є ще одна притча, яку читають у Великий Вівторок. Вона – про матеріальне і духовне.

“Представники єрусалимських політичних та релігійних партій замислили вбити Ісуса, але не нишком, а законно. У такий спосіб діє будь-яка подібна влада: всякому злочину треба знайти високі мотиви. Так само і з війною: “Ми ж не захоплюємо, ми визволяємо”, так?” – проводить аналогію отець Олег.

Аби знайти привід заарештувати Христа, в нього спитали, чи потрібно платити кесареві податки. На цьому його хотіли “підловити”: якби Ісус відповів “так”, знайшлися б ті, хто вказав, що гроші треба віддавати лише на церкву. А якби він сказав “ні”, його б звинуватили у злочині проти держави.

“Ісус же вчинив мудро – так міг би лише Господь. Він сказав: “Принесіть мені монету”. Йому приносять, і він питає: “Хто на ній зображений?” А на монетах чеканили портрети кесарів. І Ісус каже: “Віддавайте кесареве кесареві, а Боже – Богові”. Ми часто кажемо цю фразу, але не знаємо, звідки вона”, – розповідає настоятель Борисо-Глібського храму Часів Яра.

Притча про Ісуса та динарій

Що церква радить робити у Великий Вівторок

Як і весь тиждень перед Великоднем, у вівторок священники рекомендують вірянам читати Євангеліє. Це допоможе налаштуватися на святковий лад.

Також не слід забувати про піст, який очищує не лише тіло, а й розум. Від якої їжі краще утриматись на ці кілька днів, читайте в нашому матеріалі.

Читайте також:


Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.


Спонсор
Завантажити ще...