Кожна дитина має право на збереження своєї індивідуальності і громадянства, йдеться в Конвенції про права дитини. І це право систематично порушують, бо освіта в окупації інша. А допомагають в цьому вчителі. Розповідаємо про освітян, які співпрацюють з окупантами у Світлодарську та Миронівському, і показують учням, що тепер вони — з Росією.
Школи — одна з опор пропаганди в окупації. Сюди везуть книжки з переписаною історією, додають класні години про Росію і збирають документи підлітків для подачі на російський паспорт. Тут влаштовують ідеологічні заходи, дають неповнолітнім вести заходи, на яких ведучі возвеличують Росію, та влаштовують поїздки до країни-агресорки через незаконні пункти пропуску.
“Росіяни зараз стирають через освіту національну ідентичність українців через впровадження своєї освіти, за якою українці є “нацистами”, “сатаністами”. Більшість книжок україномовних на окупованих територіях знищуються навіть, якщо там просто є будь-яка згадка про Україну.
Зараз немає норми в українському законодавстві, яка передбачала б відповідальність для російських педагогів. У нас є лише відповідальність за колабораціонізм. Російських вчителів можна притягнути за цією статтею лише як співучасників, а для співучасників відповідальність менша. Ми встановили понад 100 організаторів та посібників, і більшість з них не перебувають під санкціями”, — розповіла медіаекспертка, дослідниця ІМІ Альона Нестеренко.
“Росія вже завезла на окуповані території майже млн шкільних посібників, в яких розповідають, що держави України не існує, ми усі нацисти тут. Фактично здійснюється геноцид”, — додає директорка Інституту масової інформації Оксана Романюк.
Освітяни-українці, які в цьому допомагають, не приховують своїх облич та імен, з посмішками позують для фото на сайт окупаційної адміністрації та дають коментарі російським журналістам. Тож ми проаналізували тих освітян Світлодарська та Миронівського, хто порушував закон та допомагає країні-агресорці в ідеологічній роботі (декому вже оголосили про підозру офіційно, їхні імена фігурують в справах українських слідчих, інші наразі залишаються без таких оголошених звинувачень).
Ольга Буга — була членкинею місцевого виконкому до окупації, з 2016 року працює директоркою Світлодарської ЗОШ. У реєстрах вона й досі значиться керівником, однак з приміткою “призупинено дію договору на період воєнного стану” (тобто зарплату не отримує).
24 червня 2022 школу внесли в російські реєстри з назвою “Муніципальний загальноосвітній заклад “Світлодарська школа №11 адміністрації міста Дебальцеве”, в тих самих документах зазначена Буга. Зараз вона займається адміністративною роботою. Керує роботою школи, вчителі якої проходять майстер-класи від Камчатських закладів і беруть участь у російських змаганнях. Переводить школу на “Федеральний державний стандарт загальної середньої (повної) освіти”. Крім навчання, організує пропагандистські заходи: акції з георгіївськими стрічками, “уроки мужності” з розповідями про загарбників і “культуру Росії”. А також, дає роз’яснення, як вступити до російського вищу.
Інна Дяченко керує в окупації Світлодарським навчально-виховним комплексом. Раніше жінка працювала вчителькою математики, а зараз займається адміністративною роботою та співпрацює з окупаційною адміністрацією. Дяченко керує процесом ремонту, який роблять на гроші загарбників, а також особисто роздавала учням канцелярію від партії “Єдина Росія”.
Ця ж освітянка звітувала, що “у Світлодарську (ДНР) після української окупації почали “плавно” вивчати історію Росії”.
“Є перехідний період, коли ми плавно надолужуємо те, чого не знаємо. Ми отримали нові російські підручники. Вчителі пройшли перепідготовку у Донецьку, а директори у Москві”, — розповідає Інна Дяченко на відео з пабліку окупантів.
Дані щодо Інни Дяченко вже передали до суду. Її справу будуть розглядати заочно.
З листопаду 2021 Світлана Кашу була директоркою Світлодарського НВК. У 1995 році закінчила Таганрозький державний педінститут. Зараз в окупації вона працює на посаді заступниці директора, викладає біологію. А ще хоче йти на вибори від партії “Єдина Росія”.
“У житті, як у будь-якій грі, є правила, яких необхідно дотримуватися. Використовуйте лише ті правила, які допоможуть перемогти.
Неможливого немає. Є перешкода — долай. Оскільки все, що робиться, — на краще, то цінний будь-який результат”, — писала Світлана Кашу на українському сайті вчителів.
Після окупації Світлодарська жінка роздавала коментарі російським ЗМІ, звинувачуючи ЗСУ у підриві дамби та руйнуваннях міста.
“Підвали однієї з місцевих шкіл дали притулок безлічі городян, яким довелося переїхати з власних будинків подалі від передової лінії. Директорка установи Світлана Кашу повідомила, як бійці ЗСУ підірвали греблю.
“Там ЗСУшники заклали вибухові речовини, був великий підрив, повилітали практично всі шибки у вікнах, двері теж вилітали. Деяких людей навіть підкидало вибуховою хвилею, досі ми маємо тих, у кого проблеми зі слухом, вони чують погано”, — розповіла жінка”, — йдеться у виданні окупантів.
Яна Полякова в окупації очолює Миронівську ЗОШ №10. Раніше працювала у школі №1.
Жінка була вчителькою російської мови та літератури, зарубіжної літератури, заступницею директора школи. Тепер школу очолила.
Їй 57 років, вона закінчила Донецький державний університет.
“Навчаю дітей та люблю навчатись сама. Вважаю, що це — найголовніша умова нашого вчительського благополуччя. Мрію, аби мої вихованці змогли “знайти себе” в житті, стати необхідними у житті та суспільстві”, — писала Яна про себе на сайті вчителів.
Під її керівництвом учні відзначають “День проголошення Донецької народної республіки”, саджають клумби на честь окупантів “в рамках Всеросійського проєкту “Герої спецоперації”. Крім того, школярі зустрічаються з російськими військовими, а також збирають та надсилають їм посилки на фронт.
Яна Полякова навіть особисто вручала учням російські паспорти на урочистій лінійці.
Інформацію про підозру Яни Полякової у колабораціонізмі відділ захисту інтересів дітей та протидії насильству Донецької прокуратури передав до суду. Справу розглядатимуть в режимі відеоконференції в Дніпрі.
За даними окупантів, вчителі історії Миронівської школи №10 Андрій Гуржий та Оксана Ромашевська організували серед школярів рух “За перемогу” та возили учнів на Камчатку.
Також Оксана Ромашевська розповідала, що до окупації таємно показувала учням на уроках російські фільми про блокадний Ленінград.
“Ми з російських ресурсів вантажили фільми і проводили класні години. Це була наша з дітьми таємниця. Адміністрація нічого не знала”, — розповіла Оксана Ромашевська на відео окупантів.
Нагадаємо, раніше ми розповідали, хто керує захопленим Світлодарськом у 2023 році.