Зображення до посту Випалені ліси та важкі метали у ґрунті. Як бойові дії руйнують заповідники Донеччини
Боєприпаси у заповіднику Крейдяна флора, фото: uk.wikipedia.org
string(102) "Боєприпаси у заповіднику Крейдяна флора, фото: uk.wikipedia.org"

Через війну  страждають не лише люди й інфраструктура. В Україні внаслідок російської агресії вже зазнали руйнувань понад 20 природно-біосферних заповідників і національних природних парків. Розповідаємо, що сталось з заповідними територіями Донеччини.

В зону окупації або військових дій потрапили філіали Українського степового природного заповідника, національні природні парки “Святі гори” та “Меотида” і регіональні ландшафтні парки.

За словами очільника Лиманського лісгоспу Олексій Приходька, велику проблему для екології становлять боєприпаси, які залишаються в землі. А відновити екосистеми у первозданному вигляді та тих територіях, де були масовані обстріли, неможливо.

“Маємо забруднення лісових ґрунтів залишками розірваних снарядів. В результаті кожного вибуху викидається суттєва частина речовин, які містяться в снаряді: важких металів, сірки та інших хімічних сполук. Їх там не було і не має бути.  І це величезна проблема, яку будемо вирішувати десятками й, можливо, сотнями років”,пояснює очільник Лиманського лісгоспу Олексій Приходько.

Заповідник “Крейдяна флора”

Де: с. Крива Лука поблизу Слов’янська

Випалені ліси та важкі метали у ґрунті. Як бойові дії руйнують заповідники Донеччини 1
Заповідник “Крейдяна флора” до бойових дій, фото: uk.wikipedia.org

Заповідник розташований на межі Слов’янського та Лиманського районів.  Це єдина ділянка в Україні, де під охороною знаходяться природні бори з сосною крейдяною. Тут ростуть червонокнижні рослини, живуть багато птахів, дикі козли, тхори, козулі, олені.

Обстріли тут були ще у червні 2014 року. Після бойових дій залишились траншеї, підірваний БТР, сміття. Там були позиції окупантів. Не всі боєприпаси тих боїв встигли знешкодити. Вони забруднюють ґрунт і підземні річки важкими металами. Деякі ділянки заповідника горіли.

Випалені ліси та важкі метали у ґрунті. Як бойові дії руйнують заповідники Донеччини 2
Вогнева точка окупантів у заповіднику “Крейдяна флора”, фото: uk.wikipedia.org
Випалені ліси та важкі метали у ґрунті. Як бойові дії руйнують заповідники Донеччини 3
Боєприпаси у заповіднику “Крейдяна флора”, фото: uk.wikipedia.org

Зараз Слов’янський напрямок залишається гарячим, обстріли тут тривають постійно, наносять шкоду тутешній флорі і фауні.

Заповідник “Кам’яні могили” 

Де: с. Назарівка на межі Донеччини і Запоріжжя

Випалені ліси та важкі метали у ґрунті. Як бойові дії руйнують заповідники Донеччини 4
Заповідник “Кам’яні могили”, фото: 7chudes.in.ua

Заповідник у Маріупольському районі, заснований у 1927 році. Його площа ㅡ близько 400 гектарів. 

Тутешні унікальні гранітні скелі віком близько 2 млрд років не мають аналогів в світі. Тут ростуть червонокнижні рослини, серед яких  папороть-вудсія альпійська, водяться лисиці, зайці, степові гадюки, вужі,  жайворонки, сірі куріпки, фазани, 3 тис видів комах.

Інформації про масштабні руйнування заповідника немає, але він знаходиться на нещодавно окупованій території, тож у співробітників немає можливості вести природоохоронну діяльність.

Ще два заповідники на території Донеччини окуповані ще з 2014 року. Це “Кальміуський” та “Хомутовський степ”. Вони пошкоджені степовими пожежами через бойові дії у 2014-2015.

Національний природний парк “Меотида” 

Де: Маріупольський район, Новоазовський район

Випалені ліси та важкі метали у ґрунті. Як бойові дії руйнують заповідники Донеччини 5
Мартини жовтоногі у НПП “Меотида”, фото: Facebook/Сергей Белосарайский

“Меотида” розкинулась на березі Азовського моря, частина акваторії теж входить до складу парку. У морі тут водяться 79 видів риб, на суші багато червонокнижних рослин і птахів, серед яких реготун чорноголовий, пісочник морський, вівсянка чорноголова. А ще є понад 60 пам’яток археології та культури.

Деякі ділянки парку були під забороною відвідування, на решті проводили екскурсії. 

Випалені ліси та важкі метали у ґрунті. Як бойові дії руйнують заповідники Донеччини 6
Червонокнижний рапонтікум серпієвидний в НПП “Меотида”, фото: Олександр Бронсков

 До складу парку входять заказники загальнодержавного значення “Білосарайська коса”, “Бакаї кривої коси”, “Єланчанські бакаї” та “Приазовський чапельник”, орнітологічний заказник місцевого значення “Кривокіський лиман”, пам’ятки природи місцевого значення “Крива коса” та “Соснові культури”.

На початок повномасштабного вторгнення  частина “Меотиди” вже була в окупації. Там на Кривій косі окупанти регулярно проводили військові навчання з використанням кулеметів та гранатометів. Цим знищили велику кількість птахів та їхніх гнізд. 

Випалені ліси та важкі метали у ґрунті. Як бойові дії руйнують заповідники Донеччини 7
Синиця вусата в НПП “Меотида”, фото: Facebook/Сергей Белосарайский

Зараз уся територія “Меотиди” уздовж Азовського узбережжя під окупацією.  До постійних обстрілів додались ще не вивчені наслідки викидів у море шкідливих речовин внаслідок бомбардування росіянами маріупольського меткомбінату “Азовсталь”. Тим часом, керівництво підприємства заявило, що після 28 лютого роботу меткомбінату зупинили “за правилами”, і небезпеки для екології він не становитиме. 

Національний природний парк “Святі гори”

Де: Святогірськ

Випалені ліси та важкі метали у ґрунті. Як бойові дії руйнують заповідники Донеччини 8
НПП “Святі гори”, фото: nppsvyatygory.org.ua

Національний природний парк “Святі гори”  найбільший природний парк у Європі. Тут понад 40 тисяч гектарів лісів, місто Святогірськ теж входить до складу парку.

8% тутешніх лісів заповідна територія. Тут розташовані крейдяні гори, хвойні ліси, у річці Сіверський Донець водяться десятки видів риб. Гордість парку дуби, тут було понад 850 дерев, які старші за 300 років. А найстаршому 650. 

Понад 100 гектарів парку згоріли внаслідок обстрілів під час боїв за Слов’янськ ще у 2014-му. Цьогоріч на Слов’янському напрямку знов тривають запеклі бої. Внаслідок них пошкоджена Святогірська Лавра, територія навколо вкрита вирвами від бомб, ліси продовжують палати.

Випалені ліси та важкі метали у ґрунті. Як бойові дії руйнують заповідники Донеччини 9
Обстріляний собор у НПП “Святі гори”, фото: Facebook/Свято-Успенская Святогорская Лавра

У травні 2022 року військові дії призвели до масштабних пожеж на території національного природного парку. Частково загоряння відбувались через використання фосфорних бомб. 

Регіональний ландшафтний парк «Клебан-Бик»

Де: с. Клебан-бик

Випалені ліси та важкі метали у ґрунті. Як бойові дії руйнують заповідники Донеччини 10
РЛП “Клебан-Бик”, фото: www.ukrinform.ua

Регіональний ландшафтний парк Клебан-Бик простягається на майже 3 тисячі гектарів. Частина його знаходиться у Костянтинівському районі, а інша – у Бахмутському. На території парку, розташованого по обидва береги Клебан-Бикського водосховища, є багато червонокнижних рослин і тварин.

У липні цьогоріч ландшафтний парк “Клебан-бик” потрапив під обстріл окупантів. Там погорів сухостій. Однойменне з парком селище розташоване поблизу Торецька і Нью-Йорка, які росіяни часто накривають вогнем.

Регіональний ландшафтний парк “Краматорський”

Де: Краматорськ

Випалені ліси та важкі метали у ґрунті. Як бойові дії руйнують заповідники Донеччини 11
Краматорська крейдяна скеля, фото: uk.wikipedia.org

Ландшафтний парк “Краматорський” розташований в однойменному місті. Його заснували у 2004 році. Складається він з 5 окремих локацій, загальна площа майже 2,5 тис гектарів. Тут можна зустріти чимало червонокнижних тварин і рослин.

Родзинка парку — крейдяні Білокузьминівські скелі за 15 км від Краматорська. Там живуть червонокнижні кажани.

Випалені ліси та важкі метали у ґрунті. Як бойові дії руйнують заповідники Донеччини 12
Фото: Facebook/Регіональний ландшафтний парк “Краматорський”

Парк постраждав у 2014-2015. Тоді під час окупації міста невідомі незаконно розпахали частину парку площею 100 гектарів.

Регіональний ландшафтний парк “Слов’янський курорт”

Де: Слов’янськ

Випалені ліси та важкі метали у ґрунті. Як бойові дії руйнують заповідники Донеччини 13
РЛП “Слов’янський курорт”, фото: uk.wikipedia.org

“Слов’янський курорт” один з найстаріших бальнеогрязевих курортів України, йому понад 175 років. Розташований ландшафтний парк у Слов’янську. На території курорту  є озера Сліпне та Ріпне і орнітологічний заказник місцевого значення “Приозерний”.

26 квітня окупанти обстріляли парк. Тоді зруйнували тамтешню лікарню. Про наслідки для флори і фауни інформації немає.

1 липня росіяни знову вгатили по “Слов’янському курорту”

Зараз Слов’янськ продовжує перебувати під щільним вогнем окупантів.

Ще два ландшафтні парки Донеччини перебувають в окупації з 2014 року. Це “Зуївський” та “Донецький кряж”. “Зуївський” пошкоджений пожежами внаслідок обстрілів. “Донецький кряж” майже повністю зруйнували під час боїв за Савур-Могилу. Там же на території парку були поховання загиблих військових. 

Битва за Донбас вже вкрала ціле покоління тварин сходу. Відкрита російська війна на Донбасі припала саме на сезон розмноження тварин і птахів. І багато з них гине через бойові дії.

Читайте також: 


Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.


Спонсор
Завантажити ще...