Петро Антип біля картини в Українському домі
Фото: пресслужба ДонОДА
string(43) "Фото: пресслужба ДонОДА"

Художник, скульптор, автор пам’ятників у різних кутках України, Петро Антип виїхав з окупованої Горлівки у квітні 2014-го. А його скульптури залишились там “у заручниках”. Останні 7 років він живе та творить у Києві. Як починав з чистого аркуша митець-переселенець, який через проукраїнську позицію втратив не лише нерухомість та бізнес, але й свою майстерню та творіння — ми розпитали для цього матеріалу.


Петро Антип — видатний український митець з Горлівки, його називають живим класиком. Картини та скульптури Антипа є в державних та приватних колекціях як в Україні, так і за кордоном. А його пам’ятники та арт-об’єкти може побачити кожен на вулицях українських міст.    

Петро Антип біля мольберту у майстерні
Петро Антип за роботою в майстерні. Фото: Facebook Петра Антипа


“Я роблю площі, пам’ятники, фонтани. У Запоріжжі є мій “Фонтан Життя”,  у Донецьку — фонтан «Грошове дерево» та пам’ятник Адаму Сміту, у Горлівці — мій пам’ятник Петрові Горлову. Я співавтор пам’ятників Тарасу Шевченку у Горлівці та Добропіллі, у Єнакієвому — мій пам’ятник Федору Єнакієву, у столиці — академіку Миколі Амосову на Байковому кладовищі, в Калинівці на Вінниччині — поету Степанові Руданському.  До речі, я співавтор проєкту нового ЦНАПу, який ще будують в Бахмуті”,  —  розповідає митець.

пам'ятник Петру Горлову у Горлівці
Пам’ятник Петру Горлову у Горлівці. Фото: shukach.com


Зараз Антип живе у Лесниках, у 10 км від Києва. На Київщину він переїхав весною 2014-го року з тимчасово окупованої Горлівки. А в Микитівському районі, неподалік від Зайцевого, залишилася його величезна майстерня з антикварними меблями, парком на 1,5 гектари та скульптурами митця.  

“Я виїжджав швидко, тому нічого не забирав. Переговорив тоді з Володею Рибаком, кажу: ні, це не наркомани, це росіяни зайшли. Я виїхав, а він залишився (тіло Володимира Рибака з ознаками катувань знайшли 22 квітня 2014 року у ріці Казенний Торець на Донеччині, —  ред). Наступного дня вони прийшли та розтрощили моє помешкання. У мене в Горлівці була школа своїх учнів, вони теж практично всі виїхали та змогли вивезти мій живопис. А скульптура велика, масивна, її легко вивезти було неможливо”, — згадує Антип.

Петро Антип зі скульптурами
Петро Антип зі своїми новими скульптурами на Київщині. Фото: Facebook Петра Антипа

 

А його брат, Анатолій, за словами митця, навесні 2014-го брав участь у формуванні батальону “Карпатська Січ”.

“Я чудово знав, що по мене прийдуть”

“Я чудово знав, що вони приїдуть до мене. Я фінансував українські програми, мітинги, депутатів, які пройшли від “Європейської партії” Катеринчука у Горлівці. Багато лекцій читав там з Левком Лук’яненком, тисячі книг розповсюджував (зокрема, “Московство”), — розповідає Петро Антип.   

За його словами, майстерню охороняють його люди, хоча впевненості чи все ціле в нього немає. 

“ДНРівці приїздять, перераховують скульптури, аби там нічого не вкрали. Там була й чудова бібліотека; що з нею не знаю, може вони (сторожа,  —  ред.) нею топлять… (сміється, — ред.)”, — розповідає скульптор.      

Його памятники в окупованих Єнакієвому, Горлівці та Донецьку, за словами автора, так і стоять. 

пам'ятник Єнакієву у Єнакієвому. Фото: Granit
Пам’ятник Федору Єнакієву у тимчасово окупованому Єнакієвому. Фото: Granit


“Це ж памятник, хто ж їх посадить? (сміється, — ред.)”, — перефразовує радянську кінокласику Антип.

Він каже: до окупації Донеччини був одним з найбагатших митців України. В Горлівці мав власний комбінат, на якому виготовляли пам’ятники та архітектурні об’єкти для суспільних міських просторів усієї України. Тепер відновленню комбінат не підлягає. Художник також мав у власності магазини та ресторани у Горлівці, а зараз там все заколочено. 

