Інколи партнери чи партнерки загиблих на війні або зниклих безвісти захисників не можуть отримати передбачену законодавством соціальну допомогу. Найчастіше у виплатах відмовляють тим, хто не був офіційно одружений. Розповідаємо, як довести, що люди були сім’єю і партнер — близький родич, щоб отримати виплати родинам військових.
Про ці та інші юридичні нюанси Вільне радіо розпитало юрисконсульта благодійного фонду “Карітас-Маріуполь” Оксану Федорову.
Претендувати на виплати у разі загибелі військового чи його зникнення можуть близькі родичі або люди, для яких він був годувальником. Якщо рідство не підтверджене документально, зробити це можна через суд. А до того для підтвердження спільного проживання чоловіка та жінки потрібно звернутися до місцевої влади та військової частини. Те, що військовий утримував не близьких родичів, а, наприклад, брата чи сестру, теж треба доводити через суд.
Якщо пара не перебувала в офіційному шлюбі, але має спільну дитину, доводити спільне проживання немає необхідності. В такому разі важливо, щоб загиблий чи зниклий безвісти військовий був записаний як один із батьків у свідоцтві про народження дитини. Тоді отримувачем матеріальної допомоги буде дитина, тому й документи на виплати треба подавати від імені дитини. А мати чи батько — її представники.
Якщо ж пара не перебувала у зареєстрованому шлюбі та не має спільних дітей, доведеться доводити спільне проживання через суд, аби партнер міг претендувати на виплати родинам військових.
Щоб довести спільне проживання чоловіка і дружини, треба пройти кілька інстанцій:
Розберемо це детальніше.
Отже, передусім треба скласти відповідний акт від місцевої влади. Це можуть зробити старости, місцеві депутати, голови комітетів самоорганізації населення тощо. Для акту потрібні свідки — найчастіше сусіди пари.
“Партнери проживали разом, їх бачили сусіди, їх бачила місцева влада. Вони вели спільне господарство, була якась будівля, куди купували телевізор, холодильник тощо. Треба встановити, що в цей час у них було щось спільне. Яким чином це встановлюється? Приходив представник місцевої влади, складав акт, де вписували свідчення двох-трьох сусідів. Цей акт встановлював, що вони проживали разом”, — пояснює на прикладі юрисконсульт БФ “Карітас-Маріуполь” Оксана Федорова.
З цим актом треба звернутись до військової частини. Крім акту треба надати такі документи:
Після відмови оформлювати виплати на основі акту потрібно йти до суду.
З кінця 2022 року процедуру призначення виплат родичам загиблих чи зниклих на війні змінили. Тепер розгляд справи у суді може розтягнутися на роки, каже Оксана Федорова. Раніше факт спільного проживання цивільний суд встановлював протягом 10 днів, військова частина виступала як зацікавлена особа.
Тепер після відмови військової частини в оформленні фінансової допомоги треба звертатись до адміністративного суду.
“Це не буде так швидко, що [потрібні] тільки свідки і акт. Вже йде позивач і відповідач. Це вже не цивільний суд, а адміністративний. І розглядається це не 10 днів, як раніше, а може до року і більше. І до того суду треба приносити купу документів, що ви купували разом якісь меблі, нерухомість, і свідків туди приводити. І несете якісь довідки, що, може, до лікарні десь разом ходили.
Коли людину беруть на службу, у військовій частині вказується найближча людина, яку частина має повідомити, якщо з військовим щось станеться. Якщо цією людиною вказали співмешканку, це вже як дуже добрий доказ, що він її вважає своєю дружиною”, — розповідає Оксана Федорова.
Претендувати на виплати у разі загибелі військового чи його зникнення безвісти можуть діти, батьки, чоловік чи дружина, якщо не одружилися знову, або люди, яких військовий забезпечував як годувальник.
Те, що військовий був годувальником і утримував не близьких родичів, а наприклад, брата чи сестру, теж треба доводити через суд. За рішенням суду люди, які були на утриманні, теж можуть претендувати на виплати.
“Це буває непросто довести. Наприклад, пара не перебувала в шлюбі, чоловік загинув чи зник безвісти на фронті. Жінці, можливо, доведеться доводити у суді, що вони не просто проживали як чоловік і дружина, а вона й ще на його гроші жила. Тобто якщо жінка нормально заробляла і від того чоловіка не залежала, то можуть сказати, що, може, та допомога тобі й не потрібна, будемо шукати інших родичів. Наприклад, у нього є колишня дружина і діти, то діти мають право претендувати на допомогу, і батьки теж”, — пояснює Оксана Федорова.
Оксана Федорова пояснює: на отримання виплат, передбачених рідним загиблих чи зниклих безвісти військових, може бути багато претендентів. І тоді важливо через суд довести, що людина втратила годувальника. Юристка ділиться випадком з власної практики.
Чоловік зник безвісти на фронті, він 20 років прожив з жінкою, виховав її чотирьох дітей від першого чоловіка, вони разом побудували будинок і купили авто. Всі ці роки він працював і самотужки забезпечував родину — жінка має проблеми зі здоров’ям. Але довести спільне проживання не можна, бо жінка так і не розлучилася з першим чоловіком. Тому тут для того, аби жінка могла претендувати на виплати, юристи намагаються через суд довести втрату годувальника вже без факту встановлення спільного проживання.
“До того ж цей чоловік був одружений і має дитину від першого шлюбу. Вона теж має право на виплати. Але ми з’ясували, що з першою жінкою він розійшовся, бо вона йому зрадила і дитина не від нього, хоча записана на нього, має його по-батькові. В таких складних випадках треба працювати над тим, аби визнати, що зниклий був годувальником”, — розповідає юристка.
На пенсію по втраті годувальника мають право родичі, яких він забезпечував.
“Важливо, аби було підтвердження, що він безвісти зниклий, і відкрита кримінальна справа. Зазвичай заяву про зникнення до поліції подає військова частина, але можуть звернутись і родичі. Якщо це не офіційний шлюб і немає спільних дітей, то для оформлення пенсії треба рішення суду про втрату годувальника”, — каже юристка.
Вона додає, процедуру оформлення виплат родинам військових можна трохи полегшити, якщо одночасно звернутись і до військової частини, і до пенсійного фонду.
“Можна подавати документи у військову частину на оці 100 тисяч одноразової допомоги і паралельно піти у пенсійний фонд, в суді встановити факт спільного проживання, бути зацікавленою особою. Тоді не треба з військовою частиною йти до адміністративного суду. За 10 днів дадуть рішення, з ним ідеш до пенсійного фонду, кажеш, що годувальник зник безвісти, і даєш той витяг від поліції, що ця людина перебуває в розшуку”, — роз’яснює Оксана Федорова.
Нагадаємо, у червні Верховна Рада ухвалила закон про доплати та відпустки військовим. Цим законом, зокрема, передбачили, що близькі військових, які померли через поранення, отримуватимуть одноразову виплату — 100 тисяч гривень.