Як поновити українську пенсію, якщо її перестали виплачувати, а пенсіонер живе на ТОТ чи за кордоном? Кому для отримання виплат необхідно доводити, що він живий? Кого можуть позбавити пенсії? Розповідаємо про механізм виплати пенсії для українців за кордоном та в окупації.
Про порядок виплати пенсій розповіли у громадському холдингу “Група впливу”.
Нарахування та виплату пенсій українцям регулює Постанова Кабміну №299, яка набула дії 20 березня 2025 року.
Для отримання пенсії українці, які живуть за кордоном або в окупації, мають доводити, що вони живі — проходити ідентифікацію в пенсійному фонді до 31 грудня кожного календарного року.
Якщо пенсіонер не підтвердив свою особу, то з 1 січня наступного року пенсію нараховуватимуть, але виплачувати не будуть. Для поновлення виплати потрібно пройти ідентифікацію або отримати документ про те, що людина жива та подати заяву про поновлення.
Посвідчення про те, що людина жива, за кордоном видає дипломатична установа. За цей документ потрібно буде сплатити консульський збір. Наприклад, у німецькому Гамбурзі він становить 18 євро.
Заяву про поновлення чи призначення пенсії можна подати у декілька способів:
На українську пенсію мають право ті, хто не отримує в окупації російську. Про неотримання виплат від РФ людина має повідомити у заяві про призначення, поновлення та продовження виплати пенсії.
Також виплату пенсії припиняють, якщо протягом пів року з банківської карти не витрачали гроші, і в цей час людина не проходила ідентифікацію.
Нагадаємо, українці, які не мають страхового стажу для пенсії, можуть отримувати соціальну допомогу. Вільне радіо розповідало, як оформити такі виплати.
Також наші журналісти підготували інструкцію, як звільненим військовим та держслужбовцям розрахувати розмір своєї пенсії.