На питання, що йому болить як митцю, який вимушений був тікати та полишити свої творіння та бізнес в окупантів, він відповідає: нічого.

“Мені болить лише те, що Україна має бути від Сяну до Дону. Мені нічого не належить, окрім думок та емоцій. Я приїхав до Києва й написав: “Все починається спочатку, з чистого листа. Мені не болить ні за чим”,  —  каже Петро Антип. 

Петро Антип у майстерні на Київщині
Петро Антип у майстерні. Фото: Facebook Петра Антипа

 

Зараз у нього є майстерня, яку йому надала одна з київських галерей. А чиновники від культури, за його словами, не допомогли нічим. 

Петро Антип тепер ще й письменник

А нещодавно Петро Антип спробував себе в літературі: написав казку “Велика казка про маленького Хлопчика” на 200 сторінок. 

“Я працював над нею 4 роки. У свій час я онуками не займався, а ось зараз вирішив це зробити. Вона вийшла достойною, як раз зараз її друкує видавництво “Наш формат”. Вона побачить світ за 1-2 тижні”, — розповідає Петро Антип.

Петро Антип казкар
Казка Петра Антипа вже у друці. Фото: Facebook Петра Антипа


За його словами, це казка філософська — для дітей від 10 років й для дорослих. 

“Вона про хлопчика та про те ким йому стати — велетнем чи ліліпутом, і навіщо є людина на землі. Наприклад, зникла бджола, це порушує баланс, і природа це починає відчувати. Якщо людина зникне, що порушиться? Та нічого. Тоді яка місія людини? Чому вона тоді тут з’явилася? Ось про це казка”,  —  розповідає Петро Антип. 

Свій перший літературний твір він планує представити на своїй виставці на Хрещатику, яка триває, але яку глядач побачити поки не може.  

18 березня виставку Петра Антипа “Сучасна архаїка” урочисто відкрили в “Українському домі” у центрі столиці, але вже 20-го виставковий майданчик закрився на локдаун через поширення коронавірусу. 

виставка Петра Антипа в Українському домі
Виставка Петра Антипа в Українському домі. Фото: Марина Стрельцова


“На жаль, з 20 березня до 9 квітня виставка не працюватиме для відвідування через введення локдауну в Києві. Однак, сподіваємось що з 9 квітня можна буде її відвідати. Всю подальшу інформацію ми розмістимо на наших ресурсах”, — розповідає в коментарі Вільному радіо менеджерка з комунікації “Українського дому” Марія Богатікова.  

Відвідувачі зможуть роздивитися 50 скульптур Антипа, 60 живописних робіт, 300 малюнків та ескізів, архітектурні проєкти на 2,5 тисячах кв м експозиції та на трьох поверхах у центрі Хрещатика. 

За словами кураторки виставки Марини Стрельцової, Петро Антип у своїй філософії та творчості дуже оригінально поєднує сучасність та архаїчне. 

виставка Петра Антипа у Києві
Виставковий зал в Українському домі з роботами Антипа. Фото: Марина Стрельцова

 

“Він досягає цього поєднанням антропоморфних образів (людей) і геометрії, абстрактних фігур. Поєднуючи їх, він створює щось абсолютно нове”, — розповідає кураторка.      

На виставці Антипа — графічні та скульптурні ескізи, малюнки, живопис (в тому числі найновіші роботи, створені цієї зими). І, звісно, тут скульптури — від малої пластики до монументальних робіт. Одна з них, “Хірон і Ахіл”, сягає 5 метрів у висоту та стоїть у центральній залі “Українського дому”. 

скульптура Петра Антипа в Українському домі
Скульптура Петра Антипа на виставці в “Українському домі”. Фото: пресслужба ДонОДА


Також в “Українському домі” демонструють
архітектурні проєкти Антипа — й ті, які вже прикрашають міста та містечка України, так і майбутні. 

Варто розраховувати на вхід за квитками. Вартість квитка 80 грн, пільговий квиток (40 грн) — для школярів від 11 років, студентів та пенсіонерів (за пред’явленням посвідчення). Купити квиток можна тут.

Читайте також:


Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.


Спонсор
Завантажити ще...