Підтримати
Від 280 до 400 грн за балон: один з постачальників продає кисень для медзакладів Донеччини за різними цінами
Фото: з відкритих джерел

Одна з фірм, що постачає кисень для хворих на COVID-19 в лікарні Донецької області, продає різним медзакладам сотні балони газу за різні ціни. Ціна за 1 балон кисню від цієї компанії у жовтні коливалася від 280 гривень до 400 гривень. Різні ціни могли бути навіть в один день. 

 

Про це дізнавалися журналісти Вільного радіо при аналізі закупівель.

Ми проаналізували закупівлі кисню в лікарні Донецької області та з’ясували, що в жовтні цього року фірма ТОВ “ДіПі Ейр Газ” підписала 15 договорів на постачання кисню. Загалом сума договорів склала 1 мільйон 724 тисяч і ще договір на 299 тисяч фірма уклала 2 листопада. Ми помітили, що ціни на кисень, який продає підприємство, для різних лікарень різні. Подекуди кисень продавали по 280 та 400 гривень за балон. Ціни встановлювали в один день для різних лікарень. Лікарні кисень закупали десятками і сотнями балонів.

Так, впродовж жовтня цього року фірма ТОВ “ДіПі Ейр Газ” продала Центральній міській лікарні м. Торецька 770 сорокалітрових балонів. Спочатку 5 жовтня лікарня придбала 100 балонів кисню медичного газоподібного за 280 гривень кожний.  19 жовтня вони купили 70 балонів, але вже за ціною 300 гривень, а ще через 2 тижні 600 балонів купили знов за ціною 280 гривень.

1500 штук таких самих балонів замовила і Краматорська міська лікарня №3. Проте їм ТОВ “ДіПі Ейр Газ” 8 і 27 жовтня продала їх вже за 297 гривень за кожний.

Костянтинівській інфекційні лікарні 2 листопада ця фірма продала 800 балонів. Але ціна була вже 373 гривні за кожний балон.

Про закупівлю кисневих балонів 40 літрів звітує ще й Лиманська центральна районна лікарня. Вони 21 жовтня придбали у ТОВ “ДіПі Ейр Газ” 300 балонів кисню по 400 гривень за кожний. Закупівля балонів за такою ж ціною Лиманська лікарня робила ще на початку жовтня.

40 балонів кисню по 400 гривень в того ж підрядника 19 жовтня купила Слов’янська центральна районна лікарня. ТОВ “ДіПі Ейр Газ” продали лікарні ще й 3 балони Двоокису вуглецю газоподібного по 500 гривень. Але в цій позиції зазначено, що кисень вищого сорту.

По 400 гривень 600 балонів 9 жовтня купила ще й Селидівська центральна міська лікарня. 

Ми також знайшли звіт про закупівлю кисневих балонів на 40 літрів в Багатопрофільну лікарню інтенсивного лікування Бахмута. Проте в договорі немає таблиці калькуляції цін. Лише зазначено в описі про закупівлю, що в лікарню потрібно 1500 балонів, а сама закупівля коштувала 450 тисяч гривень. Тобто по 300 гривень за балон.

Зауважимо, в договорах в таблиці цін вказували одне й те саме найменування “Кисень медичний газоподібний, 40 л”. Інших позначок про фірму, країну виробництва кисню або сорт не вказували. За виключенням 3 балони вищого сорту, яку купувала Слов’янська лікарня.

Тож, наприклад, якщо Селидівська лікарня купила 600 балонів кисню не за 400 гривень, як в договорі, а за 280 гривень, то вона б зекономила 72 тисячі гривень. Цього б вистачило на 257 балонів за такою ж ціною.

Різниця в ціні через коронавірусну кризу

Журналісти Вільного радіо спробували зв’язатись з компанією ТОВ “ДіПі Ейр Газ” та зателефонували спеціалісту з участі в тендерних закупівлях Андрію Хоменку. Цей номер вказаний на сайті компанії.

Посадовець пояснив, що різниця в цінах обумовлена умовами ринку, а також дефіцитом кисню.

“Натура ринку міняється. Сировина змінюється, транспортні складові змінюються. Перераховувати можна багато. Якраз в цей місяць триває пік коронавірусу. І відповідно людей, на жаль, дуже багато на кисневій підтримці. Відповідно в країні його дефіцит цього кисню. А виявилось ще дефіцит не лише кисню, а й дефіцит машин, водіїв. І відповідно потрібно залучати інші наймані організації. А коли ви наймаєте інших, то що ви робите? Правильно, сплачуєте їм гроші. А якщо ви їм платите гроші, то ці гроші ви маєте кудись в якусь складову включати”, — пояснив Вільному радіо Андрій Хоменко.

Зазначимо, в країні дійсно наразі триває пік коронавірусної хвороби. Останнім часом лікарі починають скаржитися на відсутність кисню. Так в матеріалі Радіо Свободи лікарі з різних регіонів країни, з якими спілкувалися журналісти, кажуть, що найбільша проблема під час піку захворювання — це недостатня кількість медичного кисню та кисневих концентраторів.

Очільник Міністерства охорони здоров’я Максим Степанов у Верховній Раді України 3 листопада заявив, що для того, щоб облаштувати киснем всі лікарняні ліжка, потрібно 795 мільйонів гривень. Він також зазначив, що проблем з виробництвом кисню в Україні немає. Проте є дефіцит балонів, в якому його зберігають.

Крім того, за словами Степанова, Україна наразі близька до катастрофи. Нагадаємо, на підконтрольній частині Донецької області третина госпіталізованих хворих на COVID-19 перебувають на кисневій підтримці.

Читайте також:


Завантажити ще...