Підтримати
Зображення до посту Врятуватися від невидимої небезпеки: що робити в разі радіаційної аварії та витоку радіації у повітря
Фото: Укрінформ

Російська армія вже кілька місяців контролює та погрожує підірвати одну з найбільших атомних електростанцій в Європі — Запорізьку АЕС. Жертвами такої техногенної катастрофи можуть стати мільйони людей не лише в Україні, а й в інших країнах. Розповідаємо, як спробувати врятуватися від радіації в разі аварії.

 

Радіація: вплив на людину

Радіація — це один з видів випромінювання. Якщо говорити про аварію на АЕС, то в разі катастрофи радіоактивні елементи можуть потрапити у повітря та поширюватися з вітром на великі відстані. Ці речовини з часом осідають на будівлях, рослинах, плодах, грунті й водоймах, що забруднює їх. Продукти, на яких є радіоактивний пил, не можна вживати, а забруднений радіацією грунт тривалий час не можна використовувати для вирощування врожаю.

 

Хвороби від радіації

Радіація є смертельно небезпечною для усіх живих організмів. Людина не може побачити, почути запах чи відчути смак радіації.

В разі ураження радіацією в людини з’являється променева хвороба. При цьому захворюванні страждають клітини тіла, що може призвести до лейкемії, викликати порушення в генах. Променева хвороба суттєво підвищує ризик виникнення ракових захворювань. А при значному випромінюванні захворювання може призвести до смерті впродовж кількох тижнів.

 

Симптоми променевої хвороби

В разі ураження радіаційним випромінюванням людина може відчути такі симптоми:

  • нудота;
  • сильне блювання;
  • головний біль;
  • лихоманка;
  • розлад шлунку;
  • підвищена температура;
  • діарея;
  • гарячка.

 

Рівень радіації онлайн та норма радіації

Актуальну інформацію про рівень забруднення можна дивитися в режимі онлайн на мапі проєкту SaveEcoBot, який розробили активісти з Дніпра.

На інтерактивній мапі активісти збирають та регулярно оновлюють дані від МОЗ, ДТЕК та інших організацій, які мають датчики контролю рівня радіації.

За даними Центру громадського здоров’я України, безпечний рівень радіаційного фону становить до 30 мкР/год або до 300 нЗв/год. 

Для прикладу, станом на момент публікації у Києві рівень радіації дорівнює від 110 до 130 нЗв/год. А у Донецькій області — від 90 до 170 нЗв/год.

 

Що робити в разі радіаційної аварії: перші кроки

У додатках, які сповіщають про повітряну тривогу в Україні, вже додали та протестували сигнали про радіаційну небезпеку. Тож Міністерство охорони здоров’я розробило алгоритм дій при аварії на АЕС.

Не виходьте з дому або швидше зайдіть туди. Якщо ви дізналися, що на ядерному об’єкті стався викид радіоактивних речовин у повітря, швидше зайдіть у приміщення та щільно зачиніть усі вікна.

Чудово може допомогти скотч, яким треба заклеїти усі щілини, та змочена тканина, вставлена у шпарини на підвіконні та під дверима. Вимкніть кондиціонер та інші системи вентиляції, адже так забруднене повітря може потрапити в оселю. Також варто триматися подалі від зовнішніх стін, оскільки радіоактивний пил осідає саме на них.

Не виходьте з дому, доки офіційні джерела інформації (телевізор, радіо та канали влади в інтернеті) не скажуть, що це безпечно.

Помийтеся та перевдягніться. Щойно ви зачинили усі вікна і двері, підіть в душ та ретельно помийтеся з милом, щоб змити речовини, які могли осісти на вашій шкірі. Одяг, в якому ви були, покладіть у герметичний контейнер та тримайте подалі від людей та домашніх тварин (найкраще залишити його за дверима вашої оселі ще до того, як ви її загерметизували). Після цього одягніться в чистий одяг, який не сушився не балконі під час повідомлення про викид. Якщо у вас є респіратор чи маска — вдягніть їх та в рукавичках допоможіть своїм родичам перевдягнутися.

Вода та їжа. Через те, що радіоактивний пил осідає на водоймах, вода в кранах може бути отруйною. Тож поки влада не повідомила, що вживати воду безпечно — не вмикайте крани. Не намагайтеся кип’ятити воду, адже це ні на відсоток не допомагає вбити радіоактивні речовини. Тож слід мати запаси води та їжі, які краще зберігати у холодильнику.

Водночас у МОЗ зазначають: якщо водопровідна вода забруднена, її все одно можна використовувати для знезараження чи миття шкіри, волосся та одягу. Адже вода буде як фільтр, який розбавлятиме радіоактивні речовини до низького рівня.

Медики додають, що консерви теж можуть бути безпечними, але перед відкриттям їх слід протерти мокрою тканиною.

Слідкуйте за офіційною інформацією. Усю інформацію про те, чи безпечно виходити на вулицю та що робити в разі аварії на АЕС, читайте на офіційних каналах:

Також у МОЗ закликають виконувати вказівки органів влади — це може врятувати життя.

 

Йод при радіації

В Міністерстві охорони здоров’я кажуть, що під час витоку радіації слід приймати йодид калію. Він знижує ризик розвитку раку щитоподібної залози та деяких інших захворювань. Проте він не захищає від радіації.

До того ж для “профілактики” вживати йодид калію не можна. Приймати його потрібно лише за вказівкою органів влади. Якщо таке повідомлення все ж надійшло, треба вживати препарат у таких дозах:

  • діти до 1 місяця (немовлята й діти, які перебувають на грудному вигодовуванні) – 16 мг, 
  • діти від 1 місяця до 3 років – 32 мг, 
  • діти від 3 до 12 років – 62,5 мг, 
  • підлітки від 13 до 18 років, дорослі до 40 років, вагітні та матері, які годують грудьми – 125 мг
  • людям, старшим за 40 років, не призначають калію йодид, адже він може нашкодити.

***

Через відкрите вторгнення Росії в Україну може повторитися історія на кшталт катастрофи на Чорнобильській АЕС, яка забрала життя тисяч людей. Росія вже захоплювала ЧАЕС, але бійці ЗСУ звільнили ту територію.

Зараз же загарбники вже кілька місяців тримають контроль над Запорізькою АЕС, що в Енергодарі. Звільнити територію силовим методом не можна, адже обстріли можуть пошкодити реактори, через що може статися витік радіоактивних речовин. 

Та попри це український “Енергоатом” повідомляє, що загарбники самі регулярно обстрілюють територію АЕС. А військова розвідка повідомляє, що загарбники готують теракт на Запорізькій АЕС.

Більше про те, чим загрожує катастрофа на українських АЕС читайте в нашому матеріалі.

Читайте також:


Завантажити ще...