Чорно-білий козак Мамай, вирізаний ножем з паперу 9-класницею з Часів Яра, став кращою в області роботою на всеукраїнському конкурсі до шевченківських днів. Тепер робота конкуруватиме з роботами представників інших регіонів.
Про це Вільному радіо розповіла викладачка художнього відділення мистецької школи Часів Яра Вікторія Нестерова. У неї 15-річна Таїсія Первак навчається мистецтва витинанки вже 6-й рік. На конкурс цього року вона подала монохромну (чорно-білу) роботу “Козак Мамай” розміром 60х38 см, наклеєну на папір. Її на Донеччині визнали найкращою у номінації “Образотворче та декоративно-прикладне мистецтво”.
“Таїсія сама вирізає витинанки вже 4 роки. Витинанкою у нас мало хто в області займається. Таких дрібних елементів навіть я не ріжу — ця робота відрізняється від інших своєю надзвичайною ажурністю. Це не перша її перемога у міжнародних та всеукраїнських конкурсах”, — розповідає майстриня.
Таку роботу майстер вирізає макетним ножем з паперу, який лежить на килимку, що сам відновлюється. Інструменти та матеріали дівчина отримує від наставниці. Каже, що займається по 2 години 4 рази на тиждень, але хотіла б і більше. Ескіз малювала декілька днів, знайшла фігуру козака Мамая у “Кобзарі” Тараса Шевченка. Понад усе їй подобається вирізати “дерево життя”, а не людей.
“Це допомагає мені розслабитися, особливо якщо ріжу дуже дрібні елементи — я можу сидіти над цим по декілька годин. Хоча мені не радять напружувати зір, у мене не дуже добрий зір, але це родинне”, — каже Таїсія.
“Таїсія приїхала у Часів Яр з Ясинуватої 9-річною дівчинкою, нервовою та неврівноваженою. Там були обстріли, 7 місяців вони з підвалу у підвал лазили. І ці витинанки діють на неї як заспокійливе: вона стала спокійнішою. Обставини, в яких вона жила, так подіяли на неї, що, мабуть, це не скоро пройде”, — розповідає Вікторія Нестерова.
Авторка роботи, яка перемогла на Донеччині, хотіла б пов’язати подальшу долю з витинанкою: вивчати графічний дизайн або декоративно-прикладне мистецтво. Але ще роздумує: не впевнена, чи “прогодує” її мистецтво у дорослому житті.
Нагадаємо, Вікторія Нестерова започаткувала Часовоярську школу витинанкарства у 2007 році. У роботі майстриня використовує лише українські народні мотиви. Ми детально розповідали про студію у матеріалі “Вирізати, щоб створювати. Як та для кого існує єдина на Донеччині школа витинанки”.
Читайте також